INVAZIVNA VRSTA ŠIRI SE PO ISTRI U okolici Rovinja se pojavio plavi rak, na tanjuru je delikatesa
IstraIN
21 Studeni 2023 I 07:09
Već smo debelo zagazili u studeni, a još se uvijek između dvije kiše možemo šetati kratkih rukava.
Temperatura mora u Istri se kreće između 17 i 20 stupnjeva. Peći palimo iznimno navečer, ali u pravilu još štedimo na preskupom grijanju. Mnogi će reći da ovakvo vrijeme ne pamte i uprijeti će prstom u klimatske promjene. Što god da je razlog ovim visokim temperaturama, svi uživamo u sunčanim razdobljima, opet, između dvije kiše.
Jugo, toplo vrijeme i visoke temperature pogoduju doseljavanju i razvoju mnogim životinjskim i biljnim vrstama, koje su nam donedavno bile nepoznate. Jedna od njih je i plavi rak (Callinectes sapidus Rathbun, 1896) koji se nedavno pojavio u okolici Rovinja.
Plavi rak je vrsta koja nam dolazi s američkog kontinenta, nativan je na zapadnoatlantskoj obali od Nove Škotske do Argentine. Svijetom se proširio u prošlom stoljeću, a u Sredozemnom moru je prvi puta zabilježen upravo u Jadranu davne 1949. u okolici Venecije. Vjeruje se da je došao balastnim vodama prekooceanskih brodova.
U Hrvatskoj je prvi puta zabilježen 2004. na ušću Neretve i od tada se redovito bilježi na mnogim lokacijama duž istočne obale Jadrana.
U Istri su prvi primjerci zabilježeni od strane ribara negdje 2013./2014., a u posljednje dvije godine pojavljuje se duž čitave obale zapadne Istre. Naročito voli bočata staništa i plitka obalna muljevita dna, rekli su nam iz Javne ustanove Natura Histrica.
S obzirom da u Jadranu ne postoji slična vrsta raka, lako je prepoznatljiv po svijetloplavoj boji duž frontalnog područja tijela, dok je ostatak tijela zasjenjen maslinasto-smeđom bojom. Kliješta su obojena različitim nijansama plave, a kod ženki crvenkaste boje.
Još jedna specifičnost ovog raka je da mu je stražnji par nogu modificiran u oblik nalik veslu, tako da je odličan plivač i brzo se širi na nova područja.
Kao i svaka vrsta, i ova traži svoje mjesto pod suncem, bolje reći morem. Pojesti će sve do čega dođe, kamenice, dagnje, druge rakove… Njegova izražena agresivnost i čvrstina, daju mu prednost pred našim „domaćim“ rakovima.
Pa da ne bi ostali bez grancipovera i granceule, koje većina nas voli u brudetu ili s paštom, ajmo se pokušati „boriti“ protiv plavog invazivnog raka.
A, kako to najbolje učiniti? Pojedimo ga!
Plavi rak se sve češće viđa na našim ribarnicama i sve ga više ribari i sportski ribolovci love. Odlična je namirnica i u Americi prava delikatesa. Talijani ga već izvoze u SAD i neke azijske zemlje, a mi možemo obogatit svoju gastro ponudu jednom malo egzotičnijom vrstom.
Na internetu i u tiskanom izdanju, postoje recepti kako ga pripremiti. No, možete ga pripremiti kao i svakog drugog raka, razlike nema. Meso je bijele boje i vrlo ukusno.
Stručnjaci za zaštitu prirode iz Javne ustanove Natura Histrica poručuju: "Za spas Jadrana i naše faune, krenimo u boj loncima i kuhačama. Jedimo nove vrste koje smo nekada mogli kušati samo u restoranima dalekih destinacija. Iskoristimo priliku da probamo nešto novo i usput činimo dobro djelo za našu prirodu! Biti ekološki osviješten nije nikada bilo lakše."
Dodajmo još za kraj kako je plavi rak veliki problem u Laguni di Venezia pa u nastavku prilažemo i video materijal.
Sve počinje već 7. srpnja sa snažnim predznakom romantike, jer vas od 21 sat na starogradskom trgu uz Battistelinu šternu, čeka još jedno izdanje popularnih Vinskih večeri.
"Ovdje sam s prijateljima i mogu reći da je atmosfera stvarno moćna. Oko nas su rijeke ljudi kojima se ne vide kraja. Sigurno će ovo biti dan za pamćenje", poručio je čitatelj.
Što se tiče privedenih osoba, u jednom slučaju riječ je o remećenju javnog reda i mira, a četiri osobe privedene su zbog pirotehnike. Ukupno je oduzeto 23 komada.
Za potrebe koncerta bit će angažirano više od 6500 policajaca. Na sigurnost će uz njih paziti i nešto manje od 5000 zaštitara koje je angažirao organizator. Na Bundeku će, osim policije, biti spasioci, ronioci i policijska plovila.
Članove Prometne jedinice mladeži redovito ćete susretati na najfrekventnijim križanjima u Medulinu, Premanturi i Pješčanoj uvali. Trenutno jedinica broji deset članova, uz mogućnost priključenja novih, s ciljem pokrivanja još većeg broja prometno opterećenih lokacija.
"Tresla se brda, rodio se miš... Nema nikakve gužve, normalno smo putovali i stigli u Zagreb. Što nas čeka popodne, tek ćemo vidjeti, no zasad je situacija baš mirna...", poručio je čitatelj portala IstraIN koji je s ekipom stigao u Zagreb danas u jutarnjim satima.
Na lokaciji su uočili veliko stablo dužine preko 10 metara kako nekontrolirano pluta morem, ugrožavajući sigurnost svih plovila u tom dijelu akvatorija.
Ovo istraživanje, koje se provodi svaka tri mjeseca, donosi detaljne podatke o vrstama putovanja – od privatnih, poput odlaska na more, planinarenja, krstarenja, wellness odmora ili posjeta rodbini i prijateljima, do poslovnih putovanja, edukacija ili vjerskih putovanja.
Zaprimljena su tri zahtjeva koja su i odobrena te su odlukom Gradonačelnika od 16. lipnja 2025. godine dodijeljena sredstva poduzetnicima u ukupnom iznosu od 5.203,94 eura.
Ostavite komentar