Naime, sve češće je u javnosti tema zamjena plastičnih jednokratnih vrećica, posuda i pakiranja sa drugim materijalima, koji se lakše razgrađuju i ne onečišćuju trajno okoliš ili pak koji ne zakrcavaju naše deponije smeća.
"Zakonske direktive i europske smjernice su odavno tu, no jesmo li u svakodnevnom životu spremni na promjene i održiv način življenja? U SEG-u Rovinj, odnosno Eko tržnici koja se svake druge srijede održava u dvorištu OŠ Jurja Dobrile očito jesu i to na način da je njihov sustav uvedena uporaba platnenih torbi umjesto jednokratnih plastičnih vrećica za pakiranje namirnica", kazao je Siniša Škaberna.
A kako SEG Rovinj ima raznolike članove, Morana Cerin Domba, inače po struci konstruktor odjeće, preuzela je obavezu proizvesti SEG torbe.
"Dugo sam smišljala kako bi torba trebala izgledati, da zadovolji potrebe grupe, a još duže adekvatan materijal. Nakon mjeseci traganja, pronašla sam idealnu tkaninu, kvalitetnu, čvrstu i ono najvažnije - vodoodbojnu, a od koje su izrađene odore Oružanih snaga RH, u plavoj, zelenoj i bež boji. Izradila sam prototip torbe, koju je naša vrijedna Sanja, koja nas opskrbljuje povrćem, istestirala, i dala zeleno svjetlo za daljnju izradu. Svatko duži po dvije torbe. Jednu punu povrća donosi eko proizvođač na primopredaju, predaje članu, a kupac istovremeno predaje onu drugu praznu za sljedeći put. Tako smo izbacili već jako puno plastike iz opticaja, a zapravo posljedično i iz potrebe da se uopće proizvedu!!! No, tu nismo stali. Kako mi u grupi ne naručujemo samo povrće u toj stalnoj košarici, već i dodatno drugo povrće, voće te druge proizvode, dali smo na izbor obiteljima da naruče za sebe dodatne, obiteljske torbe i time "uštedjeli" dodatan broj plastičnih vrećica, rekla je Morana Cerin Domba.