DR. LANDEKA: 'NEKI MORAJU PO TERAPIJU NA HITNU' U južnoj Istri bilježi se porast jakih kožnih reakcija zbog jesenje grinje

IstraIN

19 Kolovoz 2024 I 11:28

DR. LANDEKA: 'NEKI MORAJU PO TERAPIJU NA HITNU' U južnoj Istri bilježi se porast jakih kožnih reakcija zbog jesenje grinje

Sve se veći broj građana s područja južne Istre, od Fažane do Medulina, javlja doktorima radi kožnih alergijskih reakcija prouzročenih jesenjom grinjom.

Često ne znaju o čemu se radi, no na mekanim i osjetljivim dijelovima kože na preponama, leđima i trbuhu pojavljuju se kožne reakcije i neugodan svrab, a ponekad je ta reakcija toliko jaka da se osobe moraju zaputiti na hitnu i primiti terapiju.

Dr. sc. Nediljko Landeka, voditelj Odjela za deratizaciju, dezinsekciju i dezinfekciju pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Istarske županije, objasnio je o čemu se radi, što poduzeti ako i vi primijetite slične simptome te može li se ova bolest proširiti i u druge dijelove Istre.

"Imamo iskustva da se nekih godina u većem broju pojavljuju slučajevi grinja u ovo doba godine. Kada se poklope takvi mikroklimatski uvjeti, manifestiraju se ovakvim pojavama", objašnjava Landeka. Za sada su zabilježeni slučajevi samo u južnoj Istri, no, napominje doktor, to ne znači da grinja nema u drugim dijelovima našeg poluotoka.

"Ova bolest nije takva da se masovno i ubrzano širi. Ženka grinje živi godinu dana i polaže jajašca u tlo sa suhom travom i suhim granjem, to joj je tipično stanište. Iz jajašaca se razvija mala ličinka koja jedan dio života mora parazitirati na toplokrvnim organizmima, što može biti i čovjek. Kada se hrani na čovjeku, može prouzročiti slabije ili jače alergijske reakcije.

Netko neće ni primijetiti da ga je grinja ubola, budući da je ona jako sitna te mogu proći sati nakon što smo ju negdje 'zaradili' hodajući kroz travu i granje. Sati mogu proći prije nego što se ona počne na nama hraniti takozvanom 'vanjskom probavom', dok ne nađe to mekano mjesto gdje će se ugnijezditi", objašnjava voditelj Odjela za deratizaciju, dezinsekciju i dezinfekciju.

nediljko-landeka-pula-960x540.jpg

Foto: Pčelari Bujštine

To znači da grinje moraju povratiti svoje probavne sokove i onda konzumiraju taj sadržaj mrtvih stanica kože.

"Naša koža onda reagira, više ili manje burno, na te njene enzime koji su proteinske građe. Isto kao što netko reagira više, a netko manje na ubod komarca, također na te proteine koji su nama strani možemo reagirati različito", kaže dr. sc. Nediljko Landeka.

Dodaje i kako se na ljudskoj koži zadržavaju par dana i onda otpadaju te više nemamo nikakvih negativnih posljedica. Međutim, alergijska reakcija može trajati i dva do tri tjedna.

Savjeti vrijedni zlata

"Ona se sanira klasičnim pripravcima protiv kožnih alergijskih reakcija, a najbolje je posavjetovati se s liječnikom. Važno je da se ne češemo kako se neka ranica ne bi inficirala. Ako znamo da smo osjetljivi na ubode insekata, trebalo bi izbjegavati mjesta s gustom suhom travom i granama, a ako idemo na takva mjesta, dobro je koristiti neke repelente koji će odbijati grinje da se za nas uhvati", poručio je Landeka.

Također, navečer se preporučuje tuširanje malo toplijom vodom što će skinuti grinju koja je na koži i trljanje ručnikom malo jače prije nego što grinja krene s hranjenjem.

Dakle, razloga za paniku nema, no opreza nikad dosta, osobito ako inače imate jače reakcije na koži od uboda komaraca i slično.

Ostavite komentar