Velika investicija u Istri: Potpićan dobiva novu školsku dvoranu vrijednu 4 milijuna eura
Realizacijom projekta osigurat će se adekvatni prostorni uvjeti za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavne aktivnosti i sportske programe, a nova dvorana bit će vrijedan sadržaj i za lokalnu zajednicu općine Kršan.
Župan Boris Miletić danas je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu sudjelovao na potpisivanju i svečanoj dodjeli ugovora za Poziv „Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne škole“.
U okviru Poziva Istarskoj županiji odobrena su bespovratna sredstva za provedbu projekta „Izgradnja školske sportske dvorane Osnovne škole Vladimira Nazora Potpićan“. Ugovor su županu Miletiću uručili predsjednik Vlade Republike Andrej Plenković i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs.
Realizacijom projekta osigurat će se adekvatni prostorni uvjeti za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavne aktivnosti i sportske programe, a nova dvorana bit će vrijedan sadržaj i za lokalnu zajednicu općine Kršan.
Osvrnuo se i na prostorno-planske okvire, napominjući kako gradnja nuklearne elektrane trenutačno nije predviđena važećim planovima, ali i da strateški projekti od nacionalnog interesa mogu nadilaziti lokalnu razinu odlučivanja.
06:20Prije 79 d06.05.2026
Ukupna vrijednost projekta iznosi 3.992.889,11 eura, od čega je 2.789.485,28 eura osigurano iz bespovratnih sredstava, dok Istarska županija osigurava 1.203.403,83 eura vlastitih sredstava.
Prijavitelj projekta je Istarska županija kao osnivač škole, dok su partneri Općina Kršan i Osnovna škola Vladimira Nazora Potpićan. Projekt je pripremljen u suradnji s Javnom ustanovom AURORA – Regionalnim koordinatorom Istarske županije za europske programe i fondove.
Projektnim rješenjem predviđena je izgradnja jednodijelne školske sportske dvorane s pratećim prostorima te uređenje vanjskih površina na postojećoj građevnoj čestici škole. Dvorana će imati 792 m² neto zatvorenog prostora, odnosno 908 m² bruto površine.
Realizacijom projekta osigurat će se adekvatni prostorni uvjeti za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavne aktivnosti i sportske programe, a nova dvorana bit će vrijedan sadržaj i za lokalnu zajednicu općine Kršan.
Obnova željezničke pruge od slovenske granice do Svetog Petra u Šumi, dovršetak radova na D44, projekt Istarskog X i nova cestovna ulaganja bili su glavne teme sastanka ministra Olega Butkovića i istarskog župana Borisa Miletića u Puli.
Na sastanku je predstavljen i prijedlog razvoja poljoprivredno-turističkih gospodarstava (PTG), modela koji spaja poljoprivredu i turizam kroz promociju lokalnih proizvoda, gastronomije i autentičnih iskustava.
10:16Prije 7 d17.07.2026
Podsjetimo, Istarska županija je na pozive iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti prijavila ukupno osam projekata te je za svih osam dobiveno financiranje.
'Kvaliteta školstva i dostupnost sportskih sadržaja naši su prioriteti'
Riječ je o projektima rekonstrukcije i dogradnje osnovnih škola u Svetvinčentu, Marčani, Žminju te Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile u Pazinu, zatim projektima izgradnje školskih sportskih dvorana u Nedešćini, Vrsaru i Potpićnu, kao i dogradnji dvorane Osnovne škole Fažana.
„Ulaganje u obrazovanje i sport nije trošak, već temeljna investicija u budućnost naše djece i razvoj cijelog društva.Ovim projektom jasno pokazujemo da su kvaliteta školstva i dostupnost sportskih sadržaja naši prioriteti, jer želimo generacije koje su obrazovane, zdrave i spremne za izazove modernog vremena.
Istarska županija sustavno ulaže u infrastrukturu koja omogućuje jednake uvjete za svu djecu, bez obzira na to gdje žive. Posebno smo ponosni što smo osigurali sredstva za sve prijavljene projekte, čime potvrđujemo kontinuitet, odgovornost i jasnu razvojnu politiku.
