Udruga slijepih Istarske županije educira mlade

Učenici osnovne škole „Giuseppina Martinuzzi“ sudjelovali na kreativnoj radionici, a medicinari na edukaciji „Od malih nogu“.

Iris Foriš
Iris Foriš

21 Veljača 2025 I 08:27

Udruga slijepih Istarske županije educira mlade
Foto: Udruga slijepih Istarske županije

Udruga slijepih Istarske županije nastavlja s aktivnostima povodom obilježavanja dana svog osnutka 22. veljače 1951. godine, a u to je uvrstila i edukacije za djecu i mlade u sklopu raznih radionica i projekata. 

U srijedu 19. veljače u prostoru Udruge u Puli održana je kreativna radionica „Stvaraj ljepotu i osjećaj sreću“ u organizaciji Kluba slijepih žena pod vodstvom mentorice Tatjane Grgorović.

Posebnost ovotjedne radionice bio je posjet učenika petog i šestog razreda talijanske osnovne škole „Giuseppina Martinuzzi“, u pratnji profesorice Mire Banković, koji su aktivno sudjelovali u radu radionice s članicama Udruge. Slijepe su žene, uz asistenciju malih pomagača, prigodno za karnevalsko doba, izrađivale i ukrašavale maske.

U četvrtak su pak Udrugu posjetili učenici trećeg razreda pulske Medicinske škole koji su stigli u pratnji nastavnice Andree Juhas. Predsjednik Udruge, uz asistenciju videće pratiteljice Samante Holli, održao im je edukaciju u sklopu projekta "Od malih nogu".

Foto: Udruga slijepih Istarske županije

Tijekom edukacije upoznao je učenike s problematikom, pristupom i načinom komuniciranja sa slijepim osobama. Saznali su brojne informacije o životu slijepih, o temama poput asistencije videćih pratitelja, sporta i rekreativnih aktivnosti, mogućnosti obrazovanja i zapošljavanja.

Uz brojna pitanja utažili su svoju znatiželju i od predsjednika Udruge saznali još mnogo zanimljivosti i informacija. Razgledali su brojna izložena tiflotehnička pomagala, poput govornog prepoznavača boja, govornog sata i tlakomjera, društvenih igara prilagođenih slijepima te publikacija na Brailleovom pismu. Već poput tradicije za kraj, učenici su se okušali u igri elektronskog govornog pikada.

Ovakvi susreti organiziraju se u svrhu razvoja empatije kod mladih i umanjenja predrasuda prema osobama s invaliditetom. Djeca, na ovakvim radionicama, imaju priliku kroz interakciju s osobama oštećena vida i aktivno sudjelovanje u njihovim aktivnostima iz prve ruke uvidjeti s kojim se teškoćama slijepi susreću te naučiti kako im ponuditi pomoć i podršku u svakodnevnom životu.