
Rovinj je slavio blagdan Sv. Eufemije uz spektakularni boćarski turnir – Kup Eufemije 2025
Natjecanje je bilo izuzetno uzbudljivo od samog početka, a publika je mogla uživati u vrhunskim potezima i napetim završnicama.
08:34Prije 23 min18.09.2025
Sve je spremno za početak jubilarnog 10. izdanja Srednjovjekovnog festivala koji će se od danas do nedjelje održati u Svetvinčentu.
U tri dana bogatog festivalskog programa svoja umijeća prezentirati će mnoge srednjovjekovne udruge koje dolaze iz nekoliko zemalja, kao što su Italija, Mađarska, Slovačka, Slovenija te domaće udruge iz Hrvatske.
„Festival je važan i u gospodarskom smislu, s obzirom na velik broj lokalnih proizvođača koji prezentiraju i prodaju svoje proizvode na samom festivalu. Program festivala podijeljen je u tri tematska dana: obiteljski dan ( petak), dan viteštva ( subota) i dan legendi ( nedjelja), a prilagođen je za sve generacije“ rekao je načelnik Svetvinčenta Dean Perković.
Sve započinje u danas, 5. kolovoza kada s početkom u 18 sati viteški tabori otvaraju svoja vrata nakon čega slijedi sokolarski show, a odmah nakon toga i svečani mimohod kroz cijelo mjesto. Možda najuzbudljivi dio festivala za one najmlađe predviđen je upravo za petak, a riječ je o dječjoj bitki za obranu kaštela.
Subota, 6. kolovoza, zamišljena je kao Dan viteštva, a moći ćete vidjeti viteške borbe, borilačke vještine, predstavljanje sve moguće artiljerije i srednjovjekovnih opsadnih sprava, glavna točka večeri je konjički turnir u izvedbi izvrsne slovačke udruge Hector, nakon kojeg će uslijediti i spektakularni fire show.
„Posljednji dan, nedjelja 7.kolovoz, posvećen je legendama gdje kulminira program s prikazom legende o vještici Mare te sam kraj festivala kada se scenski dočara „spaljivanje“ kaštela“ rekao je Dean Pustijanac.
U sklopu festivala održat će se i „foto natječaj“, na kojem će se birati najbolja fotografija u tri kategorije, i to: akcijska, noćna i portretna fotografija. Radove će biti moguće prijavljivati putem web stranice www.photo.svetvincenat.hr, a svaki autor će moći prijaviti najviše 3 fotografije na natječaj.
Ocjenjivački sud, kojeg čine Andi Bančić, Hassan Abdelghani, Igor Zirojević, Giordano Cellich, i Danijel Bartolić odabrati će najbolje radove po kategoriji, a koji će biti nagrađeni novčanom nagradom u iznosu od 500 kuna. Sve uvjete i ostale informacije o natječaju možete pronaći putem web stranice www.photo.svetvincenat.hr. – poručila je Larisa Kontošić.
Na festivalu će nastupiti 17 udruga ili društava domaćih i stranih, koji njeguju srednjovjekovnu kulturu i tradiciju sa ukupno 250-ak kostimiranih članova.
Ulaznice za festival su i dalje vrlo pristupačne. U pretprodaji se ulaznice mogu kupiti do četvrtka navečer u kaštelu Morosini Grimani. Cijena ulaznice iznosi 50 kuna, s tim da djeca do 115 centimetara visine imaju, kao i uvijek, besplatan ulaz, dok je za djecu višu od 115 centimetara i do 14 godina starosti cijena ulaznice 20 kuna.
Osim istaknutih točaka festivala, posjetitelje svaki dan očekuje srednjovjekovni sajam, prezentacija srednjovjekovne kuhinje, kaligrafija, zanatske radionice, streličarstvo, mačevanje, bogata gastro ponuda, ulični zabavljači i pravi srednjovjekovni duh koji će vas pratiti na svakom koraku.
Cijeli program i ostale informacije možete pronaći na facebook stranici Srednjovjekovni festival Svetvinčenat, a zaigrajte i nagradnu igru te osvojite bogate nagrade.
Sve će se održati u Centru za praktičnu robotiku u Puli, na adresi Rizzijeva 40, u prostorima Industrijsko-obrtničke škole Pula gdje će posjetitelji moći upoznati razne robote ovog četvrtka, 18. rujna, od 17 do 18:30 sati.
19:15Prije 13 h17.09.2025
Uživajte u trodijelnim menijima, bilo mesnim ili ribljim, koji uključuju predjelo, glavno jelo i desert, uz čašu domaćeg vina – sve po cijeni od 25 eura.
16:08Prije 16 h17.09.2025
Tunalicious Festival donio bogatu ponudu jela od tune i vrhunske koncerte, a sedmo izdanje TunIstre još jednom potvrdilo Poreč kao destinaciju velikih ulova!
11:02Prije 21 h17.09.2025
Poseban naglasak stavljen je na održivi „Green Table“ ručak na kojem su se nastavila razmjenjivati iskustva i znanja, a uživalo se u tradicijskim jelima chefa Davida Skoka te Udruge Istarsko – EKOMUZEJ iz Vodnjana.
10:37Prije 22 h17.09.2025
Poseban dio programa počinje u 16 sati, kada će djeca pokazati svoje kulinarske vještine pripremajući brodet od grmali po tradicionalnoj recepturi. Istovremeno će biti i prezentacija plavog raka.
22:00Prije 1 d16.09.2025
Jesu li u tom istom razdoblju naše plaće porasle tri puta? Teško da bi itko mogao reći da jesu.
20:28Prije 1 d16.09.2025
Podršku u ovom iskustvu pružili su im prof. dr. sc. Bojan Hamer i doktorand Luca Privileggio iz Centra za istraživanje mora u Rovinju, Instituta Ruđer Bošković, za aktivnosti na kopnu, dok je prof. Daniele Suman nadzirao podvodni popis.
19:00Prije 1 d16.09.2025
Tim prve pomoći Crvenog križa Bujštine kao jedini predstavnik Istarske županije, ostvario je vrhunski rezultat na ovom važnom natjecanju.
15:35Prije 1 d16.09.2025
Ostavite komentar