Maria Blažina o radu Sabora: Oporba često komunicira sama sa sobom jer s desne strane sabornice nema nikoga
Saborska zastupnica i predsjednica rovinjskog SDP-a Marija Blažina u emisiji Iz drugog kuta osvrnula se na rad u Saboru, gradski proračun, urbanističke teme te položaj umirovljenika i mladih u Rovinju.
Na kraju još jedne politički i društveno izazovne godine, u emisiji 'Iz drugog kuta' na Rovinj FM-u gostovala je saborska zastupnica i predsjednica rovinjskog SDP-a Maria Blažina, koja je govorila o svojim prvim mjesecima u Hrvatskom saboru, radu Gradskog vijeća, proračunu Grada Rovinja, urbanističkim temama, ali i o položaju umirovljenika i mladih.
Blažina je prije tri mjeseca prisegnula kao saborska zastupnica, što je, kako kaže, velik osobni i politički iskorak, no razlika između lokalne i nacionalne politike u suštini ne postoji.
Vijećnici iz redova SDP-a na sjednici Gradskog vijeća Rovinja zatražili su konkretne odgovore o financiranju gradskih projekata, raspodjeli sredstava u sportu i planovima za infrastrukturu te tvrde da je velik dio pitanja ostao bez jasnog odgovora.
Uoči današnje sjednice Gradskog vijeća Rovinja, koalicija predvođena SDP-om priopćenjem je zatražila ukidanje odluke o izradi UPU-a Laste, poručivši da je postojeći plan društveno neprihvatljiv te da grad mora započeti izradu novog, javnom interesu prilagođenog urbanističkog rješenja.
08:24Prije 146 d29.01.2026
„Zakoni koji se donose u Saboru jesu za lokalnu zajednicu najvažniji jer se odmah primjenjuju. Sve što se događa u Saboru izravno se odražava na život u našem gradu“, istaknula je.
Naglašava kako je ključno povezivati te dvije razine vlasti, ali i osvijestiti građanima da se brojni lokalni problemi mogu rješavati upravo kroz zakonodavni okvir.
Govoreći o saborskoj dinamici, Blažina je bila kritična prema radu vladajućih. „Velik je problem što vladajući ne sudjeluju u raspravama. Oporba često komunicira sama sa sobom jer s desne strane sabornice nema nikoga“, rekla je.
Dodala je kako je odnos među zastupnicima uglavnom isti i pred kamerama i izvan njih, uz jasne političke podjele, ali bez značajnije kulture dijaloga.
Nakon što su vijećnici rovinjskog SDP-a i partnera napustili sjednicu Gradskog vijeća, Klub SDP–Možemo!–SU poručio je u priopćenju da je njihov odlazak bio „nužno upozorenje“, optužujući vladajuće za, kako tvrde, sustavno gušenje demokratskog rada, onemogućavanje sudjelovanja vijećnika te ignoriranj
Blažina je istaknula kako brojne gradske institucije – među njima OŠ Vladimir Nazor, zgrada gradske uprave, Muzej Grada Rovinja, Pučko otvoreno učilište i kazalište Gandusio – nemaju osiguran pristup za osobe s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću.
06:15Prije 308 d20.08.2025
Foto: Screenshot
Osvrnula se i na novi saziv Gradskog vijeća Grada Rovinja, istaknuvši da velikih promjena u pristupu i prioritetima nema, no da se ipak osjetio pomak u demokratskom smislu.
Jedan od važnijih trenutaka bio je prihvaćeni amandman SDP-a o nabavi električnih minibuseva kao oblika javnog gradskog prijevoza, nakon čega je oporba odlučila podržati gradski proračun.
„Podrškom proračunu poslali smo poruku da je dijalog moguć i potreban“, naglasila je Blažina. Posebno je istaknula uvođenje programa kardiovaskularne prevencije, jedinog amandmana koji je prihvaćen u cijelosti.
„Riječ je o soft-mjeri koja može unaprijediti zdravlje građana, osobito s obzirom na nedostatak specijalističkih usluga“, pojasnila je.
Govoreći o umirovljenicima, Blažina je navela niz mjera koje Grad može i mora dodatno razvijati – od dnevnih boravaka i službi gerontodomaćica do pomoći u kući i besplatnog dopunskog zdravstvenog osiguranja.
Jedna od tema koja je izazvala najviše polemika u javnosti jest UPU Laste. Blažina smatra da predloženi plan ne nudi dodanu vrijednost za građane. „U planu nema nikakvog iskoraka u smislu javnih sadržaja – kulturnih, zdravstvenih ili društvenih – koji bi unaprijedili kvalitetu života“, rekla je.
Foto: IstraIN
Kao moguće alternative navela je gradski dom za umirovljenike, kulturne i galerijske prostore, pa čak i izmještanje Doma zdravlja, uz uvjet rješavanja problema prometa i parkiranja kroz javni gradski prijevoz.
Govoreći o mladima, Blažina ističe rastući interes za sudjelovanje u javnom životu, ali i zabrinjavajući trend iseljavanja iz Rovinja. „Mladi i mlade obitelji sele se u okolna mjesta zbog cijena stanovanja, a posljedice toga osjećamo u vrtićima, školama i svakodnevnom funkcioniranju grada“, upozorila je.
Pozitivnim ocjenjuje aktivaciju Savjetamladih, čiji će se sastav početkom sljedeće godine proširiti na zakonski maksimum.
Na samom kraju emisije, Blažina je poručila kako je otvoreni dijalog temelj kvalitetnog razvoja. „Bez suradnje i komunikacije ne možemo iskoristiti puni potencijal grada, bez obzira na financijske mogućnosti koje imamo“, zaključila je, uputivši građanima božićnu i novogodišnju čestitku.
„Najveći problem nije u pravima na papiru, nego u sposobnosti sustava da ta prava provede zakonito, pravodobno i na način koji ljudima omogućuje dostojanstven život“, upozorila je Radojčić.
U Poduzetničkom centru Coworking u Puli potpisani su ugovori o stipendiranju 23 studenta medicine koji će tijekom studija primati stipendiju od 1.000 eura mjesečno. Riječ je o jednoj od mjera kojima Istarska županija nastoji privući i zadržati liječnike u javnom zdravstvenom sustavu.
Rovinj će 28. lipnja ugostiti vrhunski zborski spektakl u crkvi svete Eufemije, gdje će nastupiti međunarodno nagrađivani američki ansambli Delaware Choral Scholars i Schola Cantorum, uz rovinjski zbor Equivoci.
Gradska knjižnica Pazin dobila je novi Erasmus+ projekt vrijedan 11.514 eura te je postala jedina narodna knjižnica u Istarskoj županiji kojoj su odobrena dva projekta u okviru ovog europskog programa.
Postaja prometne policije Pula-Pola danas provodi prometnu akciju usmjerenu na zaštitu pješaka. Kontrole se provode od 6.30 do 12.30 sati na području Pule.
Prema njegovim riječima, obiteljski iznajmljivači nepravedno se prikazuju kao uzrok inflacije, iako, tvrdi, ostvareni prihod najvećim dijelom troše u Hrvatskoj te tako doprinose domaćem gospodarstvu.
Vlada kreće u jači obračun s radom na crno. Novi zakon donosi strože kazne za poslodavce, obvezne prijave radnika i javnu objavu prekršitelja, dok sindikati i poslodavci upozoravaju na moguće manjkavosti sustava.