Započela je suradnja učenika, profesora i znanstvenika Sveučilišta Juraj Dobrila u Puli, Instituta Ruđer Bošković u Rovinju i Zagrebu, te Prirodoslovne gimnazije Srednje škole Zvane Črnje u Rovinju kroz multidisciplinarni projekt u kojem će učenici nadograditi svoja znanja i upoznati se s istraživanjem mora i sjevernog Jadrana te s posljednjim istraživanjima na polju rebraša i sjevernog Jadrana općenito.
U petak je u Rovinju održan prvi susret na kojem je profesor dr. Paolo Paliaga održao predavanje učenicima u pratnji profesorice fizike Snježane Štefanić Hoefel, biologije Mirjane Gerdijan Vranich i kemije Pamele Budicin, te su vršena mjerenja i promatranja rebraša na nekoliko lokacija u Rovinju.
Profesor Paliaga je prezentirao uvod u temeljne koncepte fizike, kemije i biologije mora s posebnim naglaskom na ekosustav sjevernog Jadrana i na problematiku invazivnih rebraša.
Inicijativu je pokrenula dr. Nastjenjka Supić s Instituta Ruđer Bošković koja je ujedno i voditeljica projekta Ekološki odziv sjevernog Jadrana na klimatske promjene i antropogeni učinak – EcoRENA Hrvatske zaklade za znanost, kojem je cilj objasniti i prognozirati razne pojave u sjevernom Jadranu.
Ova suradnja trebala bi biti primjer kako se nove znanstvene spoznaje, koje su od interesa za lokalnu zajednicu mogu prenijeti u širu javnost putem edukacije, te će biti primjer uspješnog i kvalitetnog povezivanja škole, instituta i sveučilišta kao ključnih faktora u podizanju kvalitete obrazovanja.
Projekt će se i dalje nastaviti uključivanjem većeg broja znanstvenika kroz organiziranje raznih predavanja i radionica, razmjenjivanje materijala i učeničke terenske nastave, o čemu će javnost biti informirana.
Ostavite komentar