Vlada ograničila cijene goriva: evo koliko će koštati benzin i dizel
11:48Prije 156 d09.03.2026
Na kraju sjednice Vlade je najavio i novo izdanje državnih vrijednosnica – tromjesečne trezorske zapise s prinosom od 2,6 posto. Upis počinje 8. rujna.
Na početku jučerašnje sjednice Vlade premijer Andrej Plenković osvrnuo se na nesreću turističke uspinjače u Lisabonu u kojoj je poginulo najmanje 17 ljudi. Izrazio je sućut portugalskoj vladi i obiteljima stradalih, naglasivši da među poginulima nema hrvatskih državljana.
Govoreći o obilježavanju Međunarodnog dana nestalih osoba, Plenković je podsjetio da se u Hrvatskoj još uvijek traga za 1744 nestale osobe iz Domovinskog rata. „Do sada je identificirano 319 posmrtnih ostataka, a s tim procesom nastavljamo u suradnji s udrugama“, poručio je.
11:48Prije 156 d09.03.2026
Na sjednici Vlade danas bi trebao biti usvojen novi paket mjera u kontekstu postupnog izlaska iz mjera potpore građanima, gospodarstvu i institucijama kada je riječ o energetskoj krizi, vrijedan 175 milijuna eura.
09:36Prije 330 d16.09.2025
Premijer se dotaknuo i međunarodnih tema, istaknuvši da je Hrvatska sudjelovala na sastanku tzv. koalicije voljnih. „Podupiremo napore za okončanje ruske agresije na Ukrajinu i nastavljamo pružati pomoć, posebno na njezinom europskom putu“, rekao je.
Turizam, inflacija i gospodarske mjere
Plenković se pohvalio ovogodišnjim turističkim rezultatima – u prvih osam mjeseci ostvareno je 17,2 milijuna dolazaka i gotovo 90 milijuna noćenja, što je blagi rast u odnosu na prošlu godinu. Naglasio je važnost pripreme sektora za 2026. godinu, s posebnim naglaskom na kvalitetu i cjenovnu politiku.
Govorio je i o zaustavljenom rastu inflacije, ocijenivši podatke dobrima. Najavio je daljnju pripremu paketa mjera usmjerenih na najugroženije, dodajući da će trenutni osmi paket vladinih mjera – kojima se ograničava cijena energenata – uskoro isteći.
„Postupno izlazimo iz režima subvencija, a odluke ćemo donositi u konzultacijama sa socijalnim partnerima tijekom rujna“, rekao je.
Nova školska godina i državne vrijednosnice
Pred početak nove školske godine premijer je zaželio učenicima i nastavnicima puno uspjeha te istaknuo kako Vlada nastavlja s ulaganjima u obrazovanje. „U našim mandatima osigurano je 2,7 milijardi eura za modernizaciju infrastrukture i kurikuluma“, naglasio je.
Na kraju je najavio i novo izdanje državnih vrijednosnica – tromjesečne trezorske zapise s prinosom od 2,6 posto. Upis počinje 8. rujna. „S ovim izdanjima dodatno dinamiziramo tržište kapitala“, poručio je Plenković.
Povodom Međunarodnog dana mladih, Mladež HDZ-a Istarske županije poručila je kako je potrebno nastaviti stvarati uvjete u kojima se mladi mogu obrazovati, zaposliti, riješiti stambeno pitanje i graditi budućnost u Istri. Posebno su istaknuli pitanje priuštivog stanovanja.
08:55Prije 21 h12.08.2026
Na području Općine Marčana u tijeku su tri velika projekta koja će unaprijediti obrazovanje, komunalnu infrastrukturu i gospodarstvo. Riječ je o dogradnji osnovne škole sa sportskom dvoranom, modernizaciji vodovodne mreže te izgradnji poduzetničkog inkubatora.
09:55Prije 1 d11.08.2026