Da je Vodnjan istarski grad poznat po kažunima, znaju gotovo svi, no da je i prepun murala koji uljepšavaju stare gradske fasade, onaj tko nije bio u Vodnjanu, teško će znati.
Dok šećete Vodnjanom, murali na zidovima unose život u grad, mogu vas i nasmijati, potaknuti na razmišljanje ili samo da stanete na trenutak i uživate u pogledu.
S ‘mladim ocem’ vodnjanskih murala, organizatorom festivala “B Urban Jam - Graffiti Jam", Ericom Derocchijem, porazgovarali smo o ovogodišnjem izdanju festivala koji slavi umjetnost na otvorenom, ali i općenito o situaciji sa ‘street artom’ u Istri.
Kreću li pripreme za ovogodišnji "B Urban Graffiti Jam", što nam spremate ove godine?
Kao i prethodne godine, festival će se održati na zidovima Osnovne škole u Vodnjanu. Pripreme su u tijeku, a ove godine bit će jedno 15-ak umjetnika – iz Srbije, Njemačke, lokalni iz Istre, iz Zagreba, Rijeke, a jedan će čak ‘potegnuti’ iz Australije!
Ipak, bit će nešto manji nego prošle godine, čisto iz logističkih razloga, jer nije moguće opet odraditi cijelu fasadu školske dvorane.
Koliko je već umjetnika ukrasilo zidove Vodnjana i kako ste se Vi odlučili to raditi?
Odokativno, u Vodnjanu ima oko 70 murala, možda čak 80-ak... Njih otprilike 25 je većih, koji su napravljeni prije 10 ili 12 godina. No, većina ih je zbog vlage i stajanja uništena.
Umjetnici zaslužni za te ‘starije’ murale su dolazili u Vodnjan iz Njemačke, Srbije, Bosne i Hercegovine, Rijeke, Zagreba...
Onda sam ja nekoliko godina nakon odlučio da bih nastavio tako nešto raditi. Napisao sam projekt, predao ga i prošao je! Sada kada ljudi dođu ovdje baš ostave dobar ‘feedback’, kažu da se osjećaju kao doma i probat ćemo i ove godine stvoriti takvu atmosferu u Vodnjanu!
Otkud vam ideja za ovakav festival?
Ja sam odrastao u Puli i Vodnjanu manje-više okružen s ljudima koji su uvijek govorili da se ovdje ništa ne dešava! I onda sam ja odlučio napraviti nešto.
A i bavim se već time skoro 15 godina pa je bilo i nekako logično da napravim nešto s tim. Drugi su trenirali nogomet, košarku ili nešto slično, a ja sam uvijek crtao!
Prije i bio dosta jak taj neki đir hip-hopa i onda se tako sve nekako povezalo.
Prošle je godine na najvećem muralu radilo 18 umjetnika i to na čak 150 kvadrata površine. Koliko je to zahtjevno, možete li objasniti laicima sami proces?
Da, a zapravo nas je bilo 25 sveukupno na zidu do tog velikog i sa strane. Svi se poznajemo pa je lako i dogovoriti se u toku samog procesa, a i doći do ideje kamo idemo i što radimo.
Inače, svaki umjetnik ili umjetnica ima svoju slobodu da radi što god želi, kako se osjeća u tom trenutku, no važno je samo da nije uvredljivo i da se ne širi govor mržnje protiv nikoga.
Kako bi izgledalo kao smislena cjelina na kraju, pokušavamo koristiti slične boje i motive i onda to izgleda kao da sve isplanirano ranije, a nije!
Je li, po Vašem mišljenju, 'street art' u Istri dovoljno zastupljen i cijenjen, kako potaknuti mlade da se zainteresiraju za ovakvu vrstu umjetnosti i ima li dovoljno razumijevanja od strane Grada i županije?
U zadnje vrijeme, moram priznati, dosta se toga događa i otvorili su se ljudima vidici. Ne gledaju više na nas kao na obične vandale!
Surađujem dobro i s nekim općinama, gradovima i udrugama. Mladima bi poručio da ako ih to zanima, uzmite sprej u ruke i crtajte, tamo gdje to smijete!
Eric nam je za kraj otkrio i da će se ovogodišnje izdanje festivala održati 7. i 8. rujna, a tu će biti i radionice za djecu! “Mi ćemo nacrtati obrise, a djeca će moći sama popuniti praznine”, kaže Eric Derocchi.
Očekujte i glazbeni program navečer, dakle, za svakoga ponešto! Zanimljiv vikend u Vodnjanu definitivno čeka i na vas.
Eric Derocchi nas je prošetao Vodnjanom, a fotografije samo nekih od murala u gradu, pogledajte u nastavku.
Ostavite komentar