PRIJE TOČNO 104 GODINE Talijanska vojska silom ukinula Labinsku republiku
Sama samoupravna republika nastala je uslijed štrajka rudara koji su bili revoltirani postupcima lokalnih fašističkih vlasti zbog talijanizacije Istre i robovskim iskorištavanjem domaćeg stanovništva.
Povijest.hr
8 Travanj 2025 I 16:08
Foto: Povijest.hr
Kratkotrajnu Labinsku republiku, koju su proglasili lokalni rudari, srušile su talijanske vlasti uz nemilosrdnu uporabu sile 8. travnja 1921. godine.
Sama samoupravna republika nastala je uslijed štrajka rudara koji su bili revoltirani postupcima lokalnih fašističkih vlasti zbog talijanizacije Istre i robovskim iskorištavanjem domaćeg stanovništva.
Naime, Italija je poslije Prvog svjetskog rata dobila Istru, a prije preuzimanja vlasti u Italiji fašistički odredi zaposjeli su sjedište radničkog odbora u Trstu 1921. godine, zapalili ga te napali predstavnike sindikata rudnika Raše.
Ovo je izazvalo revolt rudara, a kulminacija se dogodila 2. ožujka kada se oko šesto rudara okupilo na trgu u Vinežu (tzv. krvova placa) u znak prosvjeda protiv fašista koji su u Pazinu zlostavljali njihova sindikalnoga vođu Giovannija Pipana. Bunt se ubrzo širi te se pretvara u generalni štrajk kojem ubrzo pristupa više od 2.000 rudara.
Rudari su potom zauzeli rudnike i rudarska postrojenja, minirali prilaze oknima u Krapnu, Vinežu i Štrmcu te organizirali naoružane postrojbe pod nazivom crvene straže, kojima je zapovijedao Francesco da Gioz. Politička i socijalna pitanja rješavao je rudarski komitet na čelu s Pipanom.
Štrajk se zatim pretvara u politički prosvjed pod geslom Kova je naša (Jama je naša), a upravi rudnika postavljeni su ekonomski zahtjevi (povišenje nadnica i dr.). Budući da su se pregovori odužili, rudari su odlučili sami organizirati proizvodnju.
Sišli su u jame i za rukovoditelja postavili rudarskoga tehničara Dagoberta Marchiga. Istodobno su, plašeći se štrajkolomaca, uhitili i zatočili 13 rudara Sicilijanaca sklonih upravi. Uprava je taktizirala i tobože pregovarala, a u stvari je čekala pojačanje iz Italije.
Foto: Povijest.hr
Talijanska vlada osmog travnja odlučuje se na poduzimanje energičnih mjera te s mora i kopna na rudare šalje vosku i redarstvene snage. Zatečeni rudari povukli su se kraj Štrmca, gdje su pružili oružani otpor. No, kako su bili slabo naoružani i neiskusni, ubrzo su morali odustati. Uslijedila je odmazda, tijekom koje je uhićeno četrdesetak pobunjenika, a dvojica su poginuli.
Uhićeni rudari smješteni su u zatvore u Puli i Rovinju, a sudski proces održan je u Puli od 16. studenog do 3. prosinca iste godine. Optužnica je teretila 52 rudara za okupaciju rudnika, uspostavu sovjetskoga režima, suprotstavljanje vlastima, miniranje skladišta, držanje eksploziva i niz drugih nezakonitih radnji. Odvjetnici su uspješno obranili optuženike, te je porota donijela oslobađajuću presudu. Uprava rudnika iskoristila je štrajk za raskid s austrijskim kapitalom.
Ovaj ustanak istarskih rudara smatra se prvim svjetskim antifašističkim ustankom uopće.
Poseban naglasak stavio je na potrebu za efikasnom gradskom upravom: „Ljudi bježe iz gradske uprave, a to je problem svih nas. Ona mora biti depolitizirana, stručna i usmjerena prema građanima. Urbanizam, izdavanje dozvola, prometna rješenja – sve to traži koordinaciju, znanje i ozbiljan pristup.“
Hemofilija spada u skupinu bolesti karakteriziranih smanjenom sposobnosti koagulacije krvi. Radi se o, najčešće nasljednom poremećaju (prenosi ga majka na potomstvo) dok je jedna trećina slučajeva posljedica novonastale mutacije gena potrebnih za sintezu faktora koagulacije.
Inflacija u Hrvatskoj trenutačno iznosi 3,2 %, dok su cijene hrane porasle za 4,7 % u odnosu na prethodnu godinu. Udio potrošnje kućanstava koji odlazi na hranu doseže 27 %, što jasno pokazuje opterećenje koje prehrambeni troškovi predstavljaju za prosječnog građanina.
Digitalna agencija Markething stoji iza razvoja revolucionarnog digitalnog poslovnog modela To Do in Istria, prve destinacijske booking platforme u Hrvatskoj koja nudi direktnu rezervaciju verificiranih tura, atrakcija i aktivnosti na području Istre.
Svoja vrata otvara Muzej Grada Rovinja, priprema se sajam Naturafest, najavljen je razgled grada Feel the breeze of Rovinj, a za Uskrs se priprema bogati glazbeni i gastro program.
Kroz zanimljive vođene ture i pokazne analize, znanstvenici Instituta približili su posjetiteljima svoj svakodnevni rad i aktivnosti, suvremene tehnologije koje koriste te brojne projekte na kojima rade.
U Strukovnoj se školi Eugena Kumičića ove srijede od 10 do 12 sati održala uskršnja kava s prijateljima, u suradnji sa štićenicima Down Syndrom Centra Pula, na koju su se odazvali i štićenici Doma za starije Domenico Pergolis.
Kuharica Najbolji recepti za „drugi dan“ nastala je kao rezultat zajedničkog truda Općine Medulin i Zelene Istre, a donosi recepte za jela koja nastaju od ostataka kuhanih obroka, starog kruha te voća i povrća koje više nije najsvježije, ali je daleko od otpada.
Brojni su načini na koje možete doživjeti ljepotu ovog komadića raja, a malo koji se može usporediti s jedrenjem tim očaravajućim Bokokotorskim zaljevom na jahti Corsario.
Nakon uspješne obrade pjesme "Čuvaj se", u suradnji s Ernom, kojom je započeo rad na mini albumu posvećenom hitovima Denis & Denis, DJ i producent Denis Goldin donosi novu verziju legendarnog hita "Ja sam lažljiva".