Danas, 3. travnja 2025. godine, gradonačelnik Filip Zoričić sudjelovao je u otvaranju konferencije CroPRO2025, koja se održava u Hotelu Park Plaza Histria.
CroPRO – Croatia Public Procurement Conference međunarodna je konferencija posvećena javnoj nabavi i fondovima Europske unije. Tijekom godina, konferencija CroPRO afirmirala se kao ključno mjesto susreta poslovnih lidera, kreatora politika i stručnjaka iz različitih sektora, gdje imaju prilike raspravljati o aktualnim temama i izazovima u području javne nabave.
„Čast mi je biti ovdje danas. Teme o kojima ćete raspravljati iznimno su važne, no posebno želim izraziti poštovanje svima vama koji svakodnevno radite u teškim okolnostima. Vaš trud često prolazi neprimijećen, iako su očekivanja velika. Želim vam uspješnu i produktivnu konferenciju – jer svaka konferencija koja postavlja važna pitanja treba ponuditi i odgovore.
Upravo zato mi je drago vidjeti toliko panelista koji će doprinijeti raspravi. Iskoristit ću ovu priliku da, s pozicije gradonačelnika, zahvalim na suradnji između ISA-e, Hrvatskih voda, Hrvatskih cesta, SAFU-a te svih nadležnih ministarstava. U protekle četiri godine naš je grad povukao 173 milijuna eura iz europskih fondova, a intenzivno ulažemo i u razvoj poduzetništva.
Svjesni smo da je javna nabava osjetljiva tema i da nosi mnoge izazove. Zato cijenim trud svih koji rade na njenom unapređenju. Zahvaljujem organizatorima što su odabrali naš grad za ovu važnu konferenciju i želim vam uspješan rad“ istaknuo je u pozdravnom govoru gradonačelnik Filip Zoričić.
Foto: Grad Pula
CroPRO 2025 tematski se fokusira na digitalizaciju poslovanja, zelene politike, zaštitu okoliša i održivi razvoj. Kroz dinamične panele, inspirativna predavanja i interaktivne izložbe, vodeći domaći i regionalni stručnjaci analizirat će ključne trendove i regulative koje oblikuju sustav javne nabave te optimalne načine korištenja sredstava iz fondova Europske unije.
Osim razmjene znanja i iskustava, konferencija pruža priliku za umrežavanje i suradnju među stručnjacima iz javnog i privatnog sektora. Edukacijski programi, vođeni od strane renomiranih predavača, omogućit će sudionicima stjecanje najnovijih saznanja i praktičnih vještina nužnih za uspješno poslovanje u ovom složenom i dinamičnom sustavu.
U vremenu brzih promjena na tehnološkom, institucionalnom i normativnom planu, CroPRO 2025 nudi jedinstvenu platformu za informiranje, usavršavanje i prilagodbu suvremenim trendovima u javnoj nabavi i upravljanju EU fondovima.
Smotra maslinovog ulja Istočne Istre u Svetoj Katarini još jednom potvrđuje da mali istarski kraj može ponuditi vrhunske proizvode, ali i nezaboravnu atmosferu – onu koja čuva tradiciju, okuplja zajednicu i slavi najbolje iz istarskog maslinarstva i vinogradarstva.
Grad Novigrad nastavlja razvijati inkluzivni turizam kroz projekt ADRINCLUSIVE: U Zajednici Talijana Novigrad održan je specijalizirani trening za djelatnike u turizmu i socijalnoj skrbi o komunikaciji s osobama s demencijom i Alzheimerovom bolešću.
Na predavanju će biti riječi o suvremenim tendencijama i kontrastima između brze (fast) i spore (slow) mode, s naglaskom na društvene, ekološke i estetske posljedice koje te prakse imaju na suvremenu modnu industriju i kulturu odijevanja.
Povjerenik Europske komisije za trgovinu Maroš Šefčovič predložio je ministrima da se izuzeće od plaćanja carine „de minimis“, koje sada vrijedi za proizvode kupljene na internetu do 150 eura, ukine već u prvom kvartalu 2026., dvije godine ranije od prvog plana.
Naši mladi na vrhu su ljestvice po pitanju pušenja, pri vrhu smo i po pitanju konzumacije alkohola, a kada govorimo o ovisničkom ponašanju došlo je do promjene na način da su djevojke te koje dominiraju u odnosu na dječake.
Godinama derutan i označen kao opasan, autobusni kolodvor u Rovinju napokon se počeo sanirati – reakcija je stigla ubrzo nakon što je Grad vlasniku uputio požurnicu.
U prvih deset mjeseci 2025. na rovinjskom području evidentirano je 55 prekršaja vozača mopeda i motocikla, što je smanjenje za 17% u odnosu isto razdoblje 2024. godine, a istovremeno je evidentirano 443 prekršaja vozača osobnih prijevoznih sredstava, povećanje za 173% u odnosu isto razdoblje lani.
Proslava blagdana Svetog Maura, zaštitnika Poreča i Porečke biskupije, ove će se godine od 15. do 23. studenoga 2025. spojiti bogat vjerski program u Eufrazijevoj bazilici i na gradskim ulicama s nizom kulturnih, gastronomskih i zabavnih događanja na nekoliko lokacija.
Povodom Dana urbanog šumarstva, Pula Herculanea je u suradnji s Gradom Pula zasadila osam novih stabala te u Titovom parku postavila dvojezičnu informativnu ploču koja građanima približava ekološke koristi dviju soliternih javorolisnih platana posađenih sredinom prošlog stoljeća.
Mještani Pomera, Vinkurana, Banjola i Medulina više ne žele još jedno ljeto u smradu kojega, tvrde, godinama udišu zbog rada centra Kaštijun. Ove godine, poručuju, više neće čekati, jer kako su kazali “Seljačka buna je krenula.”
U Poreču će predstaviti šest slijedova koji povezuju okuse mora i planina, Italije i Hrvatske, tradiciju i suvremene tehnike, a kroz reinterpretacije klasika provlači se i nit inspirirana Parenzanom, starom željezničkom prugom koja je nekoć povezivala Poreč i Trst.