Predah za pulski škver: Vlada produžuje rokove otplate kredita Uljaniku
Vlada RH na posljednjoj sjednici ove godine razmatra odluke kojima bi pulskom Uljaniku Brodogradnja 1856 bio produžen rok otplate državnih kredita, čime bi brodogradilište dobilo prijeko potreban predah za stabilizaciju poslovanja i traženje novih poslova.
IstraIN
30 Prosinac 2025 I 14:00
IstraINIlustracija
Na posljednjoj sjednici Vlade RH u ovoj godini na dnevnom se redu našla i odluka koja je od ključne važnosti za budućnost pulskog Uljanika. Riječ je o izmjenama odluka vezanih uz otplatu državnih kredita, kojima bi brodogradilište Uljanik Brodogradnja 1856 dobilo dodatno vrijeme za stabilizaciju poslovanja i traženje novih poslova.
Problemi Uljanika eskalirali su početkom prošle godine kada je zbog blokade računa poslovanje dovedeno u pitanje.
Hrvatska brodogradnja u 2024. ostvarila je približno 350 milijuna eura prihoda, a među značajnim igračima i dalje su pulski škverovi Uljanik Brodogradnja 1856, koji čeka novog vlasnika, i Tehnomont.
07:15Prije 136 d16.08.2025
Kako piše Poslovni, država je tada intervenirala te je Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) brodogradilištu odobrio kredit od 10 milijuna eura kako bi se osigurala likvidnost i dovršile započete novogradnje 535 i 537. Time je račun deblokiran i omogućen nastavak rada.
Osim tog kredita, Uljanik ima i više kredita Hrvatske banke za obnovu i razvoj, odobrenih između 2021. i 2023. godine, uz državna jamstva. Svi ti krediti trebali su jednokratno doći na naplatu 31. prosinca 2025., no vodstvo tvrtke zatražilo je odgodu otplate.
Prema neslužbenim informacijama, Vlada bi trebala odobriti produljenje roka otplate HBOR-ovih kredita za dodatnu godinu, dok bi preostali dug prema CERP-u, u iznosu od pet milijuna eura, Uljanik mogao vraćati do kraja 2031. godine.
Time bi pulski škver dobio nužan predah i priliku za ugovaranje novih poslova, osobito u trenutku kada je knjiga narudžbi, nakon dovršetka aktualnih gradnji, praktički prazna. Trenutačno je jedini veći posao dovršetak tzv. „stočara“, broda prodanog kupcu registriranom u Panami.
Paralelno s time, već se dulje najavljuje i privatizacija Uljanika, koja bi, prema planovima CERP-a, trebala uslijediti nakon završetka prodaje riječkog 3. maja, očekivano u prvom tromjesečju 2026. godine. Prije toga, država mora naručiti procjenu vrijednosti svojeg 97-postotnog vlasničkog udjela.
Foto: IstraIN
U razmatranju budućnosti Uljanika sve se češće spominje i mogući ulazak u vojnu brodogradnju. Uljanik je nedavno u sudskom registru proširio djelatnosti i na gradnju vojnih brodova, a priliku vidi u velikim narudžbama koje NATO članice pokreću za potrebe svojih mornarica, uključujući i planiranu gradnju korveta za Hrvatsku ratnu mornaricu.
Što se poslovnih rezultata tiče, u škveru zasad ističu da će prihodi u 2025. biti na razini prošlogodišnjih, ali uz znatno manje gubitke zahvaljujući racionalizaciji troškova. Lani su prihodi iznosili 12,88 milijuna eura, uz gubitak od 1,86 milijuna eura.
Tvrtka trenutačno zapošljava oko 250 radnika, a poslovanje je stabilno i bez novih blokada.
“Uvijek je dobra preporuka napraviti sigurno sklonište unutar kuće. To može biti soba ili kutak u kojem se ljubimac osjeća zaštićeno. Tamo je dobro upaliti radio kako bi se vanjski zvukovi smanjili na minimum. Umirujuća glazba može prikriti buku petardi i pomoći ljubimcu da se opusti."
Ukupno je dodijeljeno 167 studentskih stipendija, i to u tri kategorije: 123 stipendije na temelju općeg uspjeha u iznosu od 150 eura mjesečno, 36 stipendija za deficitarna zanimanja u iznosu od 250 eura mjesečno te 8 stipendija za studente s invaliditetom u iznosu od 350 eura mjesečno.
Vlada RH na posljednjoj sjednici ove godine razmatra odluke kojima bi pulskom Uljaniku Brodogradnja 1856 bio produžen rok otplate državnih kredita, čime bi brodogradilište dobilo prijeko potreban predah za stabilizaciju poslovanja i traženje novih poslova.
Investicija Valamara vrijedna 10,1 milijun eura uključuje cjelovitu obnovu povijesne zgrade nekadašnjeg hotela Jadran koji je izgrađen 1913. kao depadansa prvog porečkog hotela.
Danas je održano svečano potpisivanje ugovora o sufinanciranju u ukupnom iznosu od 45.000 eura, a dodijeljena sredstva usmjerena su na poboljšanje prometne infrastrukture i sigurnosti prometa na tom području.