U svjetskim morima i oceanima godišnje završi otprilike deset milijuna tona otpada. Zagađenje mora otpadom prijeti zdravlju oceana, sigurnosti i kvaliteti hrane, zdravlju ljudi, obalnom turizmu i doprinosi klimatskim promjenama.
O najnovijim istraživanjima morskog ekosustava, mikroplastici i općenito otpadu u moru koje provode znanstvenici u rovinjskom Centru za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković, u ovotjednoj emisiji Eko Zona Rovinj FM-a govorila je znanstvenica Mirta Smodlaka Tanković.
Dr.sc. Smodlaka Tanković otkrila je koji su to projekti koji se trenutačno odvijaju u Centru za istraživanje mora, a tiču se smanjenja mikroplastike u moru: "Sustavno praćenje morskog ekosustava Jadrana u Referentnom Centru za more (nacionalni), Plastic Buster MPAs: preserving biodiversity from plastics in Mediterranean Marine Protected Areas (INTERREG MED) MARLESS: MARine Litter cross-border awarenESS and innovation actions (INTERREG IT-HR).
U sklopu projekta MARLESS znanstvenici Centra za istraživanje mora u Rovinju (CIM) Instituta Ruđer Bošković (IRB) bave se problemom otpada u Jadranskom moru s različitih gledišta i metode intervencije"Proizvodnja plastike dramatično je porasla od pedesetih godina prošlog stoljeća što je dovelo do povećanja plastičnog otpada u okolišu pa tako i u moru, a novije studije pokazale su prisutnost mikroplastike (mikročestice < 5 mm) na morskoj površini, u vodenom stupcu, u morskom sedimentu pa čak i u dubokom moru dok raspon koncentracija mikroplastike na morskoj površini ide od tisuću do stotine tisuća čestica po km2.
Aktivnosti u sklopu projekta uključuju praćenje količine otpada u moru, podizanje svijesti građana o tom problemu, pilot aktivnosti kojima je svrha testirati eksperimentalne procese uklanjanja otpada iz mora, kao i prekogranično upravljanje koje bi smanjilo količinu otpada koji dospijeva u Jadransko more, ističe dr.sc. Mirta Smodlaka Tanković.
Ostavite komentar