Problem plastike koja u velikim mjerama zagađuje našu planetu i onečišćuje okoliš već je prepoznat diljem svijeta. Naglasak na rješavanje tog problema stavile su brojne svjetske, nacionalne, ali i lokalne aktivističke grupe, a onda je zapao u oko i vladajućima koji sada propisivanjem novih zakona pokušavaju spasiti našu planetu.
Opća je populacija također sve svjesnija ovog problema, sve češće se u trgovinama mogu vidjeti osobe koje koriste platnene vreće, umjesto da kupuju one plastične, a vlasti su se pobrinule da dostupnijim učine i spremnike za odvajanje otpada. Ipak, oni koji tek počinju s odvajanjem otpada često se nađu u situaciji da ne znaju koja vrsta otpada pripada kojem spremniku - žutom, plavom ili zelenom?
Zato ćemo ovdje malo pojasniti što se odlaže u koji spremnik, kako neznanje više ne bi moglo biti izgovor.
Plavi spremnik...
Naime, u plavi spremnik se smije odložiti novinski i uredski papir, časopisi, katalozi, prospekti, bilježnice, papirnata i kartonska ambalaža, no ne smije se odlagati tetrapak ambalaža, zauljeni papir, indigo papir, papiri s masnim mrljama (npr. papirnate vrećice iz pekare) i fotografije.
Žuti spremnik...
U žuti spremnik se smije odložiti ambalaža deterdženata, ambalaža šampona, ambalaža prehrambenih proizvoda, limenke, konzerve, metalni poklopci, tetrapak, aluminijska/plastična folija, plastične boce, plastične vrećice i bilo što drugo od materijala - plastike. Ipak, u žuti spremnik se ne smije odlagati ambalaža jakih kemikalija i zapaljivih stvari, ambalaža sprejeva, ambalaža boja i lakova.
Zeleni spremnik...
Sve ostalo baca se u 'obične' kante za smeće koje su kod nas pretežito zelene boje i na kojima stoji natpis 'Komunalni otpad'. Dodajmo da su i spremnici za staklo također zelene boje, no na njima je natpisom istaknuto da služe za bacanje predmeta od stakla, dakle - staklenke, staklene boce...
Smeđi spremnik...
Za one koji imaju i smeđe spremnike, u njih treba odlagati kuhinjski otpad (ostaci i kora voća i povrća, ljuske jaja, talog od kave, vrećice od čaja, ostatci kruha, listovi salate, blitve, kelja i sl.), vrtni ili zeleni otpad (uvelo cvijeće, granje, otpalo lišće, otkos trave i živice, zemlja iz lončanica, ostaci voća i povrća i sl.) te male količine ostalog biootpada (kora drveta, kosa i dlaka, piljevina, papirnate maramice, borove iglice, male količine papira u koje su bili zamotani kuhinjski otpaci).
U smeđe spremnike ne smiju se odlagati ostaci termički obrađene hrane, meso, riba, kosti, koža, mliječni proizvodi, ulja i masti, pepeo, ambalaža (kartonska, staklena, plastična), guma, opasni otpad, obojeni i lakirani drveni otpad, odjeća, cigarete.
Ostavite komentar