DONESEN JE ZAKLJUČAK o uvjetima davanja dopuštenja za ugradnju bankomata na pročeljima Rovinja

IstraIN

8 Srpanj 2019 I 12:16

DONESEN JE ZAKLJUČAK o uvjetima davanja dopuštenja za ugradnju bankomata na pročeljima Rovinja

Grad Rovinj krenuo je punom parom u borbu sa velikim brojem bankomata na području grada.

Gradonačelnik Marko Paliaga Zaključkom je odredio uvjete za ugradnju bankomata na pročelje zgrade a radi očuvanja i uređenja pročelja na području kulturno-povijesne cijeline Grada Rovinja.

Naime, bankomati se mogu postaviti isključivo nakon što korisnik pribavi potrebno odobrenje nadležnog odjela, odnosno Upravnog odjela za komunalno gospodarstvu i izgradnju te nakon što ishodi posebne uvjete i prethodno odobrenje od nadležnog konzervatorskog odjela za postavljanje bankomata, a kojim će se utvrditi prihvatljivost zahvata.

Ujedno je pri postavi i izboru lokacije za postavljanje bankomata potrebno voditi računa o propisanim konzervatorskim smjernicama

Svi bankomati postavljeni bez odobrenja nadležnog odjela, moraju se ukloniti u najkraćem mogućem roku, a najkasnije u roku od 15 dana od dana donošenja Zaključka.
Bankomati koji u propisanom roku ne budu uklonjeni, biti će uklonjeni od nadležnih gradskih tijela.

Podsjetimo, u kulturno povijesnim cjelinama koje su atraktivna turistička odredišta zamjetan je nagli porast broja bankomata, pri čemu njihova postava nije više vezana samo uz poslovne prostore banaka već se postavljaju na pročelja zgrada u starogradskim jezgrama i to pretežito u prostorima privatnih vlasništa.

Po tom pitanju brojni građani Rovinja posebice starogradske jezgre, negodovali su na društvenim mrežama pa smo i sami odlučili istražiti zbog čega je to tako i tko je nadležan po tom pitanju.

Naime, prema članku 62, Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, Konzervatorski odjeli ovlašteni su utjecati na postavljanje bankomata i to izdavanjem posebnih uvjeta i prethodnog odobrenja za navedeni zahvat u prostoru.

Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara ne regulira broj uređaja u odnosu na jedinicu prostora, jer osim fizičkog i vizualnog utjecaja na ambijent, distribucija gotovog novca pripada sferi tržišta, uvjeta islobode poslovanja koji se u gradovima odvijaju temeljem niza drugih propisa koje provode druga javnopravna tijela.

ODZVONILO BANKOMATIMA BEZ DOZVOLE GRADA

Budući da prekomjerni broj bankomata predstavlja problem uočen ne samo od konzervatorske službe već i od brojnih građana, gradskih uprava i posjetitelja, nužno je da se kao obavezne odredbe Odluka o komunalnom redu gradova uvrste konzervatorske smjernice kojima će se regulirati pitanje uvjeta za postavljanje bankomata u kulturno povijesnim cjelinama, kroz zajedničku suradnju gradskih tijela i konzervatorske službe.
Pitanje je onda kako je moguće da se recimo samo u starogradskoj jezgri Rovinja montira 30-ak bankomata bez dozvole?!

Vrlo jednostavno, iako Zakon propisuje da je potrebno prethodno pribaviti dozvole lokalne samoupravei to putem nadležnog Upravnog odjela za prostorno uređenje i izdavanje akata, te Konzervatorskog odjela u Puli, često davatelji najma to 'zaboravljaju', pa zaobilazeći propise, osiguravaju samo onu Konzervatorskog odjela.

Ostavite komentar