Nastavit ćemo snažno koristiti dostupne europske i nacionalne fondove kako bismo dodatno unaprijedili obrazovni sustav i potaknuli bavljenje sportom od najranije dobi“, poručio je tim povodom župan Boris Miletić.
Grad Umag nastavlja pripreme za izgradnju skloništa za napuštene životinje. Nakon uređenja i ograđivanja parcele, uskoro bi trebala započeti izrada projektne dokumentacije, a plan je da sklonište bude dovršeno do sredine 2028. godine.
Rovinj i Istra ponovno su privukli pozornost jednog od najuglednijih američkih putničkih medija. AFAR ih je uvrstio među 10 najboljih svjetskih destinacija za putovanja u rujnu, a Rovinj se našao i na naslovnoj fotografiji članka.
Pred nama je vikend s dvije potpuno različite vremenske slike. Nakon sunčane i tople subote, u nedjelju stiže pogoršanje uz česte grmljavinske pljuskove, jako jugo i mogućnost neverina na moru.
Rovinjska policija, uz pomoć talijanskog policijskog službenika, u jednom je kampu upozorila turiste kako se zaštititi od krađa tijekom ljetovanja. Poseban naglasak stavljen je na zaštitu bicikala i sprječavanje krađa s plaža.
Unatoč neujednačenim padalinama, stanje u istarskim vinogradima zasad je dobro, a zdravstvena slika vinove loze bolja nego lani. Očekuje se kvalitetna i količinski dobra berba, no njezin početak i konačan ishod i dalje će uvelike ovisiti o vremenskim prilikama.
U Osijeku je održan sastanak Nacionalnog kriznog stožera za afričku svinjsku kugu na kojem su dogovorene dodatne mjere za suzbijanje bolesti. Pojačat će se kontrole na gospodarstvima i graničnim prijelazima, a proširuju se i zone ograničenja.
Rovinjska oporba zatražila je ostavku gradonačelnika Emila Nimčevića, optuživši ga za političku odgovornost zbog visokih otpremnina u gradskim poduzećima, netransparentnog upravljanja i odbijanja preuzimanja odgovornosti za odluke koje su, tvrde, donijeli njemu bliski ljudi.
Županijski vijećnik platforme Možemo! Slaven Boljun ponovno je prozvao istarskog župana Borisa Miletića zbog kašnjenja izvanredne revizije Istarskog veleučilišta. Tvrdi da nalaz kasni gotovo godinu dana te traži da se vijećnicima i javnosti napokon objasni gdje je revizija i kada će biti objavljena.
Nakon rasprave o visokim otpremninama u gradskim poduzećima, gradonačelnik Rovinja Emil Nimčević poručio je kako je još početkom srpnja pokrenuo pregled ugovora te pozvao direktore da pristanu na smanjenje ugovorenih otpremnina.
Neispravni ledomat na pulskoj tržnici izazvao je raspravu na sjednici Gradskog vijeća. Dok vijećnik Daniel Deković tvrdi da zakupci traže nabavu novog uređaja, iz Tržnice poručuju kako za zajednički ledomat više nema interesa.
Moguća otpremnina predsjednika Uprave Komunalnog servisa Rovinj Želimira Laginje od oko 126 tisuća eura izazvala je burnu raspravu na sjednici Gradskog vijeća.
Postoji li doista milijunski dug Vodovoda Pula prema Butonigi ili je riječ o političkim optužbama? To je pitanje na sjednici pulskog Gradskog vijeća ponovno otvorio vijećnik Daniel Deković, a gradonačelnik Peđa Grbin poručio je kako u poslovnim knjigama takav dug nije evidentiran.
Predstavljajući izvješće, gradonačelnik je istaknuo kako se Gradska uprava u proteklom razdoblju usmjerila na istodobnu realizaciju velikih infrastrukturnih ulaganja i mjera koje građanima neposredno olakšavaju svakodnevni život