Šezdeset i dvije godine dijele nas od pionirskog, prvog leta u svemir. Nekoliko stotina ljudi je do danas boravilo u svemiru, samo dvadeset i jedan čovjek bio je dalje od Zemljine orbite. Uskoro to neće više biti tako.
Čovjek se sprema dalje od Zemlje, najprije Mjesec, a onda i Mars pa prema drugim svjetovima. Naši roboti već su izašli iz Sunčeva sustava.
Ono što će Čovjeku zauvijek ostati kao prevažan datum u povijesti ljudskog roda biti će upravo Dan kada je u svemir poletio Jurij Gagarin.
Bio je dvanaesti dan travnja daleke 1961. godine... Nitko od naše vrste još nije bio višlje od stratosfere, nitko do tog dana. Jurij A. Gagarin izabran je da bude Prvi. Raketa s kapsulom Vostok-1 krenula je toga dana uz zaglušujuću grmljavinu i plamene jezike s lansirne rampe k nebesima. Svemir nam je tada postao dostupan, on je naša povijest, sadašnjost i budućnost. Pobijedili smo gravitaciju!
Jurij Gagarin, sovjetski kozmonaut obletio je 12.04.1961. cijeli naš planet za svega nešto više od stotinjak minuta te se uspješno prizemljio. Bila je to misija u nepoznato. Sovjetska, danas ruska, kozmonautika ovim je uspjehom Čovječanstvo gurnula k svemirskim izazovima.
Jurij Gagarin
Nakon Gagarina uslijedili su i drugi kozmonauti, astronauti, taikonauti... Svemirski letači danas su naša svakodnevnica.
Diljem svijeta obilježava se tjedan ili dan kada smo kao civilizacija prešli rubikon „zatvora” Zemljine kugle. Kod nas u Istri i Puli već godinama se tradicionalno održava Tjedan Kozmonautike čime smo se priključili državama i narodima koji streme k uzvišenim ciljevima naše vrste.
Čitajte nas u narednim danima, redovno ćemo izvještavati o događanjima u sklopu Tjedna Kozmonautike kojeg provodi Vidulini Aerospace u suradnji s školama, tvrtkama, institucijama...
Takav model života ostavlja vidljive posljedice: sječu šuma, eroziju tla, nestanak brojnih biljnih i životinjskih vrsta te povećane koncentracije ugljikova dioksida u atmosferi – uzrok sve češćih i razornijih klimatskih ekstrema.
Aeroklub Istra poziva sve građane, zaljubljenike u letenje i obitelji s djecom da se pridruže ovoj zrakoplovnoj pustolovini i provedu vikend u Kašteliru uz sport, edukaciju i zabavu!
U okviru suradnje s brojnim udrugama i institucijama koje pružaju podršku najranjivijim skupinama djece, Valamar je kroz ovu inicijativu do sada donirao ljetovanje za više od 4.500 djece iz svih dijelova Hrvatske.
Novi Šajin hit „Idemo na mer” himna je onih koji sanjaju odmor, ali žive svakodnevicu u kojoj „fali još jedan papir”.Upravo iz FTJP* (*fali ti jedan papir) rođena je pjesma koja će postati nova himna za sve koji se bore s birokracijom, a njih je u Hrvatskoj koliko i stanovnika.
Sada su odlučili pokloniti još dva automobila obiteljima u potrebi - Citroen C4 i Renault Twingo! Prednost imaju samohrani roditelji, a uvjet je da nemaju niti jedan automobil u obitelji.
Na repertoaru su im plesni i filmski evergrini u ritmu valcera, beguinea, tanga i cha-cha-cha - koje je za njih priredio jazz pijanist i skladatelj Davor Lorković.
Posebno mjesto u cjelokupnoj ponudi zauzimaju upravo koktel barovi koji su postali omiljeno okupljalište svih u Taste Istria zoni koji žele spojiti sportsku atmosferu s ljetnim hedonizmom.
Kaštelirski je kraj poznat po uzgoju kvalitetnog krumpira koji se koristi u brojnim domaćim receptima. Stoga ne čudi da upravo gramper zauzima središnje mjesto u programu.
Posjetitelji mogu kušati polpete od plave ribe, punjene srdele, pljukance s kaneštrelama, buzaru od kapešanta i pedoća, tuna burger, lignje na ražnju, pečene kraci hobotnice i brodet.