Strani turisti nose rast: Više dolazaka i noćenja u veljači, Istra i dalje najposjećenija
Podaci pokazuju kako turistički promet na početku godine bilježi umjeren rast, pri čemu ključnu ulogu i dalje imaju strani gosti, dok domaće tržište pokazuje nešto slabiju dinamiku u segmentu noćenja.
U veljači 2026. godine u komercijalnim smještajnim objektima u Hrvatskoj ostvareno je 328 tisuća dolazaka i 717 tisuća noćenja turista. U odnosu na veljaču prošle godine to predstavlja porast dolazaka za 4,8 posto, dok su noćenja povećana za 1,2 posto.
Veći dio turističkog prometa i dalje ostvaruju strani gosti, koji su u ukupnim noćenjima sudjelovali s 59,3 posto, dok su domaći turisti ostvarili 40,7 posto noćenja.
Podaci pokazuju da, unatoč blagom padu ukupnog turističkog prometa u travnju, domaći turizam nastavlja rasti, dok Istra zadržava status vodeće hrvatske turističke regije, a slovenski gosti ostaju najvažnije inozemno tržište.
Najveći utjecaj na rast cijena imala je energija, koja je na godišnjoj razini poskupjela za čak 11,3 posto. Usluge su porasle za 7,8 posto, dok su cijene hrane, pića i duhana više za 3,9 posto.
07:46Prije 106 d01.04.2026
Domaći turisti zabilježili su 158 tisuća dolazaka i 291 tisuću noćenja, što je porast dolazaka za 2,5 posto, ali i pad noćenja za 3,3 posto u odnosu na veljaču 2025. godine. S druge strane, strani turisti ostvarili su 170 tisuća dolazaka i 425 tisuća noćenja, pri čemu je zabilježen rast dolazaka od 7,1 posto te noćenja od 4,6 posto.
Najviše noćenja među stranim turistima ostvarili su gosti iz Slovenije – ukupno 102 tisuće, što čini 24,1 posto svih stranih noćenja. U odnosu na isto razdoblje prošle godine, riječ je o rastu od čak 16 posto.
Istra i dalje vodeća, ali s blagim padom
Najviše noćenja turista u veljači ostvareno je u Istarskoj županiji – 173 tisuće, odnosno 24,1 posto ukupnih noćenja u Hrvatskoj. Unatoč vodećoj poziciji, riječ je o blagom padu od 0,9 posto u odnosu na veljaču prošle godine.
Najbrojniji su trgovačka društva, kojih je ukupno 174.810, a aktivno ih je čak 83,9 posto (146.720). Slijede ustanove, tijela, udruge i organizacije kojih je bilo 77.230, no aktivno je samo 46,3 posto ili 35.786, dok je zadruga registrirano 2.092, s 642 aktivna subjekta.
07:45Prije 337 d13.08.2025
Domaći turisti u Istri ostvarili su 43 tisuće noćenja, što je pad od 10,8 posto, dok su strani turisti ostvarili 130 tisuća noćenja, uz rast od 2,8 posto.
Nakon Istre, najviše noćenja ostvareno je u Gradu Zagrebu s 142 tisuće noćenja (19,7 posto udjela), gdje je zabilježen rast od 6,4 posto. Slijedi Primorsko-goranska županija sa 117 tisuća noćenja (16,3 posto), uz blagi pad od 0,2 posto.
Rast na početku godine
U prva dva mjeseca 2026. godine ukupno je ostvareno 592 tisuće dolazaka i 1,4 milijuna noćenja, što je porast dolazaka za 3,8 posto i noćenja za 1,8 posto u odnosu na isto razdoblje 2025. godine.
Domaći turisti u tom su razdoblju ostvarili 299 tisuća dolazaka i 601 tisuću noćenja, uz rast dolazaka od 6,9 posto i noćenja od 5,5 posto. Strani turisti ostvarili su 294 tisuće dolazaka i 783 tisuće noćenja, što predstavlja blagi rast dolazaka od 0,9 posto, ali i pad noćenja od 0,8 posto.
Podaci pokazuju kako turistički promet na početku godine bilježi umjeren rast, pri čemu ključnu ulogu i dalje imaju strani gosti, dok domaće tržište pokazuje nešto slabiju dinamiku u segmentu noćenja.
U prvih šest mjeseci ove godine posredovanjem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje posao je pronašlo 2.060 osoba s invaliditetom, dok je broj nezaposlenih u odnosu na prošlu godinu smanjen za 11,5 posto.
Tijekom srpnja i kolovoza na području Pule boravit će sedam stranih policijskih službenika iz Francuske, Mađarske, Poljske i Slovenije. U sklopu projekta „Sigurna turistička destinacija“ ophodnje će obavljati zajedno s hrvatskim policajcima.
Ponekad je dovoljno tek nekoliko sitnica – omiljena čokolada, kava, knjiga ili par toplih riječi – da nekome uljepšate rođendan. Upravo na toj ideji temelji se humanitarna inicijativa "Čarolija darivanja", koja povezuje građane s korisnicima.
Na prozivke Antona Klimana oko Kaštijuna odgovorio je predsjednik saborskog Kluba zastupnika IDS-a Dalibor Paus, poručivši kako HDZ skreće raspravu s ključnog pitanja – zašto država različito tretira Istru i druge županije kada je riječ o financiranju sustava gospodarenja otpadom.
U razdoblju od 1. lipnja do 15. srpnja 2026. godine redari su svakodnevno postupali po prijavama građana, provodili nadzore na terenu, izdavali naloge za uklanjanje utvrđenih nepravilnosti te sankcionirali prekršaje iz područja komunalnog reda i sigurnosti prometa.
Košarica za preživljavanje u lipnju je ponovno poskupjela, dok su razlike u cijenama među hrvatskim županijama dosegnule novu razinu. Najskuplja je i dalje Primorsko-goranska županija.
Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da inflacija i dalje ostaje izražena na godišnjoj razini, ponajviše zbog rasta troškova stanovanja i prijevoza, dok su sezonska kretanja tijekom lipnja pridonijela blagom mjesečnom smanjenju ukupne razine potrošačkih cijena.
Sve veća proizvodnja maslinovog ulja u Istri donosi i sve više komine, no u Istarskoj županiji ističu kako taj nusproizvod nije otpad, već vrijedan resurs. U planu su kompostane i centralno bioplinsko postrojenje koje bi kominu pretvorili u energiju i organsko gnojivo.