Centar za kulturu i obrazovanje Pazin otvara upise za dva atraktivna obrazovna programa!
18:31Prije 1 min13.01.2025
Cola Cola, Jamnica, Ožujsko i Karlovačko pivo, samo su neki od brendova čiji se proizvodi mogu prepoznati na našim plažama i uvalama. Čepovi, boce, vrećice pakiranja, sve su to dobro poznati predmeti koji nam svakodnevno svima prolaze kroz ruke, a nakon kratkog korištenja ostaju trajno u okolišu. A
mbalaža je jedan od najzastupljenijih oblika jednokratne plastike što je vidljivo iz prikupljenog otpada, kazala je Petra Andrić, voditeljica kampanje i komunikacija u Greenpeace-u Hrvatska.
“Iskorjenjivanje kulture bacanja i okretanje višekratnim materijalima moraju podržati i sami proizvođači. Tvrtke moraju osvijestiti da svi zajedno snosimo posljedice njihovog poslovanja i stjecanja profita. Normaliziranjem i nametanjem jednokratne upotrebe i uvjeravanjem javnosti da je plastika jeftina, praktična i sigurna, korporacije zarađuju novac na račun okoliša. O tome se mora govoriti u javnom prostoru i njihova odgovornost se treba zakonski regulirati”, dodaje Petra Andrić.
7. Period raspadanja – Pjenaste plastične čaše: 50 godina; jednokratne pelene: 450 godina; plastične boce: 450 godina; najlon za ribolov: 600 godina; filteri cigareta: 10 godina…
8. Tijekom perioda raspadanja plastika iz svoje originalne forme prelazi u makroplastiku, mikroplastiku i nanoplastiku dijelića mnogo manjih od 100 nm, manjih od primjerice stanica algi, te pretpostavljeno ostaje na neodređeno vrijeme u tom obliku.
9. Plastični otpad ima sposobnost adsorpcije ostalih zagađivača u moru i na taj način djeluju poput spužvi koje upijaju i nose na sebi zagađivače (kemikalije, tvari koje ometaju normalan rad hormona itd.). Plastika otpušta teške metale i razne štetne kemikalije u okoliš.
10. Milijun morskih ptica i stotine tisuća morskih sisavaca stradavaju svake godine zbog plastike u našim morima. Najčešće od posljedica gutanja i probave plastike, zaplitanja u plastiku ili gušenja.
11. Kemikalije koje su u sastavu plastike mogu ući u naš organizam probavom ili apsorpcijom iz vode putem kože.
Ne propustite predavanje akademkinje Vide Demarin u INK-u!
09:36Prije 8 h13.01.2025
Pisala je na talijanskom književnom jeziku i pulskom inačicom istromletačkoga.
08:56Prije 9 h13.01.2025
Kroz razmjenu iskustava i praktičnih savjeta, panelisti će rasvijetliti ključnu ulogu marketinga u razvoju poslovanja i brenda.
06:45Prije 11 h13.01.2025
Donedavna su se na području Vrsara prostirale mnogobrojne plantaže lješnjaka, te su se zbog izobilja tog ploda u prošlosti Vrsaranski amareti izrađivali od lješnjaka, za razliku od poznatijih talijanskih amareta čiji je glavni sastojak badem.
18:31Prije 1 d12.01.2025
Posebnu vrijednost ovoj priči daje činjenica da je Vinko Coce dio svog radnog vijeka proveo kao mornar u ACI marini Trogir, jednoj od najljepših na Jadranu, a upravo mu je ACI odao počast dajući svoj obol u ovom hvalevrijednom projektu.
11:40Prije 1 d12.01.2025
U 1950-im pokrenula je s Ruggerom Rovattijem Zajednicu Buzeta, Roča i Sovinjaka u egzilu, kojoj je bila i dugogodišnja predsjednica. U više mandata bila je i potpredsjednica Udruženja istarskih zajednica.
11:19Prije 1 d12.01.2025
Ostavite komentar