Donedavna su se na području Vrsara prostirale mnogobrojne plantaže lješnjaka, te su se zbog izobilja tog ploda u prošlosti Vrsaranski amareti izrađivali od lješnjaka, za razliku od poznatijih talijanskih amareta čiji je glavni sastojak badem.
Donedavna su se na području Vrsara prostirale mnogobrojne plantaže lješnjaka, te su se zbog izobilja tog ploda u prošlosti Vrsaranski amareti izrađivali od lješnjaka, za razliku od poznatijih talijanskih amareta čiji je glavni sastojak badem.
"Kako bi bolje razumjeli tradiciju uzgoja lješnjaka u Vrsaru, proveli smo dva istraživanja, jedno je bilo usmjereno na morfološku analizu biljke. Utvrdili smo da je riječ o sorti istarski duguljasti.
S druge strane, napravili smo jedno etnografsko istraživanje kojim smo utvrdili da postoji tradicija priprema amareta od lješnjaka barem tri generacije", rekla je Klara Trošt Lesić, direktorica TZ-a Vrsar, za HRT.
Iako su poznatiji oni talijanski, vrsaranski amareti se razlikuju po glavnom sastojku - lješnjaku umjesto badema. Jedinstveni su i zato sad traže njihovu zaštitu.
"Namjera nam je zaštititi vrsaranski amareto kao nematerijalnu kulturnu baštinu RH. To ćemo pokušati a nadamo se da ćemo tako i odati počast i vrsaranskom amaretu i ženama koje su ga radile i koje ga još rade", rekla je Tea Štifanić, predsjednica udruge Grota, Vrsar.
Nekadašnji admiralski brod Vis iz doba Jugoslavenske ratne mornarice, na kojem je često plovio predsjednik bivše Jugoslavije Josip Broz Tito, nakon potapanja uz zapadnu obalu najjužnijeg dijela Istre, Kamenjaka, pretvoren je u jedinstvenu ronilačku atrakciju.
Tijekom godišnjih odmora ljudi se opuste, više vremena provode u prirodi, u šumi ili na plaži pa tako i lakše zaborave na moguće opasnosti koje vreba morska fauna.
Već treću godinu zaredom, i ovoga će ljeta Limski zaljev biti mjesto raznolikih događanja i programa u sklopu „Ljeta na Limu“, koje zajednički organiziraju Turistička zajednica Općine Kanfanar i Turistička zajednica Općine Vrsar.
Stručni žiri dodijelio im je drugo mjesto u kategorijama za najbolji bend, gitaru, vokal i bas, čime su se Acid Salvia istaknuli kao najuspješniji hrvatski predstavnici na natjecanju.
"Koliko su oni bitni najbolje podcrtava činjenica da smo u Poreču na daljnje preglede i liječenje zbog suspektnih promjena na koži uputili 28 pregledanih“, istaknula je Valentina Saint Georges, dr. med.
Prema navodima organizatora, na mjestu događaja nalazi se 504 tisuće ljudi, čime je ovaj koncert postao najveći glazbeni događaj takve vrste u Hrvatskoj.
Na moru zapadne Istre može doći do razvoja olujne linije uz nagli nalet olujnog zapadnjaka i jugozapadnjaka uz veliku grmljavinsku aktivnost i silovit nalet kiše.