ISTARSKI 'GORUĆI' PROBLEM: Demetlika: 'Budućnost Kaštijuna ovisi o svima nama!'
''Prije tri i pol godine, tijekom izbora, mnogi kandidati su gradili izborne kampanje upravo na toj temi i svi su obećavali 'brda i doline', a na kraju smo dobili - pustu visoravan!''
Na posljednjoj sjednici Skupštine Istarske županije, problematika Kaštijuna ponovno je bila tema rasprave te podsjetila na složene izazove zbrinjavanja otpada u regiji.
Vijećnik iz redova HDZ-a Mario Bratulić uputio je pitanje zamjeniku župana Tuliju Demetliki i naglasio potrebu za konkretnim koracima.
"Pitanje je vezano uz problematiku Kaštijuna i programe Ministarstva. Što se planira i kako? Često se događa da se pred izbore zloupotrebljava ova tema za političke bodove pa me zanima što se konkretno poduzima kako bi se stvari pokrenule prije lokalnih izbora.'', kazao je Bratulić.
Zamjenik župana, Tulio Demetlika podsjetio je na izazove koji opterećuju rad ovog ključnog postrojenja za gospodarenje otpadom u Istri.
''Kaštijun je, kao što ste i sami rekli, tema koja se često aktualizira pred izbore. Sjećam se da su i prije tri i pol godine, tijekom izbora, mnogi gradili izborne kampanje upravo na toj temi. Svi su tada obećavali “brda i doline”, a na kraju smo dobili - da tako kažem - pustu visoravan.
Nakon tri i pol godine, tijekom kojih je Grad Pula kao većinski vlasnik promijenio već dva direktora nakon smjene tadašnje direktorice Vesne Dukić, a u međuvremenu se mijenjao i sastav Nadzornog odbora, Kaštijun i dalje izaziva brojne rasprave.
Ključ - suradnja svih dionika!
Moje skromno mišljenje jest da je Kaštijun postrojenje koje zadovoljava potrebe zbrinjavanja komunalnog otpada za Istarsku županiju.
Međutim, da bi sustav funkcionirao kako treba, nužna je suradnja između svih dionika - počevši od Županije, koja je suvlasnik s 49%, zatim svih gradova koji koriste postrojenje i komunalnih tvrtki koje dovoze otpad pa do Grada Pule kao većinskog vlasnika.
Kada je ministrica Vučković preuzela novo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, upoznali smo je s problemima Kaštijuna i ona nam je ponudila otvorenu pomoć i suradnju.'', poručio je.
Najveći problem - zbrinjavanje RDF-a
''Jedan od ključnih problema s kojima se danas suočavamo jest zbrinjavanje goriva iz otpada (RDF) koje nastaje na Kaštijunu. Trenutno imamo uskladišteno nekoliko tisuća tona tog otpada. Ipak, jedan dio RDF-a već je, putem javne nabave, preuzet i koristi se u austrijskim cementarama.
Mogu ovdje reći da tvrtka Holcim priprema svoje postrojenje, a prema njihovim obećanjima, već su uzeli probne uzorke kako bi testirali kvalitetu SRF-a (goriva iz otpada). Vjerujemo da bi njihovo postrojenje moglo biti u funkciji u drugom kvartalu iduće godine, dakle nakon travnja ili svibnja.
Time bi Kaštijun dobio sigurnog potrošača za SRF, što bi uvelike olakšalo njegovo poslovanje i rad. Što se tiče daljnjih planova, zajedno s upravom Kaštijuna i Ministarstvom zaštite okoliša i energetike, pripremaju se nove investicije.
Najavljene nove investicije...
Ne smijemo zaboraviti da to postrojenje radi od 2018. godine, dakle već sedam godina. Trenutno je u tijeku priprema nove plohe za odlaganje preostalog dijela komunalnog otpada koji izlazi iz postrojenja Kaštijun. Planira se i investicija za zbrinjavanje metala i stakla.
Ministarstvo je spremno financirati taj projekt, a stroj je već na terenu. Sada slijedi izgradnja temelja i potrebne zgrade za postavljanje postrojenja.
Zaključno, aktivnosti oko Kaštijuna idu u dobrom smjeru, ali ovom prilikom pozivam gradonačelnike, kao većinske vlasnike svojih komunalnih poduzeća, da zajedno s nama nastave raditi na kvalitetnim rješenjima za Kaštijun i njegov daljnji razvoj.'', poručio je Demetlika.
Pitanje imenovanja i restrukturiranja Kaštijuna još uvijek bez odgovora
Davor Komar iz redova IDS-a nadovezao se pitanjem o imenovanju članova Nadzornog odbora i restrukturiranju Kaštijuna.
"Zašto još uvijek nisu imenovani svi članovi Nadzornog odbora Kaštijuna i zašto nije pokrenut javni postupak vlasničkog i upravljačkog restrukturiranja.
O tome se već raspravljalo na sastanku s gradonačelnicima i načelnicima održanom 2023. godine?'', upitao je Komar, tražeći konkretne odgovore.
Nadzorni odbor još uvijek nije u potpunom sastavu
''Teško je pronaći osobe koje su kvalificirane i stručne da mogu kvalitetno obavljati taj posao, a istovremeno ne žele riskirati da ih sutra netko javno proziva, kako njih osobno, tako i njihove obitelji, često i za stvari za koje možda nisu ni odgovorni.
Zato je izazov pronaći zainteresirane kandidate. Županija je ta koja treba kandidirati još jednog člana, jer Nadzorni odbor trenutno radi s četiri člana umjesto s pet. Ako netko od prisutnih ima prijedlog ili poznaje nekoga tko bi bio zainteresiran, neka se slobodno javi.
Možda je problem i u tome što naknada nije osobito visoka pa nema dovoljno interesa.
Što se restrukturiranja tiče odgovorio sam na to diplomatski i reko da sve ovisi o gradonačelnicima. Budući da dolazite iz općine Medulin, želim napomenuti da smo o tome razgovarali s načelnikom općine Medulin. Mislim da je odluka blizu i da će se sve riješiti na najbolji mogući način.
Vjerujem da će svi koji sudjeluju u vraćanju kredita i uredno podmiruju svoje obveze moći pristupiti potpisivanju tog sporazuma.'', zaključio je Tulio Demetlika.
Ostavite komentar