U emisiji Radio Ordinacija na Rovinj FM-u ponovo je gostovao dr.med. Nijaz Burgić, specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije.
Ovoga puta, nakon uvodne emisije o povijesti i nastanku ove grane medicine govorilo se o konkretni(ji)m temama, onima mišićno-koštanih ili kako ih još zovemo reumatskim bolestima.
U reumatske bolesti i poremećaje svrstano je više od 150 bolesti i sindroma. Glavno zajedničko obilježje su im bol, upala, gubitak funkcije i kronicitet.
One su najčešći uzrok kronične boli i nesposobnosti od kojih boluju milijuni ljudi. Istraživanja su pokazala da oko 50% populacije ima mišićno-koštanu bol na jednom ili više mjesta koja traje najmanje tjedan dana u jednom mjesecu.
Više od 20% pregleda u ordinacijama obiteljske medicine tiče se upravo mišićno-koštane boli.
Te su bolesti rijetko životno ugrožavajuće, ali vrlo su čest razlog nesposobnosti, a time i izostanka s posla te su zapravo za društvo jako skupe.
Same bolesti, prema uzrocima, mogu biti infektivne, reaktivne ili autoimunosne. Ovisno u uzroku odabire se način liječenja.
Kod infektivnih uzroka punktira se upaljeno tkivo i analizom utvrđuje konkretan uzročnik i tada se selektivno lijekom djeluje na tu bakteriju i eliminira ju se iz organizma.
Moguće je da nakon eliminacije uzročnika ostanu posljedice u vidu oštećenja zgloba i tada se pacijentu određuje rehabilitacijska terapija.
Kod reaktivnog artritisa uzročnik je negdje drugdje, može biti u gastro intestinalnom ili urolgenitalnom traktu, a manifestira se na koštano-zglobnom tkivu. Način liječenja je zapravo isti kao i kod infektivnih uzroka, pronalazi se i liječi uzrok, a eventualne posljedice saniraju kroz fizikalnu medicinu.
Za autoimunosni, recimo reumatoidni artritis, uzročnik nije poznat i tu se medikamentima djeluje na smanjenje posljedica, a sa fizijatrijske strane važno je održati pokret, mišićnu snagu i bolesnikovu funkcionalnu sposobnost.
Ostavite komentar