SPREMNI NA ŠALE? Evo kako je nastao '1. april'

IstraIN

1 Travanj 2020 I 06:18

SPREMNI NA ŠALE? Evo kako je nastao '1. april'

Diljem svijeta danas se obilježava 1. april ili poznatiji kao April fools’ day.

Prvotravanjska šala označava običaj kada osobe 1. travnja jedni drugima smišljaju bezopasne smicalice ili objavljuju krivotvorene ili lažne novosti, priče ili informacije. Cilj je da se primjerice članove obitelji, prijatelje, poslovne kolege, itd. želi dovesti u smiješan položaj. Prvotravanjske su šale običajne u većini europskih zemalja, a poznate su već od 16. stoljeća.

I u novinama, časopisima, u prilozima radijskih ili televizijskih postaja, a ponekad i na web-stranicama s prvotravanjskim šalama čitatelja ili slušatelja s na prvi pogled vjerodostojnim doprinosima "pošalje u travanj".

Podrijetlo 1. travnja kao dana za šale nije pouzdano utvrđeno, ali postoje naznake da ima korijene u dalekoj povijesti.

Neki smatraju da potječe iz drevne Grčke ili Rima, a drugi vjeruju da dolazi iz srednjovjekovne Francuske kada je francuski kralj Karlo IX. 1564. godine uveo novi kalendar po kojem je početak nove godine s 1. travnja prebačen na 1. siječnja.

Kako su tada vijesti sporo putovale mnogi su nastavili slaviti novu godinu po starom kalendaru - 1. travnja, a oni koji su bili upućeniji počeli su se rugati neznalicama, šalili su se na njihov račun, ismijavali ih i nazivali "travanjskim ludama".

U Mađarskoj je u prošlosti bilo tipično na taj dan poslati djecu da kupe komarčevu mast, guščje mlijeko ili žice za trubu. U novije vrijeme treba biti oprezan s vijestima budući da se i mediji vole našaliti 1. travnja sa svojim slušateljima, gledateljima i čitateljima.

Zna se dogoditi da vijesti koje su trebale biti smiješne izazovu paniku, a druge se ne uzmu za ozbiljno. Tako su mnogi Amerikanci mislili da je izvješće o potresu i tsunamiju 1. travnja 1946. na Aljasci i Havajima, gdje je izgubilo život 150 ljudi, bilo prvotravanjska šala.

Ostavite komentar