Diljem svijeta danas se obilježava Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze i to s ciljem podizanja svijesti javnosti da je tuberkuloza izlječiva bolest te da se poduzimanjem niza akcija pridonosi kontroli tuberkuloze, omogućujući rano otkrivanje bolesti te adekvatno liječenje i praćenje bolesnika.
Iako je smrtnost od tuberkuloze smanjena gotovo 40 % od 1990. do 2011. godine, do danas je ostala epidemija koja uzrokuje gotovo dva milijuna smrtnih slučajeva svake godine.
Tim povodom u Radio ordinacija Rovinj FM-a gostovala je epidemiologinja, doktorica Vlasta Skopljak koje je rekla da svake godine od tuberkuloze oboli 20-ak milijuna ljudi.
''Danas je tuberkuloza izlječiva bolest, ako imate sreću da se obolili od jednog soja i da niste rezistentni na antibiotike koji postoji i kojima se tuberkuloza liječi. U prošlosti je to bila bolest od koje se najviše umiralo ali i dan danas, od svih zaraznih bolesti, najveći broj smrtnih slučajeva je i dalje od tuberkuloze.'' rekla je doktorica Skopljak.
Bakterija tuberkuloze sporo se razvija i raste, prvenstveno zahvaća dišni sustav i pluća. Osoba dugo vremena kašlje i u sitnim kapljicama prilikom kihanja, kašljanja ali i pjevanja, nalazi se uzročnik tuberkuloze.
''Te bolesne osobe su kašljanjem ili kihanjem prenijeli bakterije na svoju užu okolinu, mi smo svi udahnuli te bakterije međutim ona se u plućima začahurila i tami čeka, može se razviti bolest i ne mora. U 15% slučajeva se razvija bolest i to kada osobi padne imunitet, tada je ona podložna bolestima.'' rekla je gostujući u Radio ordinaciji Rovinj FM-a, epidemiologinja, doktorica Vlasta Skopljak
Ostavite komentar