SAJAM ANTIKVITETA U VODNJANU Od Giuliettine grede i Romeovih Valovina do murana i vrhunske kave

IstraIN

29 Prosinac 2022 I 06:45

SAJAM ANTIKVITETA U VODNJANU Od Giuliettine grede i Romeovih Valovina do murana i vrhunske kave

Kako nas samo u El Magazeinu zna ugodno iznenaditi Germano Fioranti. Proteklih nam je dana u svojoj živopisnoj vodnjanskoj galeriji priuštio Božićni sajam s antikvitetima i rukotvorinama, uz kuhano vino i mirise kave najboljih probranih zrna. I inače kad se uđe u El Magazein kao da se zašlo u neki skriveni čarobni kutak

A sad kad ga je Germano ispunio antikvitetima, sve još nalikuje na bajku. Ipak, više od svega toga vrijedi razgovor s Fiorantijem, zanimljivim sugovornikom i eruditom, istinskim zaljubljenikom u povijest, umjetnost, kulturu, zanatstvo i u svoj zavičaj.

"Na buvljacima po Istri nalazi se sve i svašta. Kod Padove se nalazi zona, Monselice, s velikim industrijama za proizvodnju replika i reprodukcija antikviteta. Drugi problem su kineski proizvodi koji sliče murano staklu. Događa se i u Veneciji da se prodaju lažni lusteri od murana.

Ovdje smo izbjegli sve moguće replike, a kako smo sigurni da ništa nije mlađe od 40 godina, sigurno smo i da nisu rađeni u Kini", kaže Germano i podsjeća da je nekad Venecija tajnu proizvodnje murano stakla čuvala pod prijetnjom smrću!

Iako je "mercatino" u vrijeme objave ovog teksta već okončan, Fioranti najavljuje i ubuduće otvaranje galerije s antikvitetima, uz svaki vodnjanski samanj kao i za druge druge prilike.

Izložbena prodaja antikviteta nastala je kao plod suradnje s jednom antikvarnicom. Uz antikni stilski namještaj, razne uporabne predmete, velebne raskošne lustere od murano stakla, austrijskog kristala, porculana iz južne Italije, nudi se i keramika koju izrađuje grupa Zajednice Talijana Vodnjana.

vodnjan1.jpg

Više zanimljivih predmeta vezanih za Veneciju i materijale nužnih za restauracije osigurala je Fondacija Ars et Labor koju vodi Venecijanac Bruno Girardello. Tu su i simpatične rukotvorine Vodnjanca Ernesta Chiavalona, itd.

A kakvih sve rariteta tu ima! Među eksponatima je i jedna intrigantna slika.

"To je pulski motiv kojeg je naslikao Romeo Marsi, samouki pulski slikar, koji je umro je 1944. godine. Tužna je njegova priča: borio se za život kroz siromaštvo. Ovo je, po meni, prikaz Valovina prema Stoji. Ali moguće je da je i nešto drugo i nadam se da ćemo otkriti lokaciju" priča Germano.

vaza.jpg

Na zidu su naslonjene dvije krovne grede s ukrasima. Jedna potječe s kuće na vodnjanskoj placi, a druga, ni više ni manje, nego s kuće opjevane Julije Kapuleti (Giulietta Capuleti)! Greda s najpoznatije kuće u Veroni pripada Fondaciji Ars et Labor.

"Bruno je popravljao krov Giulettine kuće u Veroni. Greda je dijelom istrunula, zamijenjena je i sad je tu. Tako da, ako stavimo gredu pored ove slike Romea Mersija, kao da smo opet spojili Romea i Juliju", šali se Germano.

Dok na slikovit način objašnjava kako se što izrađivalo, sakupljalo i restauriralo, iz kuta galerije nam miriše kava. Za to su zaslužni supružnici Erika Forlani Cardin i Matteo Cardin, vlasnici vodnjanske pržionice kave Bora Nera. Bumbarka i Talijan strastveni su ljubitelj kave, a njihov specialty coffee još je jedan raritet u Vodnjanu.

svice.jpg

"Sjemenke kave imaju daleko više aromatičnih molekula od vina ili maslinovog ulja. Svaka zemlja ima svoju kompleksnost arome i ukusa, sve ovisi o tlu, o količinama kiše, o nadmorskoj visini...", priča nam Matteo dok nas nudi delicijom od craft čokolade i kave. Sirovu kavu dobivaju iz Perua, Kenije, Etiopije, Sumatre, Kolumbije i Brazila. Ovdje je prže, melju, pripremaju. Za specialty coffee koristi se samo arabica s viših nadmorskih visina.

"Najvažnije je kako i koliko pržiti kavu. Industrija prži kavu da bi eliminirala njene defekte, a ove su kave selekcionirane bez defekta. Proizvedene su u malim količinama i točno znamo od kojeg farmera", priča Matteo. Peruanska kava je specifična, jer se uzgaja po principima permakulture i uz etiku održivog gospodarenja. I svake godine Cardin u asortiman ubacuje još neki okus, jer kavokusci vole nove okuse.

S kave se vraćamo na antikvitete pa nam Germano objašnjava da namještaj raskošnih kućnih biblioteka dolazi od jednog uglednog psihijatra iz Trsta, a drugi od javnog bilježnika. Još jedan raritet: tu je i stol kirurga Barnarda, koji je izveo prvu transplataciju srca, a imao je vilu u Muggii. Sve je po najboljim preporukama - ovdje nema falsifikata.

greda.jpg

Germano Fioranti s gredom s Giuliettine kuce i Romeovom slikom

Dok pokazuje srebrne predmete, stol s intarzijama, luster sa zlatnim nitima, vaze i posude iz Peruggie i Napulja, porculansku lampu na petrolej i ostalo, Germano se i opet vraća na staklo. Murano ga fascinira, posebno okrugli komadi za vitraže.

"I u Vodnjanskoj crkvi imamo murano i uvijek kažem da ako je nešto oštećeno može se otići tamo, pronaći zamjenski dio i restaurirati. Nažalost, danas je malo onih koji ga proizvode.

I Murano proživljava krizu. Cijene plina su im strahovitio porasle, troškovi za peći sad su nekoliko puta veći nego prije. Kažu da im samo dvije radnje rade", priča Germano. Na otoku Murano postoji muzej u kojem je prikazan cijeli proces proizvodnje stakla. Tamo se može vidjeti da se za proizvodnju stakla koristio kamen iz Istre (pietra d'Istria) te pijesak iz Pule (sabbia di Pola).

Bilo je tako nekad, danas su istarske resurse čuveni staklari nadomjestili pijeskom iz rijeke Ticino.

Ostavite komentar