Općina Vrsar podsjeća iznajmljivače na obvezu predaje obrasca TZ2 DO 15. SIJEČNJA!
17:11Prije 1 h26.12.2024
O tempora, o mores! Postaje stvarno nevjerojatno kakve se sve reakcije pojavljuju na situaciju uzrokovanu pandemijom COVID-19. Neke poput onih iz kategorije Paranoje i Lažne vijesti zahtijevaju svoju zasebnu rubriku i bile bi smiješne kad ne bi bile toliko prihvaćene u općoj psihozi kad postaju pomalo i opasne.
Ali i svijet službenih, provjerenih informacija donosi nam vijesti koje mogu nasmijati, ali isto tako i zabrinuti.
Navikli smo se već pomalo na nesmotrene i čudne, politikantske izjave američkog predsjednika Trumpa i dijela njegove administracije, ali najnovija po svojoj bizarnosti nadmašuje druge.
Kako je u jednom facebook postu objavio Oleg Maštruko, USNI, United States Naval Institute objavio je tekst u kojem zagovara pomorsko gusarenje protiv Kine.(!)
„HAHAHA!! Pa ovo je fenomenalno! Opet malo geostrateške teme....
Dakle ovo je USNI, US Naval Institute, službeni i vrlo ugledni izvor, još uvijek ne mogu vjerovat što čitam. Ajde da je neki opskurni jingoist desničarski web, ali USNI!
Zagovaraju - pomorsko gusarenje protiv Kine.
Tu treba malo objasniti, jer kod nas ljudi pa i mediji ne kuže razliku između pirata i gusara, njima je sve to isto, neki razbojnik na moru ili nekom drugom terenu. Somalske pirate se naziva gusarima (krivo), kad govore o računalnim piratima onda novinari u istom tekstu znaju varirati termine pirat i gusar kao da označavaju istu stvar.
Dakle što je pirat (pirate) zna svatko, bandit, tj grupa bandita bez ikakve vlasti, koja pljačka brodove uglavnom svih zastava, za osobnu korist. Svi ih mrze i hoće ubiti. Što je gusar (privateer ili corsair - corsair je termin za francuske gusare)? Gusar isto pljačka, ali samo brodove pod neprijateljskom zastavom, i pod dozvolom (letter of marque) neke vlade. U principu, u vrijeme velike ekspanzije u 16-18 stoljeću evropske sile su stalno bile u raznim ratovima. Da pojača vlastitu mornaricu u dalekim regijama, kralj ili njegov ministar bi privatnom vlasniku dali letter of marque da kao privatna osoba (i posada), privatnim brodom, u ime recimo Engleskog kralja pljačkaju Španjolce i Nizozemce. Dobit od pljačke gusar si je mogao zadržati za sebe (i posadu).
Moralno sve skupa možda i nije bitno bolje od čistog piratstva, ali strateški ima smisla, kad nemaš mornaricu da pokrije baš sve, daš dozvolu nekim polu-banditima da pljačkaju tvog neprijatelja. Ne košta te ništa, može štetiti protivniku a ako gusar strada na poslu, baš te briga, nije tvoj brod (kraljev tj državni) nego privatni pa ko ga jebe.
Mnogi gusari su postali slavni, bogati i slavljeni u zemlji "domaćinu". Pirat nikad ne može dobiti spomenik, gusar može.
Teško mi je reći kad je bio zadnji primjer takvog gusarenja. Švabe su u WW1 i WW2 imali maskirane trgovačke borodve koji su glumili nevinašca i vijali lažne zastave, da bi se približili recimo engleskom trgovačkom brodu, zatim iznenada skinuli ceradu s topova i potopili ga. To opet nije klasično gusarenje jer brod bez obzira na masku nije bio privatni, nego samo zamaskiran "normalni" brod njemačke mornarice i države.
Autori ovog teksta toliko su nabrijani na Kinu da zagovaraju gusarenje :-D Našli su da to nikad nije stavljeno van zakona, i može se koristiti! :-D Ovo je genijalno.
Eto ljudi, tko ima malo veći brod, može ga naoružat, prijaviti se Trumpari za letter of marque i uskoro sasvim legalno pljačkati kineske brodove. Ako to nije startup opportunity onda....
Pročitajte tekst, dobro objašnjava mnoge stvari....
"Privateering constitutes a once universally accepted but now thoroughly unconventional way of harnessing the private sector in war."
"Though it has been two centuries since the U.S. government issued letters of marque, the prospect of a fight in the western Pacific makes this a good time to reconsider their use.", piše Oleg Maštruko.
Tekst na koji je reagirao pogledajte ovdje.
Stvarno, čudnih li vremena, čudnih li običaja.
Je li Isus bio stvarna ličnost? Radi li se zaista o sinu Božjem, postoji li Bog uopće? Jedni će nam reći kako je vjerovanje u to neupitno. Drugi, treći, četvrti uvjeravat će nas kako Bog ovih prvih nije pravi Bog, već da je njihov Bog ono što je jedino ispravno.
13:10Prije 5 h26.12.2024
Bloom sada uživa u toplini doma, a ova priča podsjetila je na važnost pomoći onima u nevolji.
11:54Prije 6 h26.12.2024
Amneris Ružić Fornažar, Dijana Muškardin i Karla Golja Milevoj svojim su predanim radom, trudom i izvrsnošću ostvarile poseban doprinos u obrazovanju, čime su zaslužile priznanje na državnoj razini.
10:26Prije 7 h26.12.2024
Donosimo zanimljivosti o Božiću koje do sada možda još niste čuli...
21:15Prije 21 h25.12.2024
Edukativne radionice sastoje se od različitih jezičnih igara, vježbi pažnje i pamćenja te vođenog čitanja uz aktivnosti koje uključuju vježbe razumijevanja pročitanog.
20:28Prije 21 h25.12.2024
Nakon primitka vijesti o osvajanju nagrade, Guzy je istaknula da joj je posebna čast što je prepoznat njihov rad na dokumentiranju lokaliteta kroz razgovore sa žiteljima, s kojima su se povezali tijekom putovanja kroz Istru.
18:31Prije 23 h25.12.2024
Donosimo zanimljive božićne običaje iz cijelog svijeta...
17:09Prije 1 d25.12.2024
Ovo je najveće uprizorenje takve vrste u Hrvatskoj, a starogradska jezgra Svetog Lovreča pruža savršenu kulisu za prikaz rođenja Isusa.
14:38Prije 1 d25.12.2024
Ostavite komentar