MARINO TUMPIĆ: Na perfidan način servirana priča o internetu u svemiru - u pozadini Pentagon, zarada i geopolitičke igre

IstraIN

1 Rujan 2020 I 11:40

MARINO TUMPIĆ: Na perfidan način servirana priča o internetu u svemiru - u pozadini Pentagon, zarada i geopolitičke igre

Mediji već tjednima pišu o tome kako internet polako, ali sigurno, seli u svemir.

Za koju godinu, navodno, podzemni će kablovi i wi-fi biti stvar prošlosti, a sve je to odluka velikih tehnoloških investitora poput Elona Muska, naravno-uz odobrenje američkih vlasti.

Što o tome misli Marino Tumpić, voditelj Astronomske udruge Vidulini, pokušali smo doznati u jutarnjem programu Rovinj FM-a.

„Sve naše pokretne komunikacije, već i sada, velikim dijelom, jesu u svemiru. U nisku Zemljinu orbitu, na 250 do 600 kilometara iznad razine mora, postavit će se deseci tisuća satelita raznih proizvođača te će sav prijenos ljudske komunikacije preuzeti na sebe. Pozadina priče je, ipak, bedasta. Radi se naprosto o globalnom projektu; na perfidan način nam je servirana informacija da ćemo koristiti internet iz svemira“, veli Tumpić i dodaje: „Teško je ulaziti u pravni dio priče, ali ljudi moraju znati da je ruska vojna industrija prije 15 godina shvatila da mladima mora dati vojnu tehnologiju te je to i učinila. Njihovi su brojni mladi znanstvenici u međuvremenu izradili takva raketna oružja da je postojeća protuzračna obrana protiv takvih projektila doslovce beskorisna. Patrioti koji čuvaju NATO Alijansu protiv takve ratne tehnologije ne mogu ništa.“

Upravo zato 2015. godine započinje priča sa Starlinkovim satelitima koji su, zanimljivo, smješteni na jedinu lokaciju na kojoj se, potencijalno, može postaviti takva proturaketna obrana odnosno u nisku Zemljinu orbitu. Deseci tisuća satelita ondje su sposobni mijenjati putanju već za nekoliko minuta te presresti takve projektile. To govori u prilog tome da, kako kaže Tumpić, priča ima isključivo vojnu pozadinu.

„Beta verzija satelitske komunikacije kreće u SAD-u i Kanadi. I oni će zaista dati internet, dakle omogućit će prijenos podataka. Nije to ono što je fejkano, nego je fejk povod: obrazloženje da se to radi kako bi internet mogao biti dostupan svima na svijetu. Milijarde dolara je u priči da bismo kao pokrili internetom onih 0,1 posto stanovnika koji se njime još uvijek ne mogu koristiti. GPS je globalni sustav pozicioniranja i svi ga koristimo, a on je američki sustav. Postoje kineski i ruski no njih koristimo rijeđe. Ne smijemo zaboraviti, međutim, da onaj tko nam je dao takav sustav-može nam ga i isključiti. I to i radi. Nadalje, jednog dana kada budemo trebali koristiti Starlinkovu ili nečiju tuđu vrstu komunikacije, za to nam neće biti dostatni naši postojeći mobilni uređaji jer neće funkcionirati na tim frekvencijama i bit ćemo primorani kupiti nove uređaje. Dakle, u pozadini priče su globalizam, kapitalizam i geopolitika“, jasan je Tumpić.

665 satelita Starlink trenutno se nalazi u svemiru nakon zadnjeg lansiranja 18. kolovoza, a bit će ih još više uzmemo li u obzir kako se lansiranja događaju svaka dva tjedna.

Astronomi se, naravno, bune protiv toga. Ti su sateliti, naime, itekako vidljivi na noćnom nebu i kad ih bude lansirano na desetke tisuća, za nekoliko godina, izgubit ćemo zvjezdano nebo – vidjet ćemo samo svjetleće točkice koje prolaze nebom kao da smo u kakvoj 3D igrici.

„Do tada, kad se nađete sami pod zvijezdama, uživajte u prizoru i ne zaboravite: svemiru pripadamo, od njega smo nastali i njemu ćemo se vratiti“, poručio je na koncu Tumpić.

Ostavite komentar