Međunarodni dan mladih, koji se obilježava 12. kolovoza, ima za cilj skretanje pažnje na izazove i probleme s kojima se mladi suočavaju diljem svijeta. Ovaj dan je ustanovljen od strane Ujedinjenih naroda kako bi se promovirala važnost uključivanja mladih u društvene procese i donošenje odluka.
Svake godine, tema Međunarodnog dana mladih mijenja se kako bi se istaknuli različiti aspekti i pitanja koja utječu na mlade generacije, poput obrazovanja, zapošljavanja, mentalnog zdravlja i klimatskih promjena. Ove godine tema je 'Od klikova do napretka: Digitalni putovi mladih za održivi razvoj'.
Ovom smo prigodom porazgovarali s Brunom Juradom, predsjednikom Savjeta mladih Istarske županije, koji je otkrio što je Savjet mladih i čime se bave.
"Savjet mladih Istarske županije formalno je tijelo istarske Skupštine, no pored naših formalnih obaveza mi sudjelujemo i u drugim aktivnostima koje se tiču rada s mladima. Organiziramo koordinacije svih Savjeta, pokušavamo promovirati dobre prakse, sudjelujemo u suorganizaciji humanitarnih događanja, provodimo i ankete za koje smatramo da mogu poboljšati položaj mladih i ukazati na neke stvari koje bi u radu s mladima trebalo korigirati", objašnjava Jurada.
Ističe kako su svi članovi Savjeta mladih volonteri, stoga im aktivnosti u prvom redu predstavljaju osobne želje kojima bi pomogli mladima, ali imaju i formalne obveze kada im županijska Skupština uputi nekakav zahtjev, prijedlog ili molbu.
Bruno Jurada, foto: Facebook
Savjet mladih Istarske županije trenutno broji devet članova i osam zamjenika, međutim ovaj je saziv sazvan po starom Zakonu, tako da će dogodine na ovom sazivu broj članova biti nešto manji te više neće biti zamjenika.
Koji su najčešći problemi ili izazovi s kojima se mladi u Istri susreću?
Iz pozicije Savjeta, najveći je problem animacija mladih. Imamo jako puno mladih koji nisu zainteresirani za nekakav društveni angažman, odnosno nema volje ni želje, većina je pasivna...
Mlade bih podijelio u tri osnovne dobne skupine, a to su mladi u Srednjoj školi, čiji su problemi javni prijevoz, izbor zanimanja, upis željene škole, za one koji idu studirati izvan županije javlja se problem cijena smještaja, a kada krenu raditi nakon završenog obrazovanja javlja se problem stambenog zbrinjavanja jer su cijene nekretnina velike.
Velik dio mladih osjeća nedostatak ozbiljnog javnog prijevoza, osobito međugradskog. Mladi su osuđeni na život u vlastitim sredinama jer kada idete naprimjer iz Pazina u Rovinj, morate ići autobusom do Labina i putovati četiri sata što nikako nema smisla.
Međutim, to nisu problemi samo mladih u Istri već mladih svuda.
Što biste poručili mladima, na koji način mogu doprinijeti zajednici i kome se mogu obratiti ako imaju neki problem?
Poručio bi mladima da budu buntovni, da se bore za svoja prava, da poštuju svoje obveze, da se obrate nama kao Savjetu mladih ili pročelnicama Tei Batel i Vesni Ivančić, kojima se ovom prilikom zahvaljujem na suradnji i potpori sve ove godine.
Mladi, ustrajte u svojim željama, i dok vas se ne sasluša, ne odustajte! Idite naprijed jer se umjesto vas nitko neće boriti.
Mi ćemo i dalje popularizirati rad s mladima i zagovarat ćemo teme koje su mladima bitne - bila to mentalna higijena, stambena politika ili nešto treće.
Ostavite komentar