BITI MEDICINSKA SESTRA U HRVATSKOJ Zbog samoizolacije im se 'skida' s godišnjeg, jedna maskica za čitav tjedan PORAZNI REZULTATI HRVATSKE KOMORE

IstraIN

6 Svibanj 2020 I 04:57

BITI MEDICINSKA SESTRA U HRVATSKOJ Zbog samoizolacije im se 'skida' s godišnjeg, jedna maskica za čitav tjedan PORAZNI REZULTATI HRVATSKE KOMORE

Dio medicinskih sestara u vrijeme pandemije koronavirusa još nema maske niti rukavice, stoji u priopćenju Hrvatske komore medicinskih sestara.

- Nedostatak zaštitne opreme, oduzimanje dana godišnjeg odmora zbog samoizolacije, ogroman manjak sestrinskog kadra, preveliki broj zahtjevnih, kroničnih i palijativnih pacijenata na jednu sestru, ručno vođenje sestrinske dokumentacije su vrlo ozbiljni problemi s kojima se suočavaju medicinske sestre zaposlene u ustanovama socijalne skrbi diljem Hrvatske.

One su svoje nezadovoljstvo teškom situacijom u epidemiji koronavirusa iskazale u anketnom istraživanju koje je u travnju provela Hrvatska komora medicinskih sestara.

U istraživanju je sudjelovalo skoro 400 medicinskih sestara i tehničara.

U sustavu socijalne skrbi, u državnim i privatnim ustanovama radi više od 1.800 medicinskih sestara u domovima za starije, za djecu, za psihički bolesne i za osobe s tjelesnim ili intelektualnim oštećenjima.

NEDOSTATNA ZAŠTITNA OPREMA, NEDOVOLJNO JE MASKI I ODIJELA

Cilj istraživanja je bio dobiti osnovni pregled situacije vezano uz epidemiju koronavirusa u ustanovama socijalne skrbi te uvidjeti koji su problemi s kojima se suočavaju medicinske sestre zaposlene u ovim ustanovama.

Osobna zaštitna oprema i dalje nije osigurana u svim ustanovama socijalne skrbi u Hrvatskoj, jer čak 20 posto medicinskih sestara na radnom mjestu nema kiruršku masku, dok čak 43 % nema zaštitnu odjeću.

Više od mjesec dana nakon izbijanja epidemije Covida 19 u Hrvatskoj četiri posto ovih zdravstvenih djelatnika još uvijek nema niti zaštitne rukavice.

Sve ustanove se nisu snabdjele s dovoljno dezinfekcijskih sredstava jer 16 posto anketiranih kaže da ih nema. Jedna od medicinskih sestara situaciju sa zaštitnom opremom u svojoj ustanovi ovako je opisala: „Istu kiruršku masku nosimo po tjedan dana”.

PREOPTEREĆENJE PO MEDICINSKOJ SESTRI I PO OBUHVATU POSLA

Posebnu zabrinutost izaziva činjenica da premda više od dvije trećine (67 %) medicinskih sestara radi u odvojenim timovima, sukladno preporuci HZJZ-a, svaka druga (53 %) je u anketi rekla da su neki zaposlenici u fizičkom kontaktu s oba tima tj. da dolazi do miješanja timova, što značajno povećava mogućnost prenošenja zaraze koronavirusom.

Manjak medicinskih sestara u ustanovama socijalne skrbi, nažalost, je stara vijest i ogroman problem.

Primjerice, jedna od anketiranih sestara upozorila je da na 89 štićenika s mentalnim oštećenjem radi samo jedna medicinska sestra, dok za 150 psihičkih bolesnika u drugom slučaju također brine samo jedna medicinska sestra i tek 3 ili 4 njegovateljice” naglasio je Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara.

Usprkos važnosti uloge medicinskih sestara u epidemiji u kojoj se Hrvatska nalazi, ravnatelji domova su sestrama, koje su zbog reorganizacije rada u timovima završile mjesec s nedovoljnim fondom sati ili su bile u samoizolaciji, za to razdoblje oduzimali dane od godišnjeg odmora.

Potvrdilo je to 24 % onih medicinskih sestara koje su završile u samoizolaciji, kao i 37 % onih sestara koje su imale manji fond sati. Komora medicinskih sestara hitno će zatražiti od Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, koje je nadležno nad ovim ustanovama, ispravljanje ovakvog zakidanja njezinih članica kod obračuna plaća.

PAPIROLOGIJA NA ČEKANJU

Istraživanje je jasno ukazalo na još jedan problem u radu medicinskih sestara u sustavu socijalne skrbi, a to je vođenje sestrinske dokumentacije tj. sestrinskih listi. Čak 18% ispitanica kazalo je da se u njihovim ustanovama ne vode sestrinske liste premda Zakon o sestrinstvu (čl. 16.) jasno propisuje da je vođenje sestrinske dokumentacije u kojoj se evidentiraju svi provedeni postupci zdravstvene njege tijekom 24 sata dužnost svake medicinske sestre.

U sestrinske liste one moraju dnevno upisivati svoje postupke kao i osnovne zdravstvene parametre pacijenta.

Deprimantna je činjenica da tamo gdje se vode liste, svaka druga sestra (53 %) liste vodi ručno u papirnatom obliku, jer u 2020. godini očito mnogi domovi ili nemaju računalo ili računalni program za vođenje lista, priopćili su iz Hrvatske komore medicinskih sestara.

Ostavite komentar