Duge liste čekanja i dalje problem u zdravstvu, ministrica Hrstić najavljuje poboljšanja

Naglasila je kako su liste čekanja problem prisutan ne samo u Hrvatskoj, već i u cijelom svijetu, ali da to ne znači da se na njima ne treba sustavno i temeljito raditi.

Iris Foriš
Iris Foriš I HRT

3 Travanj 2025 I 10:51

Duge liste čekanja i dalje problem u zdravstvu, ministrica Hrstić najavljuje poboljšanja
Foto: IstraIN

Liste čekanja u hrvatskom zdravstvenom sustavu već godinama predstavljaju jedan od njegovih najvećih problema. Iako se često naglašava kako pacijent mora biti u središtu sustava, mnogi od njih na preglede čekaju mjesecima, pa čak i godinama, što potvrđuju i objave nezadovoljnih građana na društvenim mrežama.

Ministrica zdravstva Irena Hrstić jutros je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska na HTV-u istaknula da su u posljednje dvije godine napravljeni pomaci u skraćivanju listi čekanja.

"Kada smo započeli aktivno rješavanje ovog problema, medijan čekanja bio je 270 dana. Danas smo ga smanjili na 130 dana, kada uzmemo u obzir sve dostupne dijagnostičke pretrage", rekla je Hrstić.

Unatoč tome, priznala je kako su određene pretrage i dalje teško dostupne.

"Na neke specijalističke preglede, poput dermatoloških, oftalmoloških i reumatoloških, pacijenti i dalje čekaju iznimno dugo. Također, elektromioneurografija je jedna od pretraga s posebno dugim listama", dodala je ministrica.

Naglasila je kako su liste čekanja problem prisutan ne samo u Hrvatskoj, već i u cijelom svijetu, ali da to ne znači da se na njima ne treba sustavno i temeljito raditi.

Starenje populacije i organizacijski problemi

Jedan od ključnih razloga za produljenje lista čekanja, prema riječima ministrice, leži u povećanim potrebama građana. "Hrvatska je zemlja s pretežno starijom populacijom, a s većom dostupnošću dijagnostike rastu i zahtjevi pacijenata", pojasnila je Hrstić.

Dodala je kako postoje organizacijski modeli koji mogu poboljšati dostupnost pregleda i pretraga. Također, istaknula je da bolnice imaju određene termine rezervirane za prioritetne pacijente, uključujući one kod kojih postoji sumnja na onkološke bolesti.

Nedostatak liječnika i stanje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti

Osvrnula se i na problem nedostatka medicinskog kadra, napominjući da je odljev liječnika u inozemstvo, koji je započeo ulaskom Hrvatske u EU, posljednjih godina donekle usporen.

"Razlog tomu su poboljšani materijalni uvjeti za zdravstvene djelatnike u Hrvatskoj. No, i dalje postoji manjak liječnika u određenim specijalizacijama, a posebno u primarnoj medicini, gdje se sve češće suočavamo s problemom starenja liječničkog kadra", upozorila je Hrstić.

Slučaj preminulog mladića s Korčule

Ministrica se osvrnula i na nedavni tragični slučaj mladića s Korčule, koji je preminuo uslijed komplikacija nakon upale uha.

"Riječ je o izoliranom i teškom kliničkom slučaju. Izražavam iskrenu sućut obitelji i prijateljima", rekla je Hrstić.

Na pitanje o odgovornosti zdravstvenog sustava, ministrica je istaknula da još nema službeni nalaz i da ne može komentirati detalje prije nego što se medicinska dokumentacija u potpunosti pregleda.