U posljednjih nekoliko godina sve je više slučajeva građana koji su prevareni kroz sofisticirane investicijske sheme.
Radi se o prijevari koja se širi brzinom munje – putem društvenih mreža, internetskih oglasa i osobnih preporuka – i koja je već mnogima uništila životne ušteđevine.
Ovdje ćemo objasniti kako ova prevara funkcionira, korak po korak, kako biste vi i vaši bližnji znali prepoznati crvene zastavice i pravovremeno reagirati.
Korak 1: Lažni oglasi s poznatim osobama
Prevara često počinje profesionalno dizajniranim oglasima koji uključuju poznate osobe – od domaćih javnih ličnosti do svjetskih ikona poput Elona Muska ili Billa Gatesa.
Uz pomoć umjetne inteligencije i deepfake tehnologije, prevaranti stvaraju dojmljive lažne članke i videozapise u kojima poznate osobe navodno preporučuju “brzo i sigurno ulaganje”.
Ovi oglasi se plasiraju putem Facebooka, YouTubea, TikToka i Instagrama – i ciljaju na ljude koji traže nove načine zarade ili očuvanja vrijednosti novca.
Korak 2: Prvi kontakt i ulaganje – najčešće u gotovini
Nakon što osoba klikne na oglas i ostavi svoje podatke, ubrzo je kontaktira “savjetnik za ulaganja”, koji zvuči vrlo uvjerljivo i stručno. Obećava visoke i brze prinose, često uz minimalan rizik.
U ovom trenutku traži se prva uplata, i to gotovo uvijek u gotovini – kako bi se izbjegao digitalni trag. U zamjenu, osoba dobiva papirnatu potvrdu o ulaganju koja izgleda profesionalno, ali nema nikakvu pravnu vrijednost.
U nekim slučajevima prevaranti traže da kupite kriptovalute u gotovini u nekoj od hrvatskih mjenjačnica (Bitcoin Store itd) koje trebaju biti poslane na neku od adresa prevaranata.
Korak 3: Lažna dobit i poticanje na novo ulaganje
Nakon nekoliko dana ili tjedana, prevaranti kontaktiraju osobu s “dobrim vijestima”: njezino ulaganje je već naraslo! Prikazuju lažne prikaze računa, isplate i grafikone rasta.
Žrtvi se tada predlaže da uloži još više kako bi maksimizirala svoju zaradu. Mnogi u tom trenutku ulažu još jednu – često i mnogo veću – svotu novca.
Korak 4: “Isplata” uz još jednu uplatu
Kada žrtva zatraži isplatu, prevaranti uvode novi trik: osoba mora još jednom platiti, kako bi dobila svoj novac. Opravdanja su različita:
• porez EU ili RH,
• naknada za reviziju,
• honorari odvjetnika,
• sigurnosne procedure,
• ili čak navodna blokada računa.
Svaki izgovor ima isti cilj – izvući još novca, prije nego što nestanu.
Korak 5: Nestanak prevaranata
U trenutku kada žrtva počne postavljati pitanja i izražavati sumnju, prevaranti se distanciraju.
• Blokiraju sve komunikacijske kanale.
• Gase e-mail adrese i brojeve.
• Često mijenjaju SIM kartice i koriste nove identitete.
• Web stranice i profili koji su prethodno bili aktivni nestaju bez traga.
U većini slučajeva, žrtva tada shvati da je bila prevarena – ali tada je često kasno.
Što možete učiniti ako ste prevareni?
Najveća pogreška koju ljudi čine je suočavanje prevaranta vlastitim sumnjama – jer to ubrzava njihovo nestajanje.
Ispravan korak je odmah kontaktirati policiju i ne otkrivati sumnje prevarantima. Ako je moguće, policija može organizirati kontroliranu predaju novca kao dio akcije hvatanja počinitelja. To je ujedno i jedini način da se novac možda vrati i da prevaranti budu uhićeni.
Kako se zaštititi?
• Nikada ne ulažite novac temeljem oglasa na društvenim mrežama.
• Ne predajte gotovinu nepoznatim osobama, bez pravne dokumentacije.
• Ignorirajte priče o “sigurnim i brzim zaradama”.
• Provjerite tvrtku, projekt i osobu koja vas kontaktira.
• Ne donosite financijske odluke pod emocionalnim pritiskom.
• Ne vjerujte dokumentima koje ne može potvrditi odvjetnik ili službena institucija.
Ove prijevare su psihološki sofisticirane, ciljaju na vaše povjerenje, želju za financijskom sigurnošću i često naivnu vjeru u “brzu zaradu”. Nitko nije imun.
Zato je ključno educirati se, ostati oprezan i dijeliti ove informacije dalje – jer možda baš vaš savjet može nekoga spasiti od gubitka životne ušteđevine.