Još jedna u nizu zelenih radionica održati će se subotnjeg poslijepodneva u rovinjskom Domu kulture, uz participaciju u visini od 50 kuna.
S temom 'Kako izraditi povišene gredice u vašem vrtu' predavanje će voditi Vedrana Kalac, dipl.ing.agr.
Današnje je tema posvećena pravilnoj izradi povišenih gredica koje su najbolji način iskorištavanja malih balkona ili pak vrtova s neplodnom, teško obradivom zemljom.
- Dobra strana povišenih gredica je ta što ih možemo postaviti bilo gdje pa čak i na popločane površine, a time što ih punimo supstratom, sebi uvelike olakšavamo sam način uzgoja i rada, ali i iskorištavamo prazne ili nekvalitetne površine, rekla je Kalac.
- Gredice su praktične jer ih možemo pomicati, no bitno je imati na umu ako ih postavljamo uza zid da one moraju biti dovoljno uske, odnosno široka toliko da ih stignemo obrađivati.
Gredice zahtjevaju dubinu od 15 do 20 centimetara za razvoj korjena pa su pogodne za uzgoj gotovo svog jednogodišnjeg bilja.
Osim što se mogu izraditi od raznih materijala, povišene gredice mogu u potpunosti biti personalizirane, od njihove visine i noga što će se unutra zasaditi.
Zelena radionica će danas ipak poslužiti da polaznici nauče kako na lakši način uzgajati povrće, začinsko bilje i cvijeće, a li i kako da ono bude u punoj snazi i zdravlju.
Naime, neke se biljke vole, dok druge baš i nisu dobri susjedi. Svatko tko će se ovog proljeća baviti vrtlarstvom treba znati i kako se pravilno držati plana uzgoja i što je plodored, te tako izbjeći slabiji urod i pojavu bolesti ili štetnika u našem povrtnjaku.
- Uvijek je dobro mješati kulture, a plodored je izmjena kultura u toku jedne sezone, odnosno ako površinu gredice podjelimo na četiri djela, svake sezone mjenjamo raspored sadnje neke kulture na tom djelu, govori Kalac.
Nabavka smjemena također je posao koji veseli mnoge 'zelenih ruku', a kad je o sjemenu riječ mnogi se pitaju ima li ga baš svaka biljka. Ususret proljeću i šparugama koje se beru iz obraslih površina divljine, lijepo bi bilo imati ih u vrtnoj gredici. No, njihova je klijavost upitna, a proces uzimanja sjemena težak, pa je bolje gomolj divlje šparuge u cjelosti posaditi u gredice. Ona bi tamo pak, uz redovito zalijevanje, mogla uspjevati veći dio sezone obzirom da je i sama mediteranska biljka.
Radionica će se održati u subotu, 22. veljače od 16 do 19 sati.
Ostavite komentar