UŽIVAJTE U POGLEDU! Noćas će nebo obasjavati meteori skupine Geminidi

IstraIN

13 Prosinac 2024 I 10:24

UŽIVAJTE U POGLEDU! Noćas će nebo obasjavati meteori skupine Geminidi

Noćas, u noći s petka trinaestog na subotu 14. prosinca na našem noćnom nebu pojaviti ćese nekoliko stotina sjajnih i sporih meteora iz skupine Geminidi.

Najveća učestalost pojavljivanja meteora (maksimum aktivnosti) dogoditi će se od 01h pa nadalje prema subotnjem svitanju. Tijekom jednog do dva sata trajanja samog maksimuma, golim okom lako je vidljivo stotinjak ili i više sjajnih „zvjezdano-snježih pahulja“ sporih meteora kako u tišini prolaze zvjezdanim nebom.

Izlazak u noć s ciljem opažanja meteora podrazumijeva ozbiljnu zimsku odjeću i obuću. Naravno, opažati nebo možemo i iz kuće ili stana ukolko imamo u vidokrugu značajan dio neba te pogasimo unutarnju rasvjetu.

Svjetlosno zagađenje nije nešto što omogućava laička opažanja objekata, pojava i događanja na nebu.

VAŽNO! Pogledati navečer na trenutak iz osvjetljenog dnevnog boravka kroz prozor ka nebu NIJE dovoljno. Nebesa nam svakodnevno daju pregršt zanimljivosti, no za vijdeti ih potrebno je strpljenje i ustrajnost (uostalom tako je i u stvarnom životu, zar ne!?).

Geminidi svoje izvorište imaju u istoimenom zviježđu, Gemini (Blizanci). Njihovo porijeklo nam je poznato, nekadašnji asteroid 3200 Pheathon raspao se u sudaru s drugim nebeskim tijekom kružeći oko Sunca.

gem2024_nebo.jpg

Rezultat tog sudara je vlakno međuplanetarne materije koje danas presijeca Zemljinu putanu tijekom prosinca. Brzina sudara dijelova nekadašnjeg asteroida od „samo“ tridesetak kilometara u sekundi s Zemljinom atmosferom dovoljno je za pojavu sporih i sjajnih meteora na nebu.

Bezmalo sve druge meteorske skupine imaju znatno veću brzinu sudara s Zemljom. Nedugo nakon zalaska Sunca nad jugozapadnim obzorjem dočekuje nas sjajna Venera, s druge strane neba, na sjeveroistoku istovremeno se pojavljuje i sjajni Jupiter.

On je ovih dana najbliže Zemlji.

gem2024a.jpg

Ali zašto da sve bude savršeno kad može gore! E pa ove se godine u cijelu priču upleo naš prirodni satelit. Mjesec je skoro pun i nalazi se u blizini Jupitera, vidljiv je cijelu noć.

On će svojom, od Sunca reflektiranom, svjetlošću poprilično „potamniti“ svjetleće Geminide. Preosvjetljeno nebo sakriti će manje sjajne meteore i zvijezde.

Ipak, Geminidi su poznati po iznimno sjajnim meteorima i svakako vrijedi pogledati ih. Sasvim je izgledna pojava iznimno sjajnog bolida ili vatrene kugle koji svojom pojavnošću zasjeni sve ostalo i oplemeni naše životne radosti.

gem2024c.jpg

Poput osobe koja se pojavi u našem životu te pritom zasjeni sve one desetke, stotine ili tisuće homo sapiensa koji obitavaju oko nas.

O Geminidima imamo prve zapise iz 1862. godine, tada je čovjek shvatio da se radi o cikličkoj, redovnoj pojavnosti meteora.

Geminidi su aktivni od 04.XII do 17.XII, bilo koje noći u tom periodu vidljivi su preleti meteora ove skupine na našem nebu, naravno znatno manje satne učestalosti.

Ostavite komentar