Čitav se tjedan diljem Republike Hrvatske obilježava Dan policije.
U Istri se prigodni program već upriličio u Puli, dok će se Otvorena vrata rovinjske Policijske postaje održati u petak 27. rujna, na gradskome Trgu, u periodu od 9 do 12 sati.
Tom će prilikom policijski službenici demonstrirati djelokrug rada i odgovarati na pitanja svih koji se obilježavanju odzovu.
Tradicionalno, tom će prilikom biti organiziran i posjet rovinjskih vrtićaraca.
Ususret danu otvorenih vrata, ekipa Rovinj FM-a posjetila je Policijsku postaju Rovinj čiji je načelnik Branko Ivan Bestulić, policajac s tridesetogodišnjim iskustvom.
„Ovo je mješovita policijska postaja što znači da obavlja poslove temeljne policije, prometne, kriminalističke i upravne poslove, a sve to za područje Rovinj, Žminja, Kanfanara i Bala“, rekao je Bestulić.
Suradnja s drugim postajama je neophodna i nedvojbena, bez nje se o funkcioniranju policijske postaje uopće ne može govoriti, tvrdi načelnik koji iz svog dugogodišnjeg staža kao najradije trenutke izdvaja pružanje usluge i pomoći građanima.
Policijom se djecu plaši ako su neposlušni, suprotno tome, policajci su i heroji, sve ovisno o tome koju verziju roditelji i djetetovo okruženje odaberu kao istinu. Tako se o toj profosiji, više nego bilo kojoj drugoj, kreira mišljenje još od malih nogu.
„Mislim da nas građani dobro percipiraju, a dobivamo i pohvale na rad naše policijske postaje, ali i službenika, a to nam je uvijek drago čuti“.
Da bude policajka odabrala je i Ana Matijaš, vođa ophodnje u prometnoj kontroli, danas s šestogodišnjim iskustvom.
Da ima lijepih trenutaka, ima, isto koliko i onih ružnih s kojima se je lakše nositi ako ih se podjeli s kolegama. „Doma se o poslu ne govori“, govori Ana koje se je na Policijskoj akademiji susretala s pitanjima 'iz Istre pa policajka?'. „Iz Istre nas ima malo pa se to uvijek komentira“ tvrdi Matijaš, a potvrđuje načelnik Bestulić.
Da bi bila policajka morala je završiti Policijsku akademiju, odraditi šestomjesečni vježbenički staž u postaji, položiti državni ispit da bi nakon toga dobila značku.
Kako bilo, nad uhićenom osobom se obavi kriminalističko istraživanje i nakon toga, ovisno o utvrđenom, osoba može biti smještena u prostorije za zadržavanje i nakon toga, u većini slučajeva, ide pritvorskom nadzorniku i dalje prema nadležnom odvjetništvu.
Svaka se osumnjičena osoba signaletički obradi što je zapravo famozna fotografija s tablicom podataka slikana s prednje strane te desnog i lijevog poluprofila.
Na filmu i kao profilna fotografija na nekoj društvenoj mreži možda izgleda simpatično i benigno. Kad se ona radi u policijskoj postaji, uz uzimanje otisaka svih deset prstiju znači da upravo dobivate dosje.
Podijeljeno je mišljenje javnosti treba li prekršaj ili kazneno dijelo ostati u dosjeu osobe zauvijek.
Istina je da otisci prstiju ostaju u zagrebačkom centru Ivan Vučetić dokle za to ima potrebe.
Isto je i s kaznenim djelima koji imaju svoj rok trajanja. Odnosno, „nakon izvršenja kazne, uvjetne ili zatvorske podaci se brišu iz dosjea“, kaže stručni specijalist kriminalistike, Ivan Mrgan.
Nakon uzimanja fizičkih podataka privedene osobe, istu se upućuje u sobu za ispitivanje koja je u rovinjskoj postaji najbolje opremljena kroz donaciju Europske Unije.
„U sobi za ispitivanje može se ispitivati samo jedna osoba, a nju pak može ispitivati samo jedan policijski službenik, uz njega je obvezno prisutan zapisničar i policijski službenik koji snima ispitivanje, branitelj je obvezan za teža kaznena djela, bez obzira želi li ga privedena osoba ili ne.“
Ispitanici imaju velika prava koja su dobili izmjenama hrvatskih zakona posljednjih 5 do 6 godina, govore mi policijski službenici rovinjske postaje, a primjera radi, ispitanik svakog trenutka može reći da je umoran nakon čega mu se mora pružiti neprekidan, minimalno osmosatan odmor, u ćeliji, naravno.
Da se je ulaganje u prostoriju za ispitivanje isplatilo, svakako jest. Prosječno u nju, na ispitivanje, građani ušetaju svaki drugi dan.
Svaka policijska postaja ima prostoriju za zadržavanje, a isto tako ima i ova rovinjska.
Smještene u starom djelu zgrade, dvije su prostorije s rešetkama, jednostavnim krevetom i dekom. Spas za onoga koji se iza ovih rešetaka neđe, zeleni je gumb kojim pozivaju dežurnog službenika kad im je loše, kad su gladni, žedni ili jednostavno trebaju na toalet.
„Moramo se odazvati svaki put kad pristisnu zvono, ako su gladni kupimo im za jesti po njihovoj želji jer nemamo kantinu, imaju pravo da im se obavijesti obitelj o tome gdje se nalaze, da im se pozove obrana, da im se da zamjenska odjeća, ako su stranci da imaju tumača, ali i da se obavijesti o njihovoj situaciji nadležno veleposlanstvo“, govori načelnik.
Ako je riječ o prekršajnom djelu, iza rešetaka se privedeni mogu zadržati najviše 24 sata, nakon čega osoba mora biti puštena na slobodu. Ako je riječ o kaznenom djelu iza rešetaka će osoba provesti između 24 i 48 sati.
„Prije smještanja u pritvor osoba se detaljno pregleda i sve joj se oduzme kako bi se spriječilo potencijalno ozlijeđivanje ili samozlijeđivanje dok se nalazi kod nas“, kaže načelnik.
Rovinjsku policijsku postaju napustili smo nakon pregledavanja nesesera za obavljanje očevida.
U nju bi rado zavirio svaki ljubitelj popularnih kriminalističkih seriji, no, za razliku od filma gdje je najčešće riječ o najtežim i najkompliciranijim kaznenim dijelima poput ubojstva i serijskih ubojstva, naša se policija najčešće bavi imovinskim kriminalitetom, odnosno teškim krađama pa je tome prilagođena i sama osnovna oprema.