Ministarstvo obrazovanja objavilo odgovore na važna pitanja! MASKE U ŠKOLI? ŠTO JE S PRAKSOM? GLAZBENA ŠKOLA?

IstraIN

25 Siječanj 2021 I 12:53

Ministarstvo obrazovanja objavilo odgovore na važna pitanja! MASKE U ŠKOLI? ŠTO JE S PRAKSOM? GLAZBENA ŠKOLA?

Ministar znanosti i obrazovanja, Radovan Fuchs, prije početka izvođenja nastave u drugom polugodištu održao je virtualni sastanak s ravnateljima škola. Na sastanku se govorilo o organizaciji nastave u ovom polugodištu, uzevši u obzir okolnosti uzrokovane i dalje aktualnom epidemijom te posljedicama potresa.

Nakon sastanka ravnatelji su postavljali pitanja, a iz Ministarstva su ta pitanja, zajedno s odgovorima objavili u dokumentu koji je moguće pronaći na službenoj internetskoj stranici Ministarstva. U dokumentu je moguće pronaći 46 pitanja i odgovore na njih, a neke od njih u nastavku prenosimo u cijelosti.

1. S obzirom na to da nema novih uputa pretpostavka je da ostaju stare upute glede razdvojenosti odjeljenja, distance između učenika, nošenja maski i dr. Trebaju li učenici nositi i dalje maske u zajedničkim školskim prostorima i u školskom autobusu?

Kod učenika od I. do IV. razreda osnovne škole u učionicama potrebno je osigurati fizički razmak od 1,5 m. Učenici nižih razreda osnovne škole nisu obvezni nositi masku za vrijeme održavanja nastave. Ukoliko kod učenika od V. do VIII. razreda osnovne škole u učionicama nije osiguran fizički razmak od 1,5 m, odnosno u učionicama srednjih škola fizički razmak od oko 2 m između svih osoba (učenika i nastavnika), učenici i nastavnici obvezni su nositi maske.

Vezano za zajedničke prostorije preporučuje se prolazak skratiti na minimum te da u vremenu prolaska djece/učenika i odgojitelja/učitelja/nastavnika iz jedne odgojno-obrazovne skupine/razrednoga odjela tim prostorijama, druge skupine/odjeli ne prolaze. Također, preporučuje se da djeca i učenici prilikom prolaska nepotrebno ne dodiruju površine ili predmete, da djeca i učenici prolaze po najkraćoj mogućoj unaprijed utvrđenoj/označenoj ruti kretanja (primjerice od ulaza do sobe/učionice, pri čemu je potrebno unaprijed utvrditi/označiti rutu kretanja) i, ako je moguće, kroz hodnike organizirati kretanje u jednom smjeru ili označiti put kretanja.

Za učenike koji se prevoze javnim prijevozom, postupa se skladno Preporukama za rad u djelatnosti prijevoza putnika autobusima tijekom epidemije koronavirusa (COVID-19), a sukladno navedenim preporukama, u autobusu je obvezno nošenje maske. Učenicima treba savjetovati izbjegavanje gužvi, okupljanje na stajalištima autobusa, vlaka ili tramvaja te češće pranje ruku. Navedene Preporuke jednako vrijede i za učenike za koje je prijevoz organiziran.

2. Učenici u JMO programima odlaze na praktičnu nastavu kod poslodavaca?

Da. Praktična nastava za učenike srednjih strukovnih škola može se održavati kod poslodavaca u skladu s epidemiološkim mjerama te uz pridržavanje propisa i preporuka za pojedine poslodavce i djelatnosti. Praktična nastava u školi održava se sukladno dogovoru škole, osnivača i lokalnog stožera civilne zaštite.


3. Ako imamo učenike s teškoćama u razrednim odjelima koji nemaju asistente i pohađaju nastavu u redovnom razrednom odjeljenju, da li ih možemo pozvati u školu? Njima će pomagati stručne suradnice jer u online obliku nastave jako im je teško.

Učenicima s teškoćama u razvoju koji nemaju osigurane pomoćnike u nastavi ili stručne komunikacijske posrednike, škola može omogući dolazak u školu i sudjelovanje u online nastavi uz podršku stručnih suradnika, poštujući epidemiološke upute za sprečavanje i suzbijanje epidemije COVID-19.

4. Možete li zatražiti prioritet pri cijepljenju odgojno obrazovnih radnika jer trenutno smo na zadnjem 7. mjestu?

Odgojno-obrazovni radnici u prioritetnoj su skupini te će se poduzeti sve kako bi što prije bili cijepljeni.

5. Mogu li učenici doći u školu radi pisanih provjera znanja npr. iz matematike?

Mišljenja smo da nema zapreke za provjeru znanja u školskoj ustanovi, ali navedeno ovisi o stanju učenika i epidemiološkoj situaciji.

6. Mogu li učenici glazbenih odjela pri redovnim školama – koji inače imaju nastavu individualno i dalje imati nastavu u školama?

U glazbenim školama/odjelima individualna nastava za učenika može se organizirati u skladu s Modelima i preporukama za rad u uvjetima povezanima s bolesti COVID-19, dakle o primjeni modela izvođenja nastave (A, B ili C) odlučuje škola u suradnji s osnivačem i nadležnim lokalnim stožerom, sukladno aktualnoj epidemiološkoj situaciji.

7. Može li nastavnik imati pravo na izbor da li raditi od kuće ili OBAVEZNO treba dolaziti na posao iako ne predaje učenicima 4.razreda (maturantima)? Ovisi li to isključivo o odluci ravnatelja ili nastavnici imaju pravo na izbor, jasno ukoliko imaju uvjete za rad od kuće?

Svi učitelji i nastavnici trebaju biti na svojim radnim mjestima u opsegu i terminu kako to odredi ravnatelj koji je odgovoran za dobro funkcioniranje škole. Učitelj/nastavnik zadužuje se na isti način kao da nema epidemije COVID-19, ali svaki bi učitelj/nastavnik trebao biti spreman i na promjene kao što su zamjene kolega, promjena modela izvođenja odgojno-obrazovnoga rada i sl. Ravnatelj je stručni i poslovni voditelj školske ustanove te je odgovoran za organizaciju cjelokupnog rada u školi. Na njemu je obveza da smanji rizik i sukladno epidemiološkim mjerama omogući izvođenje odgojno-obrazovnog rada.

8. Može li se s teleoperaterima dogovoriti da SIM kartice u tabletima učenika imaju više gigabajta internetskog prometa? Online nastava djeci prebrzo potroši internet, a nemaju svi kod kuće vlastitu mrežu. Suočili smo se s tim problemom u prosincu.

SIM kartica je namijenjena prvenstveno onima koji kod kuće nemaju pristup Internetu i zahvalni smo teleoperaterima koji nam bez naknade ustupaju svoje usluge. U slučaju da učenici potroše promet koji im je mjesečno na raspolaganju, usluga će mirovati do početka sljedećeg mjeseca. Ne postoji automatsko uključivanje dodatnih usluga.

U navedenom periodu učenici će i dalje moći koristiti stranice obrazovnog sadržaja koje su u okviru besplatnog pristupa. Pozivamo učenike da promet na SIM karticama isključivo koriste za potrebe nastave na daljinu. Molimo Vas da upit teleoperaterima o funkcioniranju SIM kartica ili sa zahtjevom za dodatne SIM kartice, šaljete sa službenih e-mail adresa s domenom @skole.hr.

9. Može li škola u drugome polugodištu primiti učenika iz Sisačko-moslavačke županije koji je preselio u drugi dio RH?

Može. S obzirom na to da su nakon potresa oštećene škole u nemogućnosti raspolagati dokumentacijom učenika, a i mnogi su učenici ostali bez svoje osobne dokumentacije, škola koja upisuje učenika može i naknadno, kad se za to stvore uvjeti, zatražiti dostavu dokumentacije za učenika kojega upisuje.

10. Na koji e-mail možemo postaviti pitanja tijekom sljedećih tjedana ako nešto zašteka?

Na mail adresu odgojiobrazovanje@mzo.hr možete uputiti svoja pitanja.

Ostavite komentar