Šokantni rezultati istraživanja: Gotovo sve plinske i naftne lokacije u Hrvatskoj ispuštaju metan!

Istraživanje, provedeno na 27 lokacija u Hrvatskoj, pokazalo je da čak 96% njih ispušta metan – što je najveći postotak zabilježen u nekoj članici Europske unije.

Media servis

6 Travanj 2025 I 19:15

Šokantni rezultati istraživanja: Gotovo sve plinske i naftne lokacije u Hrvatskoj ispuštaju metan!
Pexsels

Hrvatska se suočava s alarmantnim problemom istjecanja metana iz plinske i naftne infrastrukture, pokazalo je prvo veliko neovisno istraživanje koje je provela međunarodna klimatska organizacija Clean Air Task Force (CATF) u suradnji s Greenpeaceom.

Istraživanje, provedeno na 27 lokacija u Hrvatskoj, pokazalo je da čak 96% njih ispušta metan – što je najveći postotak zabilježen u nekoj članici Europske unije.

Tijekom razdoblja od 25. do 31. ožujka 2025. godine, istraživački tim na čelu s Théophileom Humann-Guilleminotom, poznatim kao “Lovac na metan”, posjetio je niz postrojenja koja su uključena u proizvodnju, transport i skladištenje fosilnog plina.

Ta su postrojenja u vlasništvu ili pod upravljanjem Ine, Plinacra i Podzemnog skladišta plina Okoli.

Na 26 od 27 lokacija dokumentirane su emisije metana u obliku curenja, odzračivanja (venting) i spaljivanja plina na baklji (flaring), što ne samo da doprinosi klimatskim promjenama već može imati i ozbiljne posljedice na zdravlje ljudi.

CATF je koristio infracrvene videozapise, IR fotografije i digitalne snimke kako bi detaljno zabilježio emisije, a svi prikupljeni materijali dio su kampanje "Cut Methane" koja se provodi diljem Europe i svijeta.

Hrvatska među najgorima u Europi

“Naše istraživanje potvrđuje da metan curi ili se ispušta duž cijelog opskrbnog lanca nafte i plina, i to ne samo u Hrvatskoj, već i globalno.

No, rezultati iz Hrvatske su šokantni – među tri su najgora u svim zemljama koje sam posjetio”, izjavio je Humann-Guilleminot.

Posebno su zabrinjavajući prizori plinova koji nekontrolirano istječu iz zastarjele i zahrđale infrastrukture, poput spremnika u Ivanić-Gradu i bušotina na lokaciji Okoli.

“U trenutku kada se svijet suočava s klimatskom krizom, ovakvo rasipanje resursa i štetan utjecaj na okoliš su neprihvatljivi,” dodao je Humann-Guilleminot.

Utjecaj metana i novi EU propisi

Metan je izrazito snažan staklenički plin s potencijalom globalnog zagrijavanja 84 puta većim od ugljičnog dioksida u razdoblju od 20 godina. Najčešće curi tijekom vađenja, transporta i skladištenja fosilnih goriva, a njegove emisije ubrzavaju klimatske promjene.

U kolovozu 2024. godine, Europska unija donijela je Uredbu o metanu, prvi obvezujući propis koji regulira emisije metana u energetskom sektoru. Eszter Matyas iz Greenpeacea pojasnila je kako će novi propisi uvesti strože mjere za industriju fosilnih goriva.

„Operateri će morati redovito provoditi mjerenja, podnositi izvješća, popraviti pukotine na infrastrukturi te prestati s praksom rutinskog odzračivanja i spaljivanja plina. Nadamo se da će to donijeti značajne promjene.”

RH treba krenuti prema postupnom ukidanju fosilnog plina!

Greenpeace upozorava da fosilna industrija desetljećima plasira mit o plinu kao “čistom” izvoru energije, dok su njegovi štetni utjecaji na klimu i zdravlje često previđeni.

Petra Andrić, programska voditeljica Greenpeacea u Hrvatskoj, ističe kako je ključno da hrvatska Vlada ozbiljno shvati provedbu novih propisa o metanu.

„Ovi rezultati pokazuju da fosilna industrija mora snositi odgovornost za svoje emisije. No, ono što je još važnije dugoročno – Hrvatska mora krenuti prema postupnom ukidanju fosilnog plina do 2035. godine i zabraniti nove projekte u fosilnom sektoru.

Prava rješenja leže u energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije, posebice solarnim i vjetroelektranama, gdje imamo ogroman potencijal,” zaključila je Andrić.