Zlata vrijedni savjeti za detoksikaciju i povratak u formu nakon blagdana
17:11Prije 21 min02.01.2025
Ovog smo ponedjeljka u Eko Zoni Rovinj FM-a ponešto naučili o pčelama i medu, za što je zaslužan Dominik Matan, mladi pčelar iz Karlovca s privremenom adresom u Rovinju.
"Pčelama sam okružen od malih nogu i već sam sa osam, devet godina počeo vrcati med s roditeljima, a ponekad me otac vodio sa sobom na pčelinjake. Pčelarstvom se intenzivnije bavim posljednjih deset godina. Nakon par godina sam upisao pčelarsku školu i tu podebljao svoje teorijsko i praktično znanje, ali sam definitivno najviše naučio od oca koji se time bavi više od 30 godina", kazao je Dominik.
- Kada netko spomene pčele prvo što nam pada na pamet je med, a zatim i svi ostali proizvodi ovih plemenitih životinja. Ali njihov najvažniji zadatak je oprašivanje. Uz pomoć vjetra oprašuje se 10% biljaka, a ostalih 90% oprašuju kukci. Za 70% voća i povrća koje jedemo zaslužne su pčele jer upravo one opraše sve te biljke. Ukoliko bi one izumrle, izgubili bi mnogo hrane, kako mi ljudi tako i ostatak životinja.
PROIZVODI OD MEDA
Med, propolis, pelud, vosak su već od ranije poznati, a u zadnje vrijeme se sve više prikuplja i pčelinji otrov. Svi ti proizvodi su jako dobri za naš imunitet i zdravlje. Na primjer, med i propolis nam pomažu ukoliko imamo gripu ili prehladu jer su dobri za dišni sustav.
TRŽIŠTE MEDA
Domaće tržište ima dva problema. Prvi je uvozni med niske kvalitete, što iz Kine, što Argentine i Ukrajine. Taj med nema kvalitetu kao hrvatski domaći med, ali ima pristupačniju cijenu. Često se na akcijama može pronaći kila meda koja se prodaje po 30-40 kn, što je preniska cijena za kvalitetan med.
Još jedan problem tržišta je takozvani patvoreni med. U glukuzno-fruktozne sirupe (rastopi se šećer, dodaje se limunska kiselina) se dodaju eterična ulja i arome određenog bilja, kao na primjer, lavanda. U pitanju je jeftina proizvodnja, što znači i jeftina finalna cijena, a što na kraju znači otimanje dijela tržišta od pčelara.
Prije spomenuti uvozni med, ali i patvoreni med su vrlo vješto napravljeni na način da zavaraju kupca, što i uspijevaju pogotovo ako je laik u pitanju. "Ponekad je i meni teško razaznati radi li se o kvalitetnom čistom medu ili nekoj izvedbi", kazao je Dominik.
"Svakako preporučam da kupujete med i ostale pčelinje proizvode od pčelara, nekoga koga poznate ili za koga imate dobre reference. Na taj način kupujete kvalitetnije proizvode i činite dobro za svoje zdravlje, a također ćete doprinjeti nečijem malom gospodarstvu. Ako baš morate kupiti u trgovini, obavezno pročitajte sastav na poleđini tegle jer kvalitetni, čisti med ne sadrži u sebi aditive", objasnio je.
PČELE SU IZNIMNO INTELIGENTNA BIĆA
Pčele su iznimno inteligentna bića. Organizacija njihove zajednice, načini komuniciranja i ponašanje su nevjerovatni, ispričao je Dominik. Svaka pčela u košnici ima svoj zadatak, od svog prvog pa sve do zadnjeg dana.
Pčela je socijalno biće i može preživjeti isključivo kao dio zajednice. Zajednicu čine 3 različite skupine, a to su radilice (ženke) , trutovi (mužjaci) i matica, a svi oni zapravo komuniciraju na dva načina; ispuštanjem feromona i raznim plesovima.
Matica ispušta feromone koji privlače pčele na hrpu, te na taj način zadržava zajednicu. Svaka pčela ima svoju maticu i uvijek se vraća u istu košnicu.
"Kada pčele nešto smatraju kao prijetnju zajednici, u ovom primjeru uzmimo mene kada boravim na pčelinjaku, zalijetat će se u mene i ispuštati alarmni feromon koji poziva ostale pčele u napad. Taj feromon je voćnog mirisa, moglo bi se reći da podsjeća na miris banane.
Ples u košnici je također zanimljiv, signaliziraju jedne drugima gdje se u prirodi nalazi hrana na način da gibaju svoje tijelo lijevo-desno okrenute u određenim pravcima te daju drugima da osjete miris te hrane. Također, ispuštaju feromone na mjestu gdje su pronašle hranu tako da ostale radilice lakše pronađu izvor hrane", ispričao je Dominik.
PČELE BODU SAMO UKOLIKO SU IZAZVANE
Pčele su miroljubiva bića i ne napadaju ukoliko nisu izazvane tvrdi Dominik. "S obzirom na to koliko sam uz njih, ne bodu me toliko puno. U sezoni praktički svakodnevno imam ubode, ali mi to ne predstavlja problem jer sam se s vremenom naviknuo i nemam skoro pa nikakve posljedice. Minuta lagane boli i ponekad malo crvenila", rekao je.
"Pčelama smetaju mirisi dezodoransa, parfema, aftershave-a, gelovi za kosu, mirisi raznih krema i slično. Ti mirisi iritiraju pčele i privlače ih pa vas zbog toga znaju napasti. Ukoliko boravite u prirodi nastojte ne koristiti kozmetičke preparate, pogotovo ako ste u blizini pčela. Ne kažem da će vas uvijek napasti, ali u nekim situacijama hoće", ispričao nam ja naš šaptač pčelama, Dominik Matan.
Nakon iznimno uspješnog i posjećenog dočeka Nove godine, održanog samo noć ranije, porečki Trg Matije Gupca postao je središte još jedne večeri ispunjene glazbom i zabavom tijekom tradicionalne reprize dočeka Nove godine.
14:02Prije 3 h02.01.2025
Curica je iz Poreča, a rođena je u 6 sati.
09:37Prije 7 h02.01.2025
U sukobu s policijom, nažalost, dali su svoje živote, dok je osmero radnika bilo ranjeno među kojima je bila i jedna žena.
07:46Prije 9 h02.01.2025
Koch je ustanovio da je uzročnik malarije komarac iz roda Anopheles!
21:02Prije 20 h01.01.2025
Uz blagdansku čaroliju, postoji i jedno pitanje na koje mnogi od nas ne žele odgovoriti: "Jesu li sve te slastice i obroci zaista nužni?"
19:48Prije 21 h01.01.2025
Ovo je najveće uprizorenje takve vrste u Hrvatskoj, a starogradska jezgra Svetog Lovreča pruža savršenu kulisu za prikaz rođenja Isusa.
18:34Prije 22 h01.01.2025
Pedesetak sudionika svih generacija okupilo se kako bi zajednički prkosili zimskim uvjetima i simbolično obilježili početak nove godine.
14:27Prije 1 d01.01.2025
Ostavite komentar