Foto: Igor Kralj/PIXSELLBoris Podobnik, predsjednik UGP-a
Udruga Glas poduzetnika šalje otvoreno pismo političarima koji se pridružuju bojkotu budući da velika većina uzroka inflacije proizlazi iz odluka političara, a ne poduzetnika.
Udruga je uputila ministru Šušnjari nekoliko dopisa i molbi za sastanak, no bezuspješno. Navode prijedloge koji bi mogli pomoći u suzbijanju poskupljenja.
"Poštovani političari koji se pridružujete bojkotu poduzetnika,
Gnjev građana zbog stalno rastućih cijena je shvatljiv i opravdan, a bojkot kao izraz tog nezadovoljstva sasvim razumljiv. UGP pozdravlja svaki razgovor o standardu građana, građanski aktivizam i organiziranje građana kao važne čimbenike zdravog demokratskog društva.U konačnici, tako je nastao i UGP.
Građani nisu dužni znati kako nastaje inflacija i tko je odgovoran za visoke cijene. No vi i mi, političari i poduzetnici, vrlo dobro znamo kako ona nastaje i kako se formiraju cijene.
Općepoznata činjenica je da su uzroci inflacije povećana državna potrošnja, ekspanzivne monetarne politike, povećani troškovi proizvodnje, prevelika količina novca u optjecaju itd. Ako sumnjate, možete postaviti pitanje ChatGPT-u i provjeriti.
Velika većina uzroka inflacije proizlazi iz odluka političara, a ne poduzetnika. UGP priznaje izazovna vremena u kojima živimo – poremećaje u potražnji, rat u susjedstvu i pandemiju iza nas.
Uvijek smo bili voljni surađivati kako bismo pronašli rješenja za izazove koji su pred nama. Stoga smo i predložili tri konkretna i mjerljiva poteza za obuzdavanje cijena osnovnih namirnica i ublažavanje inflacije:
Smanjenje PDV-a na svu hranu na 5%
Obveza objave svih cijena velikih trgovačkih lanaca uživo i online
Smanjenje državne potrošnje ukidanjem 50% općina
UGP ima izvrsnu i produktivnu suradnju s mnogim političarima i javnim službenicima po brojnim pitanjima, na čemu smo im zahvalni. S njima ćemo svakako nastaviti raditi na ovim inicijativama. Također pozdravljamo prijedlog o povećanju broja radnih nedjelja za manje trgovine.
No, ne možemo se načuditi političarima koji se pridružuju i potiču bojkot. Neprestano se borimo s rastućom pravnom nesigurnošću, nefunkcionalnim pravosuđem te lošim i kontradiktornim zakonima kako bismo, zajedno sa svojim radnicima, zaradili i za sebe i za vas. U svakom prodanom proizvodu se nalazi i vaša plaća.
Foto: IstraIN
Loši radni uvjeti odgovornost su političara, a upravo političari primaju 70% veće plaće dok građanima postaje sve gore. Novac za te plaće dužni su prikupljati i uplaćivati upravo oni poduzetnici koje ste sada pribijali na stup srama.
“S jedne strane, bojkotirate i sramotite poduzetnike, svaljujete na njih odgovornost za inflaciju i time skidate odgovornost sa sebe. S druge strane, od tih istih poduzetnika tražite da vam uplate doprinose za vaše visoke plaće.” - Boris Podobnik, predsjednik UGP-a.
Sve ostale u vlasti i oporbi pozivamo na preuzimanje odgovornosti, na dijalog i suradnju kako bismo osigurali što bolje cijene za građane Hrvatske", poručili su iz Udruge Glas poduzetnika.
U Istri će nedjelja proći u znaku pretežno ili djelomično sunčanog vremena uz malu i umjerenu naoblaku, tijekom poslijepodneva i večeri porast naoblake. Međutim, početak novog tjedna donosi promjenu vremena.
Članovi Udruge umirovljenika Rovinj – Rovigno proveli su nekoliko nezaboravnih dana na izletu po sjevernoj Italiji i Švicarskoj, u organizaciji svoje udruge.
Istovremeno plovilo i putopis, brod i dnevnički zapis, Besa i danas ostaje sinonim za otkrivanje drugih kultura kao i suočavanje s teškoćama i opasnostima jedrenja na otvorenim morima.
Grad Pula – Pola započinje s radovima sanacije nogostupa u Vitezićevoj ulici od kućnog broja 36 do 52 koji su predviđeni Programom održavanja komunalne infrastrukture za 2025. godinu kroz Male komunalne akcije, a na prijedlog Mjesnog odbora Gregovica.
Ukupno raspoloživa sredstva u okviru natječaja iznose 294.472,13 € uz napomenu da FLAG zadržava pravo povećanja raspoloživih sredstava u slučaju potrebe. Najviši iznos javne potpore po projektu iznosi 80.000,00 €, a intenzitet potpore je od 50% do 100% ovisno o vrsti projekta.
Država je, kao većinski vlasnik odlučila da će se u Uljaniku moći obavljati poslovi za potrebe vojne industrije, posebno se to odnosi na projekt gradnje vojnih brodova, dok je isključena mogućnost da Uljanik postaje tvornica oružja, kako se to u javnosti spominjalo.
Porast cijena na godišnjoj razini ublažio je pad cijena u skupinama Obrazovanje, za 1,0% (doprinos padu od -0,01 postotnog boda) te Prijevoz, za 0,8% (-0,11 postotnih bodova).
Konferencija Izazov promjene, u organizaciji Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava (UMFO) i Zagrebačke burze, okupila je gotovo 600 sudionika iz domaće i međunarodne financijske zajednice.