Zaštita morske obale i mladi u fokusu 6. Tjedna mediteranske obale

IstraIN

10 Studeni 2021 I 13:04

Zaštita morske obale i mladi u fokusu 6. Tjedna mediteranske obale

Slovenija i Sjeverna Makedonija u suradnji s Europskom komisijom domaćini su 6. Tjedna mediteranske obale i makroregionalnih strategija otvorenog online iz Izole.

Tjedan će okupiti političare, donositelje odluka, stručnjake, predstavnike civilnog društva i zainteresiranu javnost s lokalne, regionalne, nacionalne i međunarodne razine. SlovenijaTjedan organizira jer je prva koja je 2009. godine u mediteranskoj regiji ratificirala Protokol o integriranom upravljanju obalnim područjem (ICZM).

Protokol ICZM jedinstven je pravni instrument koji državama Sredozemlja omogućuje bolje upravljanje i zaštitu svojih obalnih područja u skladu s održivim razvojem, a ratificirala ga je i Republika Hrvatska.

Program koji su pripremili organizatori želi podići svijest o moru i njegovom zaleđu, prirodnom i gospodarskom potencijalu te ukazati na rizike s kojima se more i njegovo zaleđe suočavaju kao posljedica prirodnih pojava i ljudskih aktivnosti.

Danas se Tjedan nastavlja raspravom o najboljim inovacijskim praksama u području vodećih strateških, tzv. flagship projekata EU strategije za Jadransko-jonsku regiju.

Rasprave će se fokusirati i na održivi razvoj turizma

Rasprave će se posebno fokusirati na održivo upravljanje prirodnom baštinom i zaštitu okoliša te održivo upravljanje turističkim destinacijama i održivi razvoj turizma. Upravo potonju temu za cijelu regiju koordinira i vodi hrvatsko Ministarstvo turizma i sporta.

U skladu s prvim prioritetom albanskog predsjedavanja Jadransko-jonskom strategijom, 21. studenog će se, također online, iz Sjeverne Makedonije voditi rasprava o uključivanju mladih u ekološke i klimatske aktivnosti i događanja na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

U_luci.jpg

Pokret mladih za borbu protiv klimatskih promjena proteklih je godina pokazao veliki potencijal, a strašno je zazvučala i poruka sa školskog štrajka Grete Thunberg „Zašto bismo učili za budućnost koje uskoro možda više neće biti?“.

Iako je taj pokret privukao mnogo medijske i političke pozornosti, ali potaknuo i kontroverze, uključivanje mladih u odlučivanje još uvijek je tema za koju tek treba pronaći pravo rješenje. Ovaj događaj želi naglasiti činjenicu da je makroregionalni pristup jedno od mogućih rješenja.

Ostavite komentar