Zbog lažnih jaja, na području Rovinja, Poreča i Novigrada upola manje galebova

IstraIN

14 Ožujak 2019 I 09:15

Zbog lažnih jaja, na području Rovinja, Poreča i Novigrada upola manje galebova
Od početka provođenja projekta “Kontrola i suzbijanje populacije galeba klaukavca te procjena opasnosti (rizika) za zdravlje ljudi” 2011. godine, populacija odraslih galebova na Poreštini smanjila se za polovinu, rečeno je na godišnjem sastanku dionika navedenog projekta, održanom nedavno u Velikoj vijećnici Grada Poreča.
 
Humanom metodom suzbijanja populacije galebova na Poreštini, a od 2014. i na Rovinjštini te na području Novigrada, postavljanjem lažnih jaja, broj mladih galebova se području realizacije projekta značajno smanjio.I nakon 8 godina realizacije projekta ovo je jedini takav projekt u RH.
 
Naime, galeb je ptica koja prosječno živi 35 godina, a uz to je i reproduktivna čitavog života, što u uvjetima u kojima hrane za galebove ne nedostaje, rezultira naglim porastom broja ptica i rizicima za njihov suživot sa ljudima. Iako je galeb zbog snažnih krila vrlo mobilna ptica, u pravilu ne napušta područja na kojima postoji obilje hrane.
 
Upravo je to razlog zbog kojeg se zadržavaju na našem području, što je dokazano i prebrojavanjem populacije galebova u sklopu ovog projekta. Intervencije u projektu usmjerene su isključivo na zamjenu jaja pa je tako u osam godina na području od Novigrada do Rovinja postavljeno ukupno 17.176 lažnih jaja, a nadziranjem ležanja ptica na lažnim jajima utvrđeno je da je za toliko smanjen i broj novih ptića.
 
U ovim godinama provođenja projekta za 60 do 70% smanjio se broj gnijezda na ravnim krovovima hotela i turističkih naselja. Posljednjih godina su stručnom timu projekta najveći izazov kosi krovovi kuća. Opažanjima, praćenjem i višegodišnjim mapiranjem gnijezda stručni tim je utvrdio da odrasli galebovi (parovi) napuštaju lokacije gniježđenja u kojima 2 do 3 godine ne dobiju ptiće, a smanjen je i zdravstveni rizik za stanovnike i posjetitelje.
 
Aktivni dioničari u projektu i izvori financiranja istog su predstavnici Grada Poreča, Grada Rovinja i Grada Novigrada, te općine Vrsar, Funtana i Tar-Vabriga,  njihove gradske i općinske turističke zajednice, Turistička zajednica istarske županije,  te velike turističke tvrtke Plava laguna, Valamar Riviera, Laguna Novigrad i Maistra.
 
POREČKI PROJEKT PREPOZNALI I ROVINJ I NOVIGRAD
 
Lažna jaja su spremna te uskoro započinje praćenje ptica i savijanje gnijezda na čitavom području projekta od strane Veterinarske bolnice Poreč. Velika snaga projekta su senzibilizirani građani na čitavom području projekta koji dojavljuju Veterinarskoj bolnici Poreč nove lokacije gniježđenja na području projekta te se u projekt aktivno žele uključiti.
 
U projektu će se nastaviti i ove godine ispitivanje uzoraka sa perja i izmeta ptica iz područja parazitologije te uzoraka vode radi praćenja rizika za zdravlje ljudi. Sva dosadašnja praćenja pokazuju da su ove ptice, zbog mjesta hranjenja dominantno na deponijima i u koševima, nositelji patogenih uzročnika bolesti. Baš zato je kontrola populacije na urbanom području vrlo značajna za zdravlje ljudi. 
 
SMANJENA BROJNOST GALEBOVA I NAPADA NA LJUDE
 
Ono što ohrabruje je podatak, kako se, uz smanjenje sveukupnog broja galebova i kontinuiranu realizaciju projekata, smanjuje broj gnijezda i odraslih ptica u urbanim područjima. Smanjenjem ptica na području našeg projekta bilježi se manji broj napada na ljude iako je i dalje važan oprez i upozorenje građanima osobito djeci da, posebno u proljeće i ljeto, u vrijeme gniježđenja i mladih ptića u gnijezdu, ne hodaju ulicama sa hranom. 
 
Veterinarska bolnica Poreč, zajedno sa svim suradnicima na projektu, nastavit će u 2019. mapirati gnijezda galebova, a po svakoj dojavi tim Veterinarske bolnice izlazit će na teren. I dalje će se koristiti metoda postavljanja lažnih jaja, jer se tijekom reproduktivnog perioda galebovi smiruju i vežu uz gnijezdo, koje cijelo vrijeme sadrži lažna jaja.
 

Ostavite komentar