Zaboravi novogodišnje odluke i posveti se jedinstvenoj namjeri: Ostvari svoje ciljeve!

Više je razloga zbog kojih novogodišnje odluke propadaju, a u ovom članku saznajte i metodu kako uspjeti!

Iris Foriš
Iris Foriš I Mamin kutak

25 Siječanj 2025 I 07:15

Zaboravi novogodišnje odluke i posveti se jedinstvenoj namjeri: Ostvari svoje ciljeve!
Foto: Pexels Novogodišnje odluke

Koliko puta si za novu godinu odlučno postavila ciljeve da bi oni propali u samo par mjeseci, tjedana ili čak dana? Nisi jedina jer statistike pokazuju da će većina novogodišnjih odluka propasti u prvim mjesecima godine.

Više je razloga zbog kojih novogodišnje odluke propadaju, a nabrojat ću samo neke od njih. Predložit ću ti i jednu metodu koja se meni pokazala kao puno bolja opcija od donošenja novogodišnjih ciljeva.

Razlozi zbog kojih ciljevi ne uspijevaju:

1. Nisi jasno postavila ciljeve

Kod postavljanja ciljeva, važno je da oni budu jasno postavljeni. Ako tvoji ciljevi zvuče nešto slično kao: želim smršavjeti, želim početi trčati ili želim prestati pušiti, onda nisu postavljeni dovoljno jasno. Nisu jasni zato što nisi definirala što točno želiš postići i kako se želiš osjećati kad ostvariš taj cilj.

Ako želiš skinuti višak kilograma ili prestati pušiti, možda će ti nedostajati čvrste motivacije jednom kad se ponovno suočiš sa starim navikama. Ali ako uključiš sva svoja osjetila i pokušaš osjetiti kakav je doživljaj željenog ishoda, bit će ti lakše kretati se prema cilju.

Postavi svoje ciljeve ovako: želim ponovno zakopčati one hlače koje mi super stoje, želim se osjećati nesputano i samopouzdano na plaži, želim imati više energije i osjećati se snažno, želim biti zdrava i prodisati punim plućima.

Foto: Pexels

2. Nisi postavila ciljeve iz pozitivne motivacije

Ako ti je cilj prestati raditi nešto što ne želiš, npr. prestati pušiti, odreći se šećera, smanjiti vrijeme provedeno na mobitelu, u ostvarenju ciljeva će ti pomoći i da definiraš ono što želiš. Ako definiraš samo ono što ne želiš, to ti ne daje informaciju o tome kamo ideš, kako tvoj cilj izgleda, koji su tvoji uvjeti.

Možda sada znaš da ne želiš provoditi toliko vremena na mobitelu, ali ne znaš što želiš s time postići. Tek kad se usmjeriš na ono što želiš, primjerice, želim osloboditi vrijeme da završim onaj ručni rad koji sam započela, želim imati 2 sata više u danu i čitati knjigu, želim vježbati prisutnost svaki dan po 30 minuta, bit će ti lakše pokrenuti se.

Jesi li primijetila da kad tako postaviš ciljeve, u tebi se već pojavi pravo malo veselje i uzbuđenje oko postizanja ciljeva? Dobar cilj ne bi trebao zvučati kao kazna, nego kao nagrada.

3. Nisi se nagradila niti odredila kako ćeš znati da si na pravom putu

Neke ciljeve možemo jasno izmjeriti i imati jasan dokaz, npr. ako uspiješ otrčati svojih prvih 16 kilometara, znat ćeš da si uspjela jer ćeš to izmjeriti. No, ako je tvoj cilj biti kreativnija, kako ćeš znati da si na pravom putu? Je li ti važno da svaki dan napraviš nešto kreativno? Što je točno nešto kreativno što se “računa” – mali crtež u notesu, 500 riječi svaki dan, izraditi šalicu od keramike?

Važno je znati i obilježiti da si na pravom putu kako bi znala da postižeš svoj cilj čak i kad ti se učini da stojiš na mjestu. Nekad kad ostvarujemo ciljeve, zaboravimo na put koji smo već prešli i zato je dobro podsjetiti se da smo već puno postigli. Također je važno i da se za svaku stepenicu cilja nagradiš da bi održala motivaciju i uživala na putu.

4. Nisi napravila plan niti provjerila je li ti cilj uistinu vrijedan resursa

Neki ciljevi od nas zahtijevaju puno vremena, truda, a ponekad i financija. Da bi bila sigurna da ćeš plan i ostvariti važno je da napraviš dobar plan i strategiju. Još važnije od toga je da provjeriš sama sa sobom koje su posljedice ostvarenja tog cilja.

Ako si zadaš cilj koji će od tebe zahtijevati veliki angažman koji će se odražavati na tvoje svakodnevno funkcioniranje, odnose s ljudima ili zahtijevati od tebe promjene koje trenutno nisi spremna napraviti, trebaš se zapitati je li ti cilj dovoljno vrijedan u trenutnim okolnostima. Zapitaj se imaš li trenutno dovoljno resursa za ostvarenje cilja, što te može spriječiti, što ti može koristiti, predstavlja li ishod verziju tebe koja želiš biti, koji je tvoj prvi korak?

Foto: Pexelsilustarcija

5. Nisi preuzela odgovornost za ostvarenje svojih ciljeva

Ako si postavila ciljeve koji na bilo koji način ovise o drugim ljudima, time si moć za ostvarenje svojih ciljeva prebacila u tuđe ruke. Na taj način ne možeš utjecati na to kakvi će biti ishodi ostvarenja tih ciljeva.

Ako ti je cilj krenuti na vježbanje s prijateljicom ili pokrenuti posao s poslovnim partnerom, tada moraš biti svjesna da ostvarenje tvojeg cilja ovisi o osobi ili okolnostima na koje ti nemaš nikakvog utjecaja. Zato je najbolje da ciljeve postaviš tako da ne ovisiš o drugima i da ishod bude 100% u tvojim rukama.

Možeš krenuti trčati sama ili ispitati koje su opcije da sama pokreneš svoj posao.

6. Nisi izgradila naviku

Jedan od važnih razloga zašto će većina novogodišnjih odluka propasti već početkom godine je taj što si ne dajemo dovoljno vremena i prostora da izgradimo nove navike. Ciljevi često od nas zahtijevaju uspostavljanje sasvim novih navika, za što je potrebna konzistencija i ustrajanje čak i onda kad pogriješimo i onda kad bismo najradije odustali.

Važno je da osluškuješ svoje potrebe i malim koracima izgradiš navike koje će te dovesti do cilja. Na početku godine možeš biti puna entuzijazma i očekivati kratkoročne rezultate, međutim za neke ciljeve bit će potrebna i cijela godina da ih ostvariš.

Ponekad brže nije bolje, već je bolje ono što funkcionira. Više ćeš benefita imati ako na svoje ciljeve gledaš dugoročno i razmisliš kako ih možeš ostvariti na održivi način koji će funkcionirati i na dulje staze.

Postavi jedinstvenu novogodišnju namjeru

Sad kad znaš koji su najčešći razlozi zašto ciljevi propadaju i kako postaviti bolje ciljeve, želim te potaknuti i da razmisliš o jednom drugačijem konceptu. Ono što se meni pokazalo boljim od postavljanja novogodišnjih ciljeva su – novogodišnje namjere.

Koncept namjere za mene je puno nježniji od strogih ciljeva i daje mi više slobode da u svaki svoj cilj, interakciju, obavezu usmjerim određenu namjeru i da joj se posvetim kroz cijelu godinu. Prošla godina je za mene bila pravi roller coaster uspona i padova, prekida, novih ciklusa, vježbanja nježnosti prema sebi, probijanja vlastitih granica, a posebice njegovanja vlastite autentičnosti.

Na početku prošle godine namjera mi je bila provesti u djelo sve što sam naučila tijekom 2023. godine koja je za mene svakako bila godina lekcija. U 2024. godini postavila sam namjeru da se oslobodim, da nađem sigurnost u sebi, da ugodim sebi i da konačno napravim stvari koje sam odgađala predugo.

Nisam postavila nikakve specifične ciljeve, ali svaki put kad bih se našla pred preprekom ili kad bih osjetila da me vuče neka želja, zapitala bih se je li to u skladu s namjerom koju sam postavila na početku godine i s tom namjerom bih djelovala dalje. Tako je 2024. godina ujedno bila i godina u kojoj sam potrošila vjerojatno najviše novaca i to uglavnom na sebe samu, ali na kraju godine imala sam osjećaj da nekako svega imam više.

Nova 2025. godina će za mene biti godina prisutnosti, fokusa, štednje i osluškivanja. Ove godine vodim se idejom “manje je više” s namjerom da se maksimalno posvetim onome što imam sada i ovdje i iz toga izvučem najbolje. Za mene će ova godina biti godina usporavanja i posvećenosti.

Pozivam i tebe da postaviš jednu namjeru kojoj želiš posvetiti 2025. godinu. Ne moraš se bojati da ćeš pogriješiti jer to je samo jedna godina naspram cijelog tvog života. A ako si daš priliku, možda baš otkriješ da ti je godina s namjerom bila jedna od najboljih.

Piše: Antonia Erent Ondrušek, doula i somatic coach, izvor: Mamin kutak