Sve vrste morskih kornjača su ugrožene na globalnoj razini, a neke od njih imaju status i kritično ugroženih. Najveća prijetnja morskim kornjačama je interakcija s ljudima. Iako su sve vrste morskih kornjača zaštićene, još uvijek se suočavaju sa slučajnim ulovom u ribolovne alate zbog čega na taj način godišnje strada preko pet tisuća morskih kornjača.
Naime, Aleksandra Bel Dajković, voditeljica Aquariuma Pula, u Eko Zoni RovinjFMa- ispričala nam je još jednu zanimljivu dogodovštinu. Pogađate, ovo je još jedna sretna priča sa sretnim završetkom iz tamošnjeg Centra za oporavak morskih kornjača koji ove godine slavi 20. rođendan!
Morska kornjača Free wings stigla je u Aquarium Pula 20. prosinca prošle godine. Bila je malaksala i primjetila se odmah bijela stražnja desna peraja što je znak da je došlo do iskemije (pomankanje cirkulacije) i ipoksije (pomankanje kisika) uda", ispričala nam je Aleksandra tegobe male, tek oko dvije godine stare kornjačice.
Peraja je bila zapetljana u ostatak ribarske mreže i konopa što je uzrokovalo takvo stanje. "Odmah smo kontaktirali našu veterinarku i dogovorili terapiju: fiziološka otopina, ringer laktat i glukoza u infuziji (svakodnevno do samostalnog hranjenja životinje) te lijek protiv bolova i antibiotik do daljnjega. Na našu radost, već nakon prve infuzije glavatoj je želvi bilo puno bolje. Njen oporavak napreduje iz dana u dan te je već počela polako samostalno jesti. Primjetili smo da srdelu i lignje voli.
Rana na peraji se svakodnevno čisti antiseptikom i stavlja joj se specijalni med (manuca) kako bi oporavak bio brži, a sve to prema preporuci veterinara. Činimo sve što je moguće da želvici bude bolje", ispričala nam je Aleksandra Bel Dajković, voditeljica Aquariuma Pula. Hvala vam na svemu što činite i da...sretan vam 20. rođendan i još puno sretnih kornjača koje ćete vratiti moru! Hvala svima koji brinu, direktorici Mileni, Karin, Zani i naravno Aleksandri koja se uvijek rado odazove našem pozivu.