Peticiju za zabranu pirotehnike potpisalo 38.000 ljudi
Prijatelji životinja naglašavaju potrebu za izmjenama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja prije prosinca "kako bismo sljedeće blagdane dočekali u zdravijem, mirnijem i sigurnijem okruženju".
Media servis
21 Ožujak 2025 I 12:26
Foto: Emica Elvedji/PIXSELLPirotehnika
Nakon što je peticiju udruge Prijatelji životinja za zabranu sve bučne pirotehnike potpisalo više od 38 000 građana, uputili su dopis ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću tražeći da MUP izglasa zabranu još ove godine. Naglašavaju potrebu za izmjenama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja prije prosinca "kako bismo sljedeće blagdane dočekali u zdravijem, mirnijem i sigurnijem okruženju".
Prioritet mora biti zaštita djece, životinja i okoliša, a ne profitni interesi malog broja distributera pirotehnike, poručili su organizatori peticije.
Prijatelji životinja pozivaju sve da na www.prijatelji-zivotinja.hr potpišu peticiju za zabranu bučne pirotehnike i saznaju više informacija o njezinoj štetnosti.
07:20Prije 146 d02.12.2025
"Odazvali smo se na poziv ministra Božinovića, koji je u prosincu izjavio da je dobrodošlo sve što može pomoći MUP-u u argumentaciji njihovih budućih poteza vezano za zakonske izmjene koje se odnose na ograničavanje pirotehnike. U dopisu smo ukazali na koliziju Zakona o zaštiti životinja, koji zabranjuje nanošenje životinjama straha, boli, ozljeda, patnji, otrovnih tvari i bacanja pirotehničkih sredstava, i Zakona o eksplozivnim tvarima, koji dopušta uporabu bučne pirotehnike.
Ta pirotehnika izaziva ozbiljan stres, ozljede, pa čak i smrt životinja. Stoga smatramo nužnim uskladiti oba zakona. Ponudili smo MUP-u da nas uključi u rad na zakonskim izmjenama. Nemojmo zaboraviti mnoge ozlijeđene pirotehnikom krajem prošle godine!”, navodi Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u Prijateljima životinja.
Dodaje da i javne ankete potvrđuju da potpunu zabranu pirotehnike podržava oko 80 posto građana "Postojeću zakonsku zabranu petardi i redenika treba proširiti na svu bučnu pirotehniku, koja je po snazi jednaka ili čak bučnija od petardi. Također, potrebno je ograničiti uporabu svjetlosne pirotehnike isključivo na doček Nove godine i korištenje ostale pirotehnike na samu proslavu dolaska nove godine.”
U dopisu MUP-u, Prijatelji životinja ukazuju i da kada je dopušteno korištenje širokog raspona legalnih pirotehničkih sredstava, to potiče i nabavu ilegalne pirotehnike. Sada, kada je od 27. prosinca do Nove godine dopušteno korištenje pirotehničkih sredstava kategorija F2 i F3, policija ne može kontrolirati niti prepoznati ispucava li netko zabranjene petarde ili drugu, dopuštenu bučnu pirotehniku - buka je jednaka.
Iz Udruge pozivaju sve koji još nisu da potpišu peticiju na www.prijatelji-zivotinja.hr i dijele ju kako bismo sljedeću Novu godinu dočekali bez maltretiranja ljudi, stradavanja životinja, uništene imovine i zagađenog zraka.
Radionica je osmišljena kao spoj kreativnosti i opuštanja, a sudionici će, uz korištenje špage, školjki te suhog i svježeg cvijeća, izrađivati vlastita zvonca za vjetar.
U Kašteliru je maloljetnik bez položenog vozačkog ispita i na neregistriranom motociklu izazvao prometnu nesreću oduzevši prednost automobilu, no srećom nitko nije ozlijeđen.
Dio 30. Šoljanovih dana bilo je i predstavljanje filma „Kraj književnosti“, završnog rada filmske radionice rovinjskih srednjoškolaca koju su vodili Eric Ušić, Michele Bulešić, Marino i Teo Morosin, a predstavljanje je održano u knjižnici Srednje škole Zvane Črnje.
Sudionike očekuje kružna staza duljine tri kilometra, prilagođena svim razinama kondicije, dok će u ciljnoj zoni biti osigurana okrjepa, zabavni program uz DJ-a te ponuda lokalnih proizvođača.
Predstavnici klubova zahvalili su na kontinuiranoj financijskoj podršci, istaknuvši kako će dodijeljena sredstva doprinijeti daljnjem razvoju njihovih aktivnosti i jačanju međusobne povezanosti studenata.
Nakon završetka treće faze rekonstrukcije, Cesta Prekomorskih brigada danas je od 12 sati ponovno otvorena za promet, čime je normalizirano odvijanje prometa na ovom važnom gradskom pravcu.
Učenici Osnovne škole dr. Mate Demarina iz Medulina posjetili su načelnika Ivana Kirca te kroz razgovor o radu Općine posebno iskazali interes za projekte biciklističkih staza, među kojima i onu Premantura–Pula.
Program će se održavati od 10:30 do 17:00 sati, a započinje nastupom Pulskih mažoretkinjakoje svojim energičnim koreografijama i vedrim ritmom unose svečano i razigrano ozračje te otvaraju prvomajsko druženje u Park šumi Šijana.
Kroz zajednički rad želi se unaprijediti kvaliteta boravka u bolnici te dodatno osnažiti povezanost lokalne zajednice s jednom od ključnih zdravstvenih ustanova na području Rovinja.
Bilo je ovo jedno zanimljivo prijepodne za mlade sportašice i sportaše, ali i za policijske službenice koji su rado svojim savjetima doprinijele većoj sigurnosti mladih, a ujedno im i približile policijski poziv.
Grad Rovinj prvi je među hrvatskim malim i srednjim gradovima po broju objavljenih skupova otvorenih podataka, čime je potvrdio visoko mjesto na nacionalnoj ljestvici transparentnosti i digitalne dostupnosti informacija javnog sektora.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2025. godini akademski naziv sveučilišnog specijalista steklo je 705 osoba, među kojima prevladavaju žene, dok je na Sveučilištu u Puli taj naziv steklo troje ljudi.