Na snagu je stupila Uredba Komisije (EU) kojom se od danas, 1. rujna 2025., zabranjuje uporaba TPO-a (Trimethylbenzyldiphenylphosphine oxide) u kozmetičkim proizvodima, uključujući i lakove za nokte.
Hrvatska obrtnička komora (HOK) ranije je pozvala svoje članove da pravovremeno usklade poslovanje s novim propisima te je zatražila i tumačenje Ministarstva zdravstva o praktičnoj primjeni uredbe.
Prema dobivenim smjernicama, dodatnog prijelaznog roka nema – proizvodi koji sadrže TPO od danas ne smiju biti dostupni potrošačima ni u maloprodaji ni u profesionalnoj upotrebi, poput kozmetičkih i beauty salona.
Iz HOK-a podsjećaju da svi obrtnici moraju ukloniti proizvode koji sadrže TPO, uključujući i one sa zaliha, te ih zbrinuti na propisan način u reciklažnim dvorištima kako bi izbjegli moguće regulatorne posljedice.