KoHOM o alarmantnoj situaciji: Više od milijun pacijenata uskoro bi moglo ostati bez obiteljskog liječnika!

Problem je taj što je 859 obiteljskih liječnika starije od 60 godina. Svi oni već imaju ili će najkasnije za pet godina imati uvjete za mirovinu što će značiti da će više od milijun pacijenata ostati bez obiteljskog liječnika što će dodatno opteretiti, a možda i blokirati rad na hitnoj.

IstraIN

25 Siječanj 2025 I 10:40

KoHOM o alarmantnoj situaciji: Više od milijun pacijenata uskoro bi moglo ostati bez obiteljskog liječnika!
IstraIN

Koordinacija hrvatske obiteljske medicine KoHOM objavila je priopćenje u kojem upuzoravaju na alarmantnu situaciju u hrvatskom zdravstvu. Priopćenje prenosimo u nastavku.

"Koordinacija hrvatske obiteljske medicine KoHOM upozorava da stanje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti - s naglaskom na obiteljsku medicinu nikad nije bilo gore te apelira na predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića da se osobno uključi u rješavanje teške situacije zbog koje u ovom trenutku više od pola milijuna pacijenata nema svog stalnog obiteljskog liječnika.

To je i jedan od razloga zbog kojeg je Hrvatska u Europskoj uniji među najgorima po ishodima liječenja malignih i kroničnih bolesti.

Naime, nova ministrica zdravstva Irena Hrstić započela je mandat obećanjem da joj je primarna zdravstvena zaštita prioritet, a nije poduzela ni jednu konkretnu mjeru da zaustavi devastaciju sustava obiteljske medicine. Štoviše, nije primila KoHOM na zatraženi i obećani sastanak, a sve započete procese koji su išli prema rješavanju dijela problema u obiteljskoj medicini – blokirala je.

U ovom trenutku u Hrvatskoj nedostaje čak 276 obiteljskih liječnika (u Mreži su, sukladno potrebama pacijenata propisana 2.452 liječnika, ugovorena su 2.294 tima među kojima njih 118 nema liječnika pa u RH ima tek – 2.176 obiteljskih liječnika). Samo od početka ove godine broj obiteljskih liječnika se smanjio za – 10.

Kada se zna da jedan liječnik skrbi o prosječno 1.500 pacijenata, nije teško izračunati koliko je naših građana zakinuto. Još veći problem je taj što je 859 obiteljskih liječnika, odnosno njih 39,5 posto, starije od 60 godina, a među njima preko 50 kolega je starije od 70 godina. Svi oni već imaju ili će najkasnije za pet godina imati uvjete za mirovinu što će značiti da će više od milijun pacijenata ostati bez obiteljskog liječnika što će dodatno opteretiti, a možda i blokirati rad na hitnim bolničkim prijemima.

Na specijalizaciji su samo 303 liječnika no oni su već uvršteni u gornje brojeve te se na njih ne može gledati kao na dodatne liječnike.

KoHOM je u Ministarstvo zdravstva više puta dostavio konkretna rješenja koja bi pomogla zadržavanju obiteljskih liječnika. Nažalost, nije bilo političke volje da se problemi zaista riješe.

Obiteljski liječnici i pacijenti godinama slušaju obećanja. Umjesto da se nešto poduzme imamo devastaciju primarne zdravstvene zaštite kao temelja svakog zdravstvenog sustava, sve dulje liste čekanja i nedostupno zdravstvo.

Kako to u praksi izgleda svjedoči činjenica da je HZZ-o ugovornim obiteljskim liječnicima opet bez ikakvog prethodnog dogovora nametnuo anekse Ugovora koji ne rješavaju ni jedan jedini problem i zbog kojeg će mladi liječnici nastaviti bježati iz obiteljske medicine.

Drugi primjer; prije par mjeseci KoHOM je upozorio na problem stranih radnika koji u RH dolaze necijepljeni, bez liječničkih kartona. Mnogi ne znaju ni engleski jezik, a liječnici nemaju načina saznati nešto o njihovim bolestima, lijekovima koje uzimaju, alergijama i slično. Čuli smo svakojaka obećanja, ali promijenilo se nije baš ništa", stoji u priopćenju.