Glas poduzetnika: Ministar poziva građane na bojkot umjesto da se uhvati posla

Udruga je uputila ministru Šušnjari nekoliko dopisa i molbi za sastanak, no bezuspješno. Navode prijedloge koji bi mogli pomoći u suzbijanju poskupljenja.

Iris Foriš
Iris Foriš

23 Siječanj 2025 I 13:38

Glas poduzetnika: Ministar poziva građane na bojkot umjesto da se uhvati posla
Pexels Ilustracija

Sutra se održava prvi bojkot građana u Hrvatskoj zbog previsokih cijena, a nakon što je ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao da podržava i poziva građane na bojkot, iako je on taj koji bi mogao donijeti stvarnu promjenu, oglasili su se iz Udruge Glas poduzetnika.

Priopćenje Udruge Glas poduzetnika prenosimo u cijelosti u nastavku.

"Udruga Glas poduzetnika poprilično je iznenađena potezom ministra gospodarstva i održivog razvoja koji poziva građane na bojkot trgovina 24. siječnja 2025. umjesto da se uhvati posla i donese konkretne mjere za suzbijanje poskupljenja i visoke inflacije. 

Naime, smatramo da upravo on kao resorni ministar treba imati dijalog s trgovinama i distributerima te umjesto pozivanja na bojkot posluša prijedloge poduzetnika.

Udruga Glas poduzetnika uputila je ministru Šušnjari nekoliko dopisa i molbi za sastanak, no ministru to nije bilo dovoljno zanimljivo (kao kulinarski recepti pečenja kiflica) pa nismo dobili ni povratni mail, a kamoli sastanak. Naime, UGP-u su u fokusu prijedlozi za koje smatramo da bi mogli pomoći u suzbijanju poskupljenja:

1. Smanjenje PDV-a: Jedinstvena stopa od 5 % na sve prehrambene proizvode kako bi se snizile cijene osnovnih namirnica.
2. Reforma javnog sektora: Digitalizacija i optimizacija kako bi se smanjio broj zaposlenih i troškovi.
3. Poticaj poljoprivredi: Fokus na proizvodnju i kupnju od lokalnih proizvođača i malih trgovaca
4. Uklanjanje parafiskalnih nameta: Smanjenje troškova za poduzetnike koji se na kraju prelijevaju na potrošače.
5. Transparentnost cijena: Jasno prikazivanje udjela poreza u krajnjoj cijeni proizvoda.

Hrvatska se suočava s porastom cijena hrane zbog visokog PDV-a, koji je među najvišima u EU, pri čemu osnovne namirnice imaju 5 %, a većina hrane 25 %, što je znatno više nego u zemljama poput Njemačke ili Francuske. Umjesto površnih rješenja i prebacivanja krivnje, potrebno je provesti cjelovitu reformu koja će omogućiti stvaranje zdravog i održivog gospodarstva.

Umjesto da se ide sa smanjivanjem PDV-a na proizvodnju hrane, na ukidanje zabrane rada nedjeljom malim trgovcima, te time širenje kruga konkurentnosti na tržištu, kao i s ukidanjem većine parafiskalnih nameta, išlo se s drastičnim povećavanjem plaća u javnom sektoru, bez racionalizacije i digitalizacije istog, a time se samo dolilo ulje na vatru već goruće inflacije.

Stoga smatramo da bi ministar gospodarstva trebao predložiti konkretne mjere Vladi, koje su mu UGP i ostali dionici već odavno predložili", poručili su iz Udruge Glas poduzetnika.