Uskoro počinju sedmi Dani medijske pismenosti PRIJAVLJENA DOGAĐANJA U ČETIRI ISTARSKA MJESTA

IstraIN

23 Travanj 2024 I 07:37

Uskoro počinju sedmi Dani medijske pismenosti PRIJAVLJENA DOGAĐANJA U ČETIRI ISTARSKA MJESTA

Sedmi Dani medijske pismenosti, u organizaciji Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija te Ministarstva znanosti i obrazovanja, održat će se od 22. do 28. travnja, uz brojna dodatna događanja u tjednima prije i poslije.

Ove će godine u fokusu biti sljedeće teme: razvoj kritičkog razmišljanja, obrazovanje o umjetnoj inteligenciji te medijska pismenost mladih u kontekstu superizborne godine.

Na portalu medijskapismenost.hr dostupno je više od 60 obrazovnih materijala za provedbu radionica na temu medijske pismenosti u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, u knjižnicama i na fakultetima. Do sada je prijavljeno više od 400 događanja u sklopu Dana medijske pismenosti u svim županijama u Hrvatskoj, a prijave i dalje pristižu. Od istarskih gradova i općina tu su se našli Pula, Poreč, Rovinj i Barban.

U okviru Dana medijske pismenosti održat će se brojna događanja – predstave, panel-rasprave, predavanja i radionice u vrtićima, školama, na fakultetima, u knjižnicama, kinima i drugim ustanovama.

Tako će se 19. travnja, u 9 i u 11 sati u rovinjskoj Sportskoj dvorani Gimnasium održati interaktivno predavanje prof. dr. sc. Danijela Labaša rovinjskim srednjoškolcima – svim učenicima prvih i trecih razreda srednje škole s područja Grada Rovinja, u pratnji profesora. Interaktivno predavanje će se u sklopu Tjedna medijske pismenosti u Rovinju održati po prvi puta. Namijenjeno je učenicima srednjih škola te obrađuje teme medijskih navika mladih, seksting i mentalno zdravlje.

Od 15. do 26. travnja u Osnovnoj školi Vladimira Nazora u Rovinju održat će se radionice "Mi u svijetu medija" za učenike 6. i 8. razreda na satovima Hrvatskog jezika.

Nisi silan ako si nasilan!

Od 22. do 28. travnja Talijanska srednja škola Rovinj obilježit će Dane medijske pismenosti 2024. edukacijom učenika o temi nasilja u medijima (predavanje i radionica). Cilj je predavanja i radionice upoznati i osvijestiti učenike o negativnim posljedicama medijskih poruka. Sudjelovat će učenici 1. i 2. razreda.

U Puli, Dani medijske pismenosti u OŠ Veruda obilježit će se organizacijom niza aktivnosti u kojima će učenici svladati osnovne vještine za pravilno objavljivanje sadržaja u medijima. Naučit će pravila pisanja na računalu/mobitelu; kako i u kojim programima izraditi kvalitetnu prezentaciju i održati javni govor uz prezentaciju; upoznat će se s digitalnim oblikom dnevnika (BLOG/VLOG) i kako ga koristiti na pravilan i prihvatljiv način; saznat će što je infografika i naučiti izraditi infografike u digitalnim alatima. Dio aktivnosti namijenjen je i učiteljima/stručnim suradnicima škole.

24. travnja, od 8 do 9 sati u Ekonomskoj školi Pula održat će se radionica o utjecaju influencera na mlade nekad i danas. Cilj radionice je razvijati kritičko razmišljanje i analizirati različitosti utjecaja influencera na mlade kroz vremensko razdoblje te osvijestiti srednjoškolce da influenceri nisu nova pojava, ali su oduvijek utjecali na javno mišljenje.

medijska-pismenost-DMP-vizual.jpg

Dani medijske pismenosti u pulskoj Školi za turizam, ugostiteljstovo i trgovnu obilježit će se predavanjem i radionicom za učenike o medijskoj pismenosti, 25. travnja u 8 sati. Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula regionalni je centar kompetentnosti u ugostiteljstvu i turizmu.

24. travnja u 10 sati u Srednjoj školi Mate Balote u Poreču održat će se pedagoška radionica “Sigurni u svijetu društvenih mreža”, namijenjena učenicima koja se fokusira na edukaciju o sigurnosti na internetu i odgovornom korištenju društvenih mreža.

Kroz interaktivne aktivnosti, diskusije i primjere iz stvarnog života, učenici dobivaju priliku naučiti o različitim aspektima online sigurnosti, uključujući zaštitu privatnosti, prepoznavanje cyberbullyinga i razumijevanje digitalnog identiteta. Cilj radionice je osnažiti učenike da postanu svjesni i odgovorni digitalni građani, sposobni koristiti internet na siguran i pozitivan način. Radionicu drži stručna suradnica pedagoginja.

30. travnja u 11:30 sati u Osnovnoj školi Jure Filipovića Barban provest će se projekt "Kroz književni svijet u sigurniji internet".

Projekt obuhvaća brojne radionice, kreativne radove, zanimljive književne naslove koji govore o problemima na internetu, ovisnosti o videoigrama. Cilj projekta bio je osvijestiti mlade od 5. do 8. razreda o problemima na internetu kroz književna djela. Na ovome će događanju svaki razred predstaviti svoje radionice i uratke i naglasiti problem kojim se bavio, a sve u nadi sprječavanja cyberbullyinga, lažnog predstavljanja i otkrivanja lažnih profila.

Ostavite komentar