Sterilizacija mačaka tema je o kojoj mislimo da sve znamo, a zapravo uvijek postoji još nešto što se o njoj može reći, kazao nam je doktor veterine, Hrvoje Labura, gostujući u našem programu.
'Zadnjih deset godina sustavno se i programski radi na sterilizaciji odnosno kastraciji mačaka. Rovinj kao i svaki primorski grad ima veliki broj slobodno živućih mačaka. No, one su dio našeg ekološkog sustava; više su korisne no što su nepoželjne ili štetne. I stari Rovinjci uvijek su voljeli imati mačke jer su one te koje štite od raznih glodavaca i nametnika', veli doktor Labura.
U slučaju da naiđete na zalutalu macu, možete to javiti brojnim istarskim skloništima za životinje koja mogu pomoći oko udomljavanja. Udruga 'Mijau' iz Rijeke s rovinjskom veterinarskom ambulantom provodi projekt kastracije ili sterilizacije slobodno živućih mačaka koje se onda vraćaju na prvobitno mjesto pronalaska odnosno na ulicu. Nađete li se u sličnoj situaciji možete nazvati brojeve telefona: 052 813 214 ili 098 334 091.
'Imate li vlastitu mačku, preporuka je svakako sterilizacija kojom se sprječava širenje bolesti poput mačje leukemije i mačje side koje se prenašaju spolnim putem. Osim toga, najnovije studije pokazuju kako kastracija sprječava i pojavu tumora kod mačaka. One tada manje ulaze u sukobe i ne podliježu raznim ozljedama', jasan je Labura.
Do kraja veljače cijena sterilizacije i kastracije bt će znatno niža. Postupak je kratak i bezbolan. Mačku je potrebno ujutro natašte dovesti u ambulantu, a navečer doći po nju. Jedini je trag postupka mali rez na trbuhu. Provodi se u općoj anasteziji i pod nadzorom doktora. Kontrola se vrši ambulantno svega nekoliko dana nakon postupka, a šavovi se skidaju nakon deset dana.
'Postupak se može obaviti kad god. Akciju vežemo s veljačom jer smatramo kako se u veljači mačke najviše tjeraju, iako je to samo mit. Mačke se tjeraju cijele godine i mi vam uvijek stojimo na raspolaganju', zaključuje doktor Labura.