Fešta od rožic u Svetvinčentu ove godine postaje punoljetna i slavi svoj 18. rođendan. Ponosno smo pratili njezin rast i od samog početka je bila najpopularniji i najposjećeniji sajam cvijeća u Istri. Organizator „Fešte od rožic“ je Udruga Projekt uz podršku TZO Svetvinčenat i Općine Svetvinčenat.
Veliki izbor raznovrsnih sadnica cvijeća i ukrasnog bilja ponuđeno ovdje u Svetvinčentu dolazi od uzgajivača cvijeća iz cijele Hrvatske i sade se u vrtovima i na balkonima diljem Istre, dajući tako značajan doprinos hortikulturnom uređenju mijenjajući vizuru Općine.
Fešta od rožic potiče uređenje okućnica, svake godine se obnove i dodatno urede razne cvjetne gredice, Dječjem vrtiću Balončići i osnovnim školama Juršići i Svetvinčenta, donira se cvijeće da posade u svojim dvorištima.
Povodom ovog punoljetnog jubileja, izlagačima - proizvođačima cvijeća koji su svih osamnaest godina dolazili na Feštu od rožic, bit će dodijeljen prigodni poklon u znak pažnje i rado sjećanje na Svetvinčenat.
Svi ostali izlagači na ovoj Fešti od ržic, dobiti će Zahvalnice povodom nastupa na ovoj 18. Fešti od rožic, sajmu cvijeća u srcu južne Istre.
Program događanja na Placi i u Kaštelu Morosini Grimani ove godine je raznovrstan te nudi dvije radionice za djecu, dvije za odrasle, nastupe: KUD-a Savičenta, Plesnog studia Art Dance, Vitezovi Povijesne udruge Kaštel, Dječjeg vrtića Balončić te učenika OŠ Svetvinčenat i OŠ Juršići.
KUD Savičenta, hvalevrijedni čuvari i zaljubljenici u tradiciju i očuvanje tradicije, nastupat će sva tri dana trajanja sajma, čime će izrazito obogatiti ovogodišnji program.
IstraIN
Učenici OŠ Svetvinčenat i OŠ Juršići također će na sajmu izložiti svoje rukotvorine od prirodnih materijala, te vas pozivamo da ih posjetite.
Svi iznajmljivači s područja Svetvinčenat, na kupljene sadnice cvijeća u visini od 40 €, imaju prigodu dobiti 15% popusta.
Otvorenje 18. Fešte od rožic održat će se u petak 4. travnja u 13 sati na Placi. U subotu, 5. travnja, u 10:00 sati održat će se edukativna radionica - održivost tla, maslinika i kvaliteta življenja, Zdenka Laser Boras.
Od 13 do 17 sati na programu su Duo Mauro i Irena Giorgi, u 15 sati KUD Savičenta s tradicijskim plesovima Istre, a u 16 sati cvjetna radionica, izrada atraktivnih vjenčića za glavu od svježeg cvijeća, bilja mediteranskog podneblja. Voditeljica: međunarodna cvjetna dizajnerica Christina Cianci Žerić iz Opatije.
U nedjelju, 6. travnja, u 10 sati održat će se kozmetička radionica za odrasle s prirodnom kozmetikom Shantula izrađivat će se krema za lice, anti age, na bazi kadulje ili smilja.
Od 12:15 sati na redu su vitezovi POVIJESNE UDRUGE KAŠTEL Svetvinčenat , od 13 sati KUD SAVIČENTA, a od 15 sati Čarolija balona - vesela radionica za djecu sa Zdenkom Laser Boras.
Radno vrijeme sajma: petak i subota od 9 do 20 sati, a u nedjelju od 9 do 18 sati.
Održat će se dva besplatna panela; sportski i business, koji će otvoriti ključna pitanja: od fizičke i mentalne pripreme sportaša, puta do prve vozačke licence i podrške u razvoju karijere, do uloge institucija, gospodarstva i sponzora u stvaranju uvjeta za održivost autosporta.
Iako su građani Rovinja navikli na razne neobične prizore tijekom turističke sezone, ovaj je slučaj izazvao posebnu pozornost i negodovanje prolaznika.
Plogging je sve popularnija eko aktivnost s kojom su još 2016. godine krenuli skandinavski kraljevi brige o okolišu – Šveđani, a Plogging utrka "Dignano run - Šporkica van" održat će se u subotu, 27. rujna 2025. godine, u 11 sati na Narodnom trgu u Vodnjanu.
Cilj je i ubuduće organizirati edukacije kako bi jedni drugima bili podrška i partneri za dobrobit svih uključenih u nastavni proces, od nastavnika do učenika pa i roditelja.
Aplikacija može opisivati okolinu kroz koju se korisnik kreće, pamtiti prijeđeni put i upozoravati na prepreke, čitati i rezimirati tekst, prepoznavati boje i odgovarati na pitanja glasom te primati glasovne naredbe.
Program u organizaciji Općine Medulin, osmislili su povjesničar Andrej Bader te Petra Bernarda Blašković, pulska kazališna glumica, redateljica i pedagoginja s osječkom adresom, prvakinja Drame u HNK Osijek.