Uoči konstituirajuće sjednice Gradskog vijeća Grada Rovinja-Rovigno, rovinjski SDP uputio je javno priopćenje u kojem poziva Zajednicu Talijana „Pino Budicin“ da svojim postupkom doprinese očuvanju političke ravnoteže i stabilnosti u Gradskom vijeću. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
''Uoči konstituirajuće sjednice Gradskog vijeća Grada Rovinja-Rovigno, pozivamo Zajednicu Talijana “Pino Budicin” kao predstavnika autohtone zajednice Talijana Grada Rovinja-Rovigno da na konstituirajućoj sjednici Gradskog vijeća prepoznaju važnost trenutka i zauzmu stav koji će najbolje štititi interese i stabilnost daljnjeg razvoja Grada Rovinj-Rovigno.
Podsjećamo da su koalicije SDP–Možemo!–Stranka umirovljenika, ali i IDS-HSLS- Republika-HSU dobile isti broj vijećničkih mandata (7:7). To dovodi do dvije mogućnosti u Gradskom vijeću: 1. da se uspostavi ravnoteža između izvršne vlasti koju drži IDS i predstavničkog tijela u kojem bi se podržao SDP-ov kandidat za predsjednika Gradskog vijeća, ili 2. da IDS ide u političku trgovinu s HDZ-om, koji im treba za većinu.
Vjerujemo da je toga svjesna i Zajednica Talijana “Pino Budicin” te da kao demokratska, pluralistička, nestranačka i slobodna organizacija mogu svojim postupcima osigurati funkcioniranje Grada Rovinja- Rovigno sukladno demokratskim načelima. Upravo bi taj njihov čin konkretno pokazao očuvanje apolitičnosti njihovog djelovanja, jer s jedne strane podržavaju izvršnu vlast, a s druge osiguravaju ravnotežu među političkim opcijama u Gradskom vijeću.
Ovime bi direktno omogućili da se, ne kroz političku trgovinu, već kroz šire rasprave o projektima i inicijativama, uvede kvalitetniji sustav donošenja odluka za dobrobit građana Grada Rovinja-Rovigno.
Zbog svega navedenog, koalicija SDP-Možemo!-Stranka umirovljenika poziva Zajednicu Talijana “Pino Budicin” da očuvanjem svoje političke neutralnosti pruži priliku Gradu Rovinj-Rovigno za parlamentarno - pluralistički i demokratski utemeljen razvoj i napredak'', stoji u priopćenju